Gradnja nove stavbe onkologije Univerzitetnega kliničnega centra Maribora se po številnih zapletih nadaljuje. A odvetnik stanovalcev, zaradi pritožbe katerih se je gradnja stavbe ustavila, napoveduje upravni spor.
Z ministrstva za zdravje so danes sporočili, da je projektant Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu seznanil z odločitvijo drugostopenjskega organa o izdanem gradbenem dovoljenju. Urad je, kot sporočajo z ministrstva, danes prejel potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja. Sporočili so še, da je urad na gradbišče ponovno napotil izvajalca gradbenih del.
Težave so nastale pri gradnji nove sedemnadstropne stavbe za potrebe onkologije poleg obstoječega oddelka. Kot poroča MMC, so se lastniki 14 stanovanj znotraj kompleksa, ki je bil predviden za rušenje, kolektivno pritožili na pridobljeno gradbeno dovoljenje. Kot še piše portal, je pritožbo omenjenih stanovalcev zavrnilo tudi ministrstvo za naravne vire in prostor, s čimer je gradbeno dovoljenje postalo pravnomočno, odvetnik stanovalcev pa je napovedal upravni spor.
Do zdaj se je zaradi zapletov izvajala le prva faza nadgradnje, ki zajema zvišanje obstoječe stavbe za tri nadstropja. Z drugo fazo nadgradnje še niso mogli začeti, ker so se stanovalci na Masarykovi ulici že drugič pritožili na pridobitev gradbenega dovoljenja za sedemnadstropno novogradnjo, ki jo nameravajo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor zgraditi tik ob njihovih domovih. Prvič je pristojno ministrstvo pritožbi zaradi postopkovne napake ugodilo in odločanje vrnilo na mariborsko upravno enoto. Tam so izdali novo gradbeno dovoljenje, a so se stanovalci znova pritožili.
Mariborska onkologija deluje v slabih pogojih
Pacienti in zaposleni se sicer že dlje časa pritožujejo zaradi razmer na oddelku. “Naša paliativna ambulanta gostuje v tehničnih prostorih onkološkega oddelka. Imamo dva linearna pospeševalnika in ko delata, je super, ko ne delata, pa iščemo rezervne dele po celi Evropi, ker sta stara 13 let. To pomeni, da se zgodi, da bolniki čakajo na obsevanje do večera,” je konec avgusta dejala namestnica predstojnice oddelka Tamara Petrun.
Na oddelku imajo po njenih navedbah le 17 ležalnikov in devet postelj, na dan pa obravnavajo tudi prek 100 bolnikov. Težavo predstavlja tudi velik hrup. “Vse še teče samo zaradi izjemne potrpežljivosti bolnikov in energije vseh zaposlenih, a počasi več ne bomo zmogli,” je tedaj priznala namestnica predstojnice.
Nadgradnja oddelka zamuja že več kot leto dni. Nova stavba bi morala biti zgrajena in opremljena junija prihodnje leto.
Sredstva za širitev onkologije v Mariboru so zagotovljena. Vrednost projekta je po dokumentaciji 13,3 milijona evrov, zajema pa tudi nabavo dveh novih obsevalnikov z montažo vred v vrednosti nekaj manj kot 6,6 milijona evrov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje