Policija pred pustnimi prireditvami: Izogibajte se neosvetljenim delom ulic

Slovenija 28. Feb 202514:41 > 16:28 6 komentarjev

Država bo v naslednjih dneh v znamenju pustnih norčij, saj bodo potekale številne bolj ali manj tradicionalne prireditve in povorke. Vrhunec pustovanja bodo vsakoletne nedeljske povorke na Ptuju, v Cerknem in Cerknici, kjer bodo zaznamovali 50 let pustovanja. V prestolnici bo v soboto Zmajev karneval. Slovenska policija obiskovalce pustnih prireditev, rajanj in karnevalov opozarja, naj ravnajo samozaščitniško in upoštevajo navodila organizatorjev za zagotavljanje lastne varnosti in varnosti drugih obiskovalcev.

Slovenska policija je zaradi številnih prireditev, rajanj, karnevalov in zbiranj, na katerih se vsako leto zbere veliko število ljudi, pripravila okvirna navodila za zagotavljanje varnosti in zdravja obiskovalcev. Po besedah Borisa Rojsa, vodje oddelka za javni red in mir v upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi, bo policija na kraje, kjer se bo v prihodnjih dneh zbiralo večje število ljudi, napotila večje število policistov.

Ti bodo na prireditvah sodelovali s pristojnimi državnimi ali občinskimi organi, nosilci javnih pooblastil, zasebnimi varnostnimi službami in reševalnimi ekipami, vsi skupaj pa bodo skrbeli za najvišji nivo varnosti ljudi, njihovega premoženja in zdravja. “Policisti in drugi, ki bodo skrbeli za varnost, bodo ljudem podajali nasvete, navodila in opozorila. Želeli bi, da udeleženci te ukrepe upoštevajo,” je dejal Rojs.

Laufarija v Cerknem (Foto: Borut Zivulovic/BOBO)

Policija: Izogibajte se odročnim krajem in neosvetljenim delom ulic

Ob tem na policiji udeležencem prireditev predlagajo, da se na dogodkih vedejo samozaščitniško, se izogibajo odročnim krajem, neosvetljenim delom ulic in da ob prihodu in odhodu skrbijo za lastno varnost. Prav tako odsvetujejo, da ljudje ob dvigu denarja na bankomatu denar preštevajo na ulici, če jim kdo sledi, pa naj obvestijo varnostnike ali policijo.

Po Rojsovih besedah lahko organizator prireditev določi tudi prostore, v katere je vstop z maskami prepovedan. Varnostna služba bo udeležence prireditev ob vstopu na tovrstne površine opozorila, da morajo sneti svoje maske oziroma šeme, če pa tega ne bodo želeli storiti, jim lahko varnostniki prepovejo vstop na prizorišče. Če kdo od udeležencev navodil varnostnikov ne bo upošteval, bo obveščena policija, kršitelju pa bo izrečena tudi globa.

Na policiji opozarjajo, da je vožnja vozila s pustnimi maskami prepovedana. “Vsi predmeti, ki preprečujejo vidno in slušno zaznavanje med vožnjo in zmanjšujejo obvladovanje vozila, so med vožnjo prepovedani. Zagrožena globa je 250 evrov in tri kazenske točke,” je dejal Rojs. Ob tem udeležence pustnih prireditev pozivajo, naj za volan vozil nikakor ne sedejo, če so uživali alkoholne pijače ali druge psihoaktivne snovi.

“Globe in sankcije za vožnjo pod vplivom so visoke, zato udeležence pozivamo, da uporabijo druge oblike prevoza na zabave in z njih,” je dejal Boris Rojs.

Tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je pred pustovanji opozoril na varnost in odgovorno ravnanje. Minister poziva, naj udeleženci pustovanj ravnajo odgovorno in samozaščito, poskrbijo za lastno varnost, varnost otrok in imetja, za volan sedejo brez pustne maske in nikoli pod vplivom alkohola ali drugih prepovedanih snovi, vsako sumljivo ravnanje pa takoj prijavijo policiji, so v današnjem sporočilu za javnost navedli na notranjem ministrstvu.

Poklukar posebej poziva tudi organizatorje pustovanj, da poskrbijo za varen prireditveni prostor. Inšpektorat za notranje zadeve te dni že opravlja poostrene inšpekcijske nadzore, pri tem pa inšpektorji zaznavajo nepravilnosti, kot so predvsem premajhno število varnostnikov, neustrezna usposobljenost in označenost varnostnikov ali nezagotovljeno varovanje, so zapisali na ministrstvu.

Pred pustnimi prireditvami na NIJZ svetujejo izbiro varnih kostumov za otroke

Na NIJZ staršem svetujejo, da za otroka izberejo kostum svetle barve in nanj našijejo trakove oz. okraske, ki odbijajo svetlobo ali žarijo v temi, da bodo dobro vidni tudi v mraku. Otroci radi nosijo tudi odsevne zapestnice različnih barv, svetleče obroče za lase in superge z led lučkami. Priporočajo, da preverijo oznako na kostumu in se prepričajo, da je izdelan iz negorljivih ali počasi gorljivih tkanin.

Če je zunaj hladno, naj bo pustni kostum nekoliko večji, da ima otrok pod njim lahko oblečena topla oblačila, vendar ne predolg, da bi se lahko vanj spotaknil in padel. Izogibati se je treba uporabi obutve, ki je otroku prevelika ali ima visoke pete. Pustni rekviziti, kot so meči, sablje, puščice, naj bodo kratki in naj imajo konice iz mehkega materiala ali na konicah vakuumske kapice, da ne povzročijo poškodb, zlasti oči.

Otrok v pustni maski pogosto težko diha in slabo vidi, zato je bolje, da mu starši namesto tega obraz poslikajo z ličili in barvami. Nekaj dni pred prireditvijo je dobro na manjši površini kože preveriti, da otrok na barve ni alergičen. “Poskrbimo, da pokrivalo, lasulja in brada ne prekrivajo otrokovih oči, nosa ali ust. Tudi v kostumu s kapuco otrok slabše vidi okrog sebe,” so na NIJZ zapisali na svoji spletni strani.

Starše pozivajo, da otroka na prireditvi nikoli ne pustijo brez nadzora odrasle osebe. Če otroci v maskah hodijo od hiše do hiše, naj mlajši od 12 let to počnejo le v spremstvu odraslih.

Pustna povorka
Manca Rozman/BOBO

“Če starejšim otrokom dovolimo, da hodijo okrog samostojno, naj bodo vedno v skupini prijateljev in gredo le do domov sosedov in ljudi, ki jih dobro poznamo. Pred odhodom se dogovorimo, h komu bodo šli in kdaj bodo prišli nazaj domov. Pri sebi naj imajo mobilni telefon. Poučimo jih, naj ostanejo ves čas skupaj s prijatelji, in nikoli ne vstopajo v domove ali avtomobile neznancev,” svetujejo.

Otroci na pustovanju običajno naprosijo različne sladkarije in peciva. Na NIJZ priporočajo, da jedo le tiste, ki so originalno zapakirani in imajo veljaven rok trajanja, ali so jih spekli doma ljudje, ki jih dobro poznamo. Otroci naj podarjene sladkarije pojedo postopno in v zmernih količinah. Majhni otroci naj ne jedo trdih bombonov ali žvečijo žvečilk, ker se z njimi lahko zadušijo. Če ima otrok alergijo na hrano, morajo starši vedno preveriti oznake na sladkarijah.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino