Pitje alkohola med nosečnostjo poveča tveganje za splav in prirojene napake

Slovenija 09. Sep 202407:30 > 18:50 9 komentarjev
fetalni alkoholni sindrom, nosečnost, alkohol
Foto: PROFIMEDIA

Mednarodni dan fetalnega alkoholnega sindroma, ki ga obeležujemo danes, ozavešča o tveganju za zdravje, ki ga predstavlja otrokova izpostavljenost alkoholu pred rojstvom. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v Sloveniji že desetletje tako spodbuja bodoče matere k nosečnosti brez alkohola.

Alkohol, ki vpliva tudi na sposobnost zanositve pri obeh partnerjih, moti razvoj in rast otroka med nosečnostjo, uživanje alkohola med nosečnostjo pa je hkrati najpogostejši vzrok za motnje v duševnem razvoju otrok, so na srečanju, ki so ga v četrtek pred mednarodnim dnevom fetalnega alkoholnega sindroma organizirali na NIJZ, poudarili strokovnjaki.

Po njihovih navedbah, taka izpostavljenost vsako leto prizadene od enega do pet odstotkov živorojenih otrok. Kot je povedala Marjetka Hovnik Keršmanc z NIJZ, alkohol iz krvnega obtoka nosečnice prosto prehaja skozi posteljico v otrokovo kri, pri otroku pa alkohol doseže najmanj tako visoko, lahko celo višjo, koncentracijo kot pri nosečnici. Koncentracija alkohola pri otroku ostane na tej ravni dlje časa, saj je njegova sposobnost razgradnje alkohola manjša, je povedala.

Alkohol lahko po njenih besedah vpliva na razvoj različnih organov in tkiv otroka, odvisno od časa izpostavljenosti med nosečnostjo. To lahko vodi do različnih prirojenih napak in razvojnih nepravilnosti. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celo nosečnost.

fetalni alkoholni sindrom, nosečnost, alkohol
Foto: PROFIMEDIA

Izpostavljenost alkoholu med nosečnostjo poveča tudi tveganje za splav, mrtvorojenost, prezgodnje rojstvo, nizko porodno težo, nenadno smrt dojenčka, je pa tudi edini vzrok za spekter fetalnih alkoholnih motenj.

Raziskave jasno kažejo, da lahko že raba alkohola v zgodnjih fazah nosečnosti, ko morda ženska še niti ne ve, da je noseča, povzroči nepopravljive posledice za razvoj ploda, opozarjajo v Slovenskem združenju za kronične nenalezljive bolezni. Zato k popolni abstinenci od alkohola ne pozivajo le nosečnic, ampak tudi vse ženske, ki želijo zanositi.

V ta namen so v združenju v okviru projektnega programa Alkohol skozi rožnata očala pričeli z izvajanjem obsežne kampanje, namenjene ozaveščanju o tveganjih, povezanih z rabo alkohola, še posebej v obdobju nosečnosti. Kampanja je ciljno usmerjena na specifične skupine, in sicer ženske, nosečnice, mladostnice in posameznice, ki se soočajo s tvegano ali škodljivo rabo alkohola, so zapisali v sporočilu za javnost.

Kot NIJZ navaja na svoji spletni strani, so med najpomembnejšimi dejavniki pri opuščanju pitja alkohola v času nosečnosti informiranost, odnos družbe in usklajena mnenja stroke. Poleg poznavanja informacij o tem, da pitje alkohola lahko trajno škodi še nerojenemu otroku, je za opuščanje pitja alkohola v času nosečnosti zelo pomemben odnos drugih.

“Verjetnost, da bo nosečnica opustila pitje alkohola, je večja, če okolica od nje ne pričakuje, da bo pila alkohol, če je v to ne sili, če njen partner ne pije ali zmanjša pitje alkohola in tudi njo spodbuja k nepitju alkohola ter če podobno storijo njeni bližnji, sodelavci, prijatelji,” so izpostavili izjavo Maje Roškar z NIJZ.

Letos sicer mineva deset let od prve obeležitve mednarodnega dneva fetalnega alkoholnega sindroma v Sloveniji.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje