Po Sloveniji kljub prepovedi pošteno poka: v dveh dneh zasegli prek 700 petard

Slovenija 31. Dec 202412:54 9 komentarjev
Petarde
Foto: Octav Ganea/Bobo

Kljub popolni prepovedi uporabe in kupovanja petard imajo policisti zaradi glasnega pokanja v zadnjih dneh leta precej dela. V Novem mestu so v dveh dneh zasegli več kot 700 kosov petard, v Novi Gorici v dveh tednih več kot 300, prijave zaradi pokanja pa prejemajo tudi druge policijske postaje.

Novomeški policisti so v ponedeljek zvečer prejeli več prijav zaradi močnih pokov petard. Policisti s službenimi psi so v Novem mestu zalotili skupino mladostnikov s pirotehniko. Enemu od njih – 16-letniku, so zasegli 77 kosov prepovedanih petard, tako imenovanih piratk. Privedli so ga na policijsko postajo in poklicali starše, da so ga odpeljali domov. Kot so še sporočili s PU Novo mesto, bodo proti fantu uvedli postopek o prekršku in obvestili center za socialno delo.

Policisti iz Novega mesta so imeli nekaj dela s pirotehniko tudi danes. Zjutraj so med hišno preiskavo pri 51- in 25-letniku v Brezju našli in zasegli 646 kosov prepovedane pirotehnike, kamor spadajo petarde kategorije F2 in F3. Za 51-letnika bodo uvedli postopek o prekršku zaradi kršitve zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Kot so še opozorili, je za kršitelja posameznika predpisana globa od 400 do 1.200 evrov.

Več prijav zaradi pretirane in objestne uporabe pirotehnike so policisti v ponedeljek prejeli tudi v Novi Gorici. V zadnjih dveh tednih so skupaj zasegli 319 kosov pirotehničnih sredstev. Kot so sporočili s PU Nova Gorica, so večino pirotehnike zasegli staršem otrok, mlajšim od 14 let, nekaj pa preostalim mladoletnikom. “Če so bile petarde zasežene mladoletnikom, bo zoper njih podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče. V primerih zasega polnoletnim osebam pa se zoper kršitelje uvede hitri postopek z izdajo odločbe,” so še navedli.

Petarde, zasežene v Novem mestu
Foto: PU Novo mesto

Metanje petard so policisti obravnavali tudi na Gorenjskem. V ponedeljek zvečer so škofjeloški policisti prejeli obvestilo o metanju petard v Škofji Loki. Izsledili so skupino otrok in enemu od njih zasegli 21 kosov petard. O tem bodo obvestili pristojni center za socialno delo.

Ob tem odmeva primer poškodbe s pirotehniko v Ljubljani, kjer je petarda počila v rokah otroka, mlajšega od 14 let. Deček je utrpel zelo hude poškodbe roke, trebuha in obraza. Zdravstveno stanje otroka, ki ostaja na zdravljenju v bolnišnici, je stabilno, bodo pa posledice nesreče zanj trajne.

Kaj sodi v katero kategorijo in česa ni dovoljeno kupovati?

Pri nakupu in uporabi pirotehnike je treba upoštevati pravila in klasifikacijo izdelkov. V kategorijo F1 sodijo ognjemetni izdelki, ki pomenijo zelo majhno nevarnost, povzročajo zanemarljivo raven hrupa in so namenjeni uporabi v strnjenih naseljih ali v zaprtih prostorih. Mednje denimo sodijo tortne fontane, čudežne svečke, pasje bombice, pokajoče kroglice in kresničke. Prodaja teh izdelkov ni dovoljena mlajšim od 14 let.

V kategoriji F2 so ognjemetni izdelki, ki predstavljajo majhno nevarnost, povzročajo nizko raven hrupa in so namenjeni uporabi na omejenih območjih na prostem. V to skupino sodijo rimske sveče, majhna ognjemetna kolesa in bengalske bakle. Izdelkov iz te kategorije ni dovoljeno prodajati mlajšim od 16 let.

Pirotehnične izdelke kategorije P1, T1, baterije in kombinacije iz kategorije F3 do 1.000 gramov neto mase eksplozivnih snovi in fontane iz kategorije F3 do 750 gramov neto mase eksplozivnih snovi v posameznem izdelku pa lahko kupujejo, posedujejo in uporabljajo le fizične osebe, stare najmanj 18 let.

Posebna pravila veljajo za pirotehnične izdelke iz kategorije F1, katerih glavni učinek je pok. Njihova uporaba je dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja, prodaja pa od 19. do 31. decembra. Med te posebne izdelke sodijo le pasje bombice, medtem ko za vse druge, močnejše petarde velja popolna prepoved.

Policisti opozarjajo, da lahko nepremišljena in neprevidna uporaba pirotehničnih sredstev posameznike s hujšimi poškodbami zaznamuje za vse življenje. Spomnili so, da je pirotehnika moteča tudi za živali in onesnažuje okolje, zato njeno uporabo odsvetujejo. Vse, ki bodo kljub temu kupovali ali uporabljali ognjemetne izdelke, pozivajo, da pirotehniko uporabljajo v skladu z navodili proizvajalca in poskrbijo, da bo uporaba čim manj moteča za okolico. Kot so še opozorili, lahko mladoletniki pirotehnična sredstva uporabljajo le pod nadzorom staršev ali skrbnikov, ki naj jim bodo s previdnostjo za zgled.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje