Znano slovensko podjetje, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipa z gradbenimi odpadki. To sta za N1 potrdila tako okoljski kot tudi kmetijski inšpektorat, oba pa sta podjetju spisala že več odločb. Med drugim bi podjetje odpadke moralo odstraniti, a tega ni storilo. Če odločbe znova ne bo spoštovalo, mu grozi 10.000 evrov težka kazen. Kako odgovarjajo v podjetju?
“Že kakšno leto in pol se tu vozijo tovornjaki, ki od nekod prevažajo različen gradbeni material; od betona, lesa, plastičnih cevi, plastike, nerazgradljivih odpadkov pa vse do nenavadne bele snovi. Vse skupaj skušajo prikriti tako, da material takoj zakopljejo oziroma ga prekrijejo z zemljo,” pripoveduje sogovornik, ki ga skrbi po njegovih besedah “sumljivo” početje podjetja, ki naj bi v Logatcu zasulo nekaj kraških vrtač.
Sogovornik je prepričan, da je na območje, ki med drugim spada tudi v Naturo 2000, v tem času prispelo več 100 tovornjakov. Po naših informacijah gre za podjetje Dolinšek transport d.o.o., ki je sodelovalo pri projektu parkirišča P+R na Dolgem mostu, Kopališča Kolezija, rušenju Roga, pravkar pa sodeluje pri rušenju nekdanjih Žitovih silosov v Ljubljani, kjer bo novo sosesko gradil podjetnik Ivo Boscarol.
Poleg tega je okoljsko ministrstvo leta 2021 s podjetjem Dolinšek transport podpisalo pogodbo za izvedbo pripravljalnih del za sanacijo odlagališča odpadkov v ljubljanskem Zalogu. Podjetje na svoji spletni strani trdi, da na okolju prijazen način poskrbi za primerno odstranitev in odvoz gradbenih odpadkov. Prav tako zagotavlja, da gradbene odpadke preda ustreznim predelovalcem oziroma deponijam.
A očitno tega ne počne v vseh primerih.
Podjetje inšpekcijskih odločb ne spoštuje
Naš sogovornik je zaradi odpadkov, ki jih je opazil v logaških vrtačah že novembra 2023, podal prijavo na občinski inšpektorat, slednji pa je primer odstopil inšpektoratu za okolje in energijo ter inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo.
Oba inšpektorata sta za N1 pojasnila, da ima podjetje okoljevarstveno dovoljenje in lahko vrtače zasipa z zemljo. A tako kot naš sogovornik so tudi inšpektorji ugotovili, da so vrtače polne različnih odpadkov. Okoljska inšpektorica je zato 16. februarja lani podjetju izdala inšpekcijsko odločbo in mu prepovedala odlaganje odpadkov. Poleg tega je podjetju odredila, da s parcele ves nezakonito odloženi material, v katerem so bili pomešani gradbeni odpadki, odstrani.
To bi moralo podjetje storiti do 1. septembra lani, a inšpekcijske odločbe ni spoštovalo. Zato mu je inšpektorica dva meseca kasneje izdala sklep o dovolitvi izvršbe in mu postavila nov rok, ko mora odpadke odstraniti. To je 1. april letos.
Če podjetje odločbe znova ne bo spoštovalo, bo po besedah okoljskega inšpektorata “zoper njega uporabljen prisilni ukrep”. To pomeni, da bo podjetje moralo plačati 10.000 evrov kazni. “Zaradi neizvršitve odločbe je zoper zavezanca uveden tudi prekrškovni postopek,” so pojasnili na inšpektoratu.
Tako kot okoljski inšpektorat so številne nepravilnosti odkrili tudi inšpektorji za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo. Na parceli so med drugim našli opeke, skale in plastične cevi. 11. januarja lani so zato izdali ureditveno odločbo in podjetju naložili, naj odpadke ostrani in material poravna.
“Ker zavezanec ni izvršil vseh naloženih obveznosti iz izdane ureditvene odločbe v roku, ki ga je določil inšpektorat, se je v tem primeru uvedel izvršilni postopek. Izdan je bil sklep o dovolitvi izvršbe, na katero se je zavezanec pritožil. Pritožba je še v reševanju,” so pojasnili na inšpektoratu. Poleg tega so inšpektorji avgusta lani izdali odločbo o prekršku, na katero pa je podjetje vložilo zahtevo za sodno varstvo. Slednjo trenutno rešujejo na okrajnem sodišču v Cerknici.
Direktor podjetja: Če bodo v postopku ugotovljene kršitve, bomo ukrepali
Direktor podjetja Marko Dolinšek je za N1 pojasnil, da podjetje za znane naročnike v Sloveniji in tujini opravlja različne storitve s področja gradbeništva in različnih vrst prevozov.
“Za opravljanje teh dejavnosti je podjetje ustrezno registrirano, razpolaga s potrebnimi viri ter opremo in vsemi potrebnimi dovoljenji,” je zatrdil. Če je pri izvedbi posamezne storitve dejansko prišlo do kakršnihkoli kršitev zakonodaje, so po njegovih besedah za presojo in ugotavljanje tega zadolžene pristojne institucije.
“V primeru, da bodo te v inšpekcijskem postopku ugotovile morebitne kršitve, se bomo na te odzvali in ukrepali skladno z ukrepi, ki jih bo izdala pristojna inšpekcija, in veljavno zakonodajo s tega področja,” je še dejal.
A kot pojasnjujejo na inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo ni prvič, da se je podjetje znašlo pod lupo inšpektorjev. “Inšpektorat je obravnaval istega zavezanca na štirih različnih lokacijah, in sicer zaradi nenamenske rabe kmetijskega zemljišča – nasutja gramoza ter uporabe zemljišča za odlaganje mehanizacije in drugega materiala, zaradi nelegalnega nasipavanja kmetijskih zemljišč z zemeljskim izkopom in gradbenimi odpadki, zaradi neprimerne izvedbe agromelioracije ter zaradi vzpostavitve makadamskega parkirišča na kmetijskem zemljišču,” so zapisali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje