V Ljubljani so se z vojaškimi častmi poslovili od humanitarke Anite Ogulin

Slovenija 20. Jul 202408:51 > 14:05 7 komentarjev
Foto: Bobo

Na ljubljanskem pokopališču Polje so se danes z vojaškimi častmi poslovili od humanitarke Anite Ogulin, ki je bila odlikovana z zlatim redom za zasluge. Pokojne se bodo mnogi spominjali po tem, da je življenje posvetila otrokom in družinam v stiski. Za mnoge tako ostaja obraz dobrodelnosti. Pogrebne slovesnosti, ki je potekala z vojaškimi častmi, sta se med drugimi udeležila tudi predsednica republika Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob.

Humanitarka in dolgoletna predsednica Zveze prijateljev mladine (ZPM) Ljubljana Moste-Polje Anita Ogulin je umrla v 73. letu starosti, po težki bolezni, danes pa so se na ljubljanskem pokopališču Polje od nje poslovili svojci, prijatelji, sodelavci in mnogi drugi.

Ker je bila odlikovana z zlatim redom za zasluge, ji je pripadal pogreb z vojaškimi častmi. S tem so se strinjali tudi svojci, so za STA pojasnili na Uradu vlade za komuniciranje.

Tako je ob odprtju mrliške vežice Garda Slovenske vojske položila venec v imenu Republike Slovenije. Pol ure pred začetkom pogreba se je nato pred vhod v mrliško vežico postavila častna straža pripadnikov garde, ki je na slovesnosti izstrelila tri salve.

Današnje pogrebne slovesnosti so se med drugim udeležili tudi ljubljanski župan Zoran Janković, nekdanji predsednik Danilo Türk in premier Robert Golob.

Pirc Musar: Pomagati je poslanstvo vseh

Med govorci na pogrebu sta bili predsednica države Nataša Pirc Musar in odvetnica Nina Zidar Klemenčič.

“Naučila nas je, da vsak od nas vsaj enkrat zmore narediti nekaj dobrega za drugega. Da pomagati ni dolžnost le nekaterih, ampak poslanstvo vseh, ker na tem stoji in obstoji družba,” je v govoru o pokojni med drugim dejala predsednica Pirc Musar.

Foto: Bobo
Foto: Bobo
Foto: Bobo
Foto: Bobo
Foto: Bobo
Foto: Bobo
Foto: Bobo
Foto: Bobo

Po njenih besedah je bila Ogulin humanitarka z zlatim srcem, katere “neizmerna dobrota in nesebičnost sta se dotaknili vseh, ki smo imeli privilegij, da smo jo poznali”. “Vsakdo, ki je kdaj prišel v stik z Anito, je občutil njeno sočutje in neomajni optimizem, predvsem pa vero v ljubezen. Govorila je, da je najbolj srečna tedaj, ko so srečni drugi. Njene roke so bile vedno odprte za objem, njen nasmeh pa je bil vir moči za tiste, ki so se znašli v najtežjih trenutkih,” je med drugim izpostavila predsednica države.

Svoje spomine na Anito Ogulin je v nekrologu, danes objavljenem na spletni strani ZPM, strnila tudi predsednica ZPM Darja Groznik. “Večina spominov in lepih misli ne bo objavljenih, ampak zapisanih v srcih tistih, ki jim je pomagala. Za mnoge je bila zadnje upanje. Da Slovenija ni le dežela blagostanja, da se družba nevarno razslojuje na bogate in revne, da so mnogi odrinjeni na rob preživetja in oropani celo človeškega dostojanstva, da si zatiskamo oči pred realnostjo, je vztrajno in argumentirano ponavljala,” je zapisala.

Po njenih besedah je največja in najbolj dragocena zapuščina Anite Ogulin zavedanje, da lahko naredimo družbo bolj sočutno, prijazno in spodbudno za vse.

Obraz dobrodelnosti

Anita Ogulin je življenje posvetila humanitarnemu delu, za kar je prejela tudi številna priznanja. S svojim delom, trudom in zavzetostjo je več kot 40 let aktivno reševala stiske otrok, mladostnikov in družin po Sloveniji, so ob slovesu zapisali na ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Številni izrazi sožalja svojcem in zapisi v njen spomin različnih organizacij in vidnih posameznikov različnih družbenih sfer, so v tem tednu preplavili družbena omrežja. Življenju in delu Anite Ogulin so se poklonili tudi v političnih vrstah.

Za mnoge bo tako ostala obraz dobrodelnosti, saj je s svojo neutrudno skrbjo za najšibkejše prestavljala mejnike na področju humanitarnosti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje