Podpora AGRFT: s 15 minut molka srbskim kolegom poslali močno sporočilo

N1 video 05. Mar 202514:35 > 17:52 6 komentarjev

Ob natančno 11.52 so s 15 minutami molka srbske kolege, ki protestirajo že več mesecev, podprli študenti Akademije za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. Akcije so se udeležili tudi nekateri profesorji, med drugim igralca Branko Jordan in Branko Šturbej. "To, kar so mladi naredili, je nekaj zares veličastnega. Podpiram jih, ker so v tem absolutno pošteni in skreni," je o srbskih študentih dejal Šturbej. Dogodek pred AGRFT je potekal nekaj ur pred začetkom protestov v prestolnici.

Sreda je v Sloveniji v znamenju protestnih akcij, s katerimi želijo udeleženci podpreti srbske študente.

Točno ob 11.52 — takrat se je novembra lani zrušil nadstrešek na novosadski železniški postaji — so solidarnost s srbskimi kolegi s 15-minutno tišino izrazili študentje Akademije za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani (AGRFT). Zbrali so se na parkirišču pred akademijo, vsaka minuta pa je bila namenjena eni žrtvi, ki je izgubila življenje v Novem Sadu.

Po besedah predsednika študentskega sveta AGRFT Matica Dominka so protestno akcijo organizirali zato, ker do sedaj srbskim kolegom niso izrazili še nobene javne podpore. Povedal je, da so se za takšno akcijo odločili, ker so prav z minutami molka srbski študenti začeli proteste, ki so prerasli v veliko gibanje. “Veliko naših kolegov prihaja s Fakultete za dramske umetnosti, z njimi sodelujemo in se dobro razumemo, a nam podpore ni uspelo izraziti prej. Zato smo jo zdaj in to na najbolj glasen način,” je povedal.

S 15-minutno tišino so študenti in profesorji AGRFT izrazili solidarnost s srbskimi študenti.
S 15-minutno tišino so študenti in profesorji AGRFT izrazili solidarnost s srbskimi študenti. (Foto: N1)

Branko Šturbej: To bo zgled ne samo Evropi, ampak vsemu svetu

Študentom so se pridružili tudi nekateri profesorji akademije. Igralec in predstojnik oddelka za gledališče in radio na AGRFT Branko Jordan je povedal, da je akademija kot institucija že ob začetku protestov oziroma ob napadih na študente Fakultete za dramske umetnosti v Beogradu izrazila podporo srbskim kolegom, zlasti pa pravici do izražanja mnenja, akademske svobode, pozivom študentov in pravičnejši družbi.

Ker protesti v Srbiji trajajo, po mnenju Jordana zanimanje v javnosti usiha. Akademski krogi s študenti in širša družba v Srbiji govorijo o pomembnih simptomih, ki so pomembni tudi za razmislek o nas, o naših pozicijah v družbi. “V prvi vrsti gre torej za obliko solidarnosti, na drugi strani pa tudi za razmišljanje in vedenja o stvareh.”

Dogajanje v Srbiji redno spremlja tudi igralec in visokošolski učitelj na AGRFT Branko Šturbej. “To, kar so mladi naredili, je nekaj zares veličastnega. Podpiram jih, ker so v tem absolutno pošteni in iskreni,” pravi. Po njegovih besedah se svet spreminja, in če bomo kot družba dovolili, da se bo še naprej spreminjal na slabše, nas ne čaka nič dobrega.

“Mislim, da bo dogajanje v Srbiji zgled ne samo Evropi, ampak vsemu svetu. Ta dogodek v Srbiji ima seveda širše razsežnosti. Ne spuščamo se v njihovo notranjo politiko,” podpirajo pa gesto srbskih študentov, ki se ne strinjajo “z razmišljanjem, kot jim ga prepuščajo v Srbiji”.

Kaj sta povedala Jordan in Šturbej, si lahko ogledate v videu spodaj.

Popoldne blokada prestolnice

Ob 17. uri je sledil protest, na katerega je pozivalo več organizacij. Med drugim Sindikat Mladi plus, Društvo Iskra, Mladi za podnebno pravičnost, avtonomna cona Plac in Lista demokratičnega študentstva. Protest podpirajo tudi v slovenski diaspori srbske mladinske skupine SviĆe, medtem ko so v Organizaciji srbskih študentov v Sloveniji že pred enim mesecem sporočili, da se od protesta distancirajo, ker “temelji na političnem ozadju”. Torkatnega protesta v prestolnici se je sicer udeležilo manj ljudi kot prvega, več o tem, kako je potekal, pa si lahko preberete v ločenem članku.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje