Globalni podnebni protesti so danes spet zajeli tudi Slovenijo. Člani gibanja Mladi za podnebno pravičnost so skupaj z ostalimi sodelujočimi protestirali v vsaj šestih mestih: v Ljubljani, Ljutomeru, Mariboru, Kamniku, Kopru in Novi Gorici. Svoje zahteve po zmanjšani uporabi fosilnih goriv v energetiki in prometu so tokrat naslovili predvsem na občine in lokalne skupnosti. "Z bojem ne nameravamo odnehati, saj nam drugega ne preostane," je povedal aktivist Nik Lisjak.
Po več slovenskih mestih so se danes ob 11. uri odvili podnebni protesti, ki so jih organizirali člani gibanja Mladi za podnebno pravičnost. Pod geslom Izkoreninimo sistem so se pridružili globalnim podnebnim akcijam drugod po svetu. V ospredju današnjih je bila uporaba premoga v energetiki in onesnaženje, ki ga prinaša promet.
Vsem odločevalcem so Mladi za podnebno pravičnost postavili tri krovne zahteve. Zahtevajo dokončno priznanje podnebne krize in njeno aktivno reševanje; popolno prenehanje uporabe premoga do leta 2030, s pravičnim prestrukturiranjem premogovnih regij, in učinkovito ter dostopno trajnostno mobilnost.
Protestniki so se odločili, da tokrat še posebej naslovijo občine in lokalne oblastnike, saj se mora, kot so zapisali v izjavi za javnost, podnebna politika začeti graditi na lokalni ravni, v stiku z ljudmi in skupnostmi. V Ljubljani in Mariboru so na občino naslovili dodatne zahteve, ki se dotikajo energetike in prometa v mestu.
V Ljubljani zahteve nalepili na mestno hišo
Ljubljanski protesti so se začeli pred Termoelektrarno Toplarno Ljubljana, kjer so podnebni aktivisti zahtevali, da Mestna občina Ljubljana (MOL) v celoti opusti uporabo premoga do leta 2025, plin v plinsko-parni enoti pa naj postopno nadomesti z zelenim vodikom, nato pa s sintetičnim naravnim plinom do leta 2040.
Protest se je nadaljeval pred mestno hišo, kjer so zahtevali ureditev mesta po meri pešcev in kolesarjev. “Ustavi naj se širitev mestnih vpadnic ter obvoznic, širijo in povečujejo naj se frekvence linij LPP, parkirna mesta naj se gradijo preko sistema P & R na obronkih mesta ali pa sploh ne,” so povedali v nagovoru in dodali še zahtevo po prenehanju napadov na avtonomne cone. Prisotni so lahko svoje zahteve predali članom gibanja, ki so jih na koncu nalepili na vrata mestne hiše.
“Zelena prestolnica Evrope se zavija v smog”
Zbrane v Ljubljani je nagovorila aktivistka gibanja Mladi za podnebno pravičnost Brina Jeretina, ki je dejala, da je župan Zoran Janković na področju okoljske politike zaspal. “Mesta morajo biti namenjena ljudem, pa tudi živalim in rastlinam, ne pa kapitalu in kupu pločevine,” je dejala in napovedala, da bodo mladi svoja prizadevanja ter boj nadaljevali z akcijami in stopnjevali pritisk.
Podnebje in petkovi protesti
Podnebje je bilo v središču današnjih petkovih protivladnih protestov v Ljubljani. Brina Jeretina je na večernem protestu poudarila, da mladi zahtevajo sistemske spremembe, ki bodo vsem omogočile dostojno življenje v skladu z omejitvami okolja. Cilje je mogoče doseči le skupaj, je poudarila in pozvala k povezovanju in gradnji gibanja.
“Gre za konkretne, premišljene, argumentirane zahteve, ki jih morajo v tej državi postavljati mladi, ker jih politika ni zmožna oziroma jih noče postavljati,” pa je poudaril vidni član protestnega gibanja Jaša Jenull. – STA
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje