V petkovem neurju se je v vasi Kokra v Občini Preddvor utrgala skala, velika več tisoč kubičnih metrov, in zasula štiri hiše. Dve hiši sta tako poškodovani, da ju je treba podreti, je za N1 dejal poveljnik preddvorske enote civilne zaščite Aleš Drekonja. V času nesreče stanovalcev omenjenih dveh hiš ni bilo doma. Težava ostaja tudi večja količina kamenja, ki je še ostala na grebenu in bi se lahko ob novem neurju zgrudila.
Slovenijo je v petek popoldne in zvečer zajelo neurje. Zelo veliko škodo so utrpeli v vasi Kokra v Občini Preddvor. Tam se je okoli 22. ure s Kalškega grebena utrgala skala in poškodovala več hiš. Sprva so poročali o štirih poškodovanih hišah, kasneje pa o desetih. Prebivalce iz treh hiš so evakuirali, dve od omenjenih hiš pa nista več primerni za bivanje, je za N1 dejal poveljnik preddvorske enote civilne zaščite Aleš Drekonja.
Zgolj nekaj minut po glasnem poku je po strugi prihrumela večja količina utrgane skale in v celoti zasula omenjeni dve hiši. Njenih stanovalcev v času nesreče “na veliko srečo” ni bilo doma, je za N1 razložil preddvorski župan Rok Roblek. “Ena družina je bila v Kranju, iz druge pa so bili vsi v službi. Objekta sta popolnoma uničena. Poplavljena sta bila do drugega nadstropja v celoti,” je dejal.
Stanovalci ene od dveh hiš imajo v Kranju drugo nepremičnino, v kateri bodo lahko bivali, drugi pa bo občina nudila novo občinsko stanovanje, ki so ga zgradili skupaj s tamkajšnjim zavodom za turizem. Vanj bi se lahko preselili že v ponedeljek, pravi župan.
Tako je plaz videti iz zraka:
Ponoči prebivalcem omogočili dostop do agregatov in vode
Ostali prebivalci omenjene vasi so se v dveh minutah od poka samoorganizirali in evakuirali. Že ponoči so se prebili tudi do četrte poškodovane hiše.
Roblek je v izjavi za medije je povedal, da so se že v nočnih urah prebili do prvih hiš in tako vsaj delu prebivalstva omogočili dostop do agregatov in pitne vode, saj je neurje poškodovalo tudi infrastrukturo. V času nočne intervencije so preddvorski prostovoljni gasilci pomagali tudi onemogli osebi, do katere zaradi neurja reševalci niso mogli dostopati. Gospo s srčnim obolenjem so nato z reševalnim vozilom odpeljali v Ljubljano, je povedal župan.
Ponoči so vzpostavili dežurno službo, ki je skrbela za neprestano čiščenje vodotokov, da se voda ne bi znova začela razlivati po vasi. Odpravljanje posledic neurja ponoči ni bilo mogoče, so pa štab civilne zaščite, gasilci in druge interventne službe na delu že od ranega jutra, da se mehanizacijo pridejo do vseh objektov.
Bo pri sanaciji pomagala država?
Neurje je močno poškodovalo tudi infrastrukturo, med drugim daljnovod, ki napaja Jezersko. Potrgane so tudi telekomunikacijske povezave. Da bo telekomunikacija ponovno stekla, bo potrebnega “še kar nekaj dela”, ocenjuje Roblek.
Težava trenutno ostaja večja količina kamenja, ki je še ostala na grebenu, in bi se lahko ob novem neurju zgrudila, je še dejal Drekonja.
Trenutno z bagri odstranjujejo nanesen material. Na poti je prav tako dodatna gradbena mehanizacija. Prevoznost cest je po oceni župana okoli dvotretjinska. Ob suhem vremenu bi danes in v nedeljo uspeli končati groba gradbena dela.
Teren sta danes obiskali direktorica direkcije za vode Neža Kodre in državna sekretarka na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc.
Kegljevič Zagorc je povedala, da je treba čim prej odstraniti nanesen material. “Čim prej moramo vzpostaviti tudi pretočnost Kokre, da ne bo prišlo do zajezitve, in očistiti hudourniško strugo, po kateri je material prišel v naselje,” je povedala. Napovedala je, da bodo občini skušali pomagati, kolikor je mogoče, da se čim prej vzpostavijo normalne povezave in odpravi nevarnost.
Nad zaselkom oziroma nad poškodovanimi desetimi objekti še vedno grozijo velike količine materiala. “Glede tega bo morala strokovna služba povedati, tako kot za ostala območja po Sloveniji po takšnih dogodkih, ali je območje sploh še primerno za bivanje in ga je mogoče z nekimi ukrepi zaščititi,” je pojasnila Kegljevič Zagorc.
Župan upa, da bo država imela posluh za finančno pomoč pri sanaciji in “izpolnila svojo obljubo”.
Ob tem so ponoči v občini evakuirali 47 belgijskih skavtov, ki so ostali brez dokumentov in drugega imetja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje