Mestna občina Kranj je skupaj s šestimi ostalimi občinami in partnerjem dosegla dogovor z državo in Fraportom Slovenija glede nizkih preletov letal. Ukinjen je eden od koridorjev preletov letal nad Kranjem, drugi pa je časovno omejen. Zaradi tega pričakujejo, da bo hrupa, ki ga povzročajo nizki preleti, odslej manj.
Kranjska občina večkrat letno na ministrstvo za infrastrukturo daje pobude, vezane na hrup letalskega prometa. V njih med drugim poudarja potrebo po ukinitvi koridorjev letov oziroma odhodnih procedur GIMIX, ki nista usklajeni z občinami, nad katerimi se izvajajo preleti.
Kot so danes sporočili z Mestne občine Kranj, so pristojni ukinili eno od procedur GIMIX, poleg tega so občine dosegle dogovor o časovni omejitvi preletov druge procedure. Preleti prek Kranja so po novem dovoljeni med tednom od 8. do 18. ure, ob sobotah od 8. do 13. ure, ob nedeljah in praznikih pa preletov nad Kranjem ne bo več. Zato pričakujejo, da bo hrupa, ki ga povzročajo nizki preleti, odslej manj.
Kranjska mestna občina je leta 2019 skupaj z župani Šenčurja, Cerkelj na Gorenjskem, Škofje Loke, Vodic, Mengša in Komende podpisala zahtevo za zmanjšanje hrupa, ki ga povzročijo letala, ki vzletajo oziroma pristajajo na brniškem letališču. Zahtevo so občine poslale na Javno agencijo RS za civilno letalstvo.
Kranjska občina se je problematike lotila tudi z aktivnim sodelovanjem v projektu Anima – Upravljanje vpliva hrupa v letalstvu z novimi pristopi, osnovanem na konzorciju 22 partnerjev z multidisciplinarnim znanjem in izkušnjami iz 11 držav. Z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) je soorganizirala delavnico o okoljskih vplivih letališč in njihovem omejevanju.
Zaradi zanimanja pristojnih institucij in občanov je ob koncu projekta Anima nastala skupina Forum dialoga o vplivih letališč na okolje. Poleg Mestne občine Kranj kot predstavnice občin v vplivnem območju letališča skupino sestavljajo predstavniki Javne agencije RS za civilno letalstvo, Kontrole zračnega prometa, ministrstva za infrastrukturo, ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ministrstva za zdravje, NIJZ ter Fraporta Slovenija.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!