V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so zaskrbljeni zaradi medijskih objav in dogajanja v Centru za varovanje in zaščito. Vodstvo policije in ministra za notranje zadeve pozivajo, naj razrešita situacijo ter zaščitita integriteto policistov.
V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) opozarjajo na zaskrbljujoče medijske objave v povezavi s Centrom za varovanje in zaščito (CVZ).
Kot so zapisali v pismu, naslovljenem na generalnega direktorja policije Senada Jušića, notranjega ministra Boštjana Poklukarja in medije, si ves čas prizadevajo za konstruktivno sodelovanje z vodstvenimi uslužbenci policije in ministrstva za notranje zadeve (MNZ). Potem ko so v preteklosti opozarjali na kadrovsko problematiko in nedopustno dodatno nalaganje nalog, zaradi katere s težavo izvajajo temeljne naloge za zagotavljanje varnosti, jih zdaj skrbijo objave v povezavi s CVZ, ob katerih ne morejo “ostati ravnodušni opazovalci”.
“V policiji nas je več kot osem tisoč zaposlenih, v veliki večini predanih profesionalcev, ki branimo tudi pravni red in skrbimo za varnost v državi. Očitki na račun dela uslužbencev CVZ ne diskreditirajo le te službe, ampak celotno policijo in vse njene uslužbence,” so opozorili.
Po predstavitvi izsledkov iz poročila o nadzoru in posameznih izpostavljenih primerih neustreznih ravnanj v CVZ poudarjajo, da so bila bolj ali manj vsa odkrita pred izvedbo nadzora direktorata za policijo in druge varnostne naloge in so bila tudi obravnavana v notranjevarnostnih postopkih.
“Medijsko izpostavljanje in predstavitev v negativni luči ustvarja nove težave in dodatno zapleta reševanje tako težav kot trenutnih okoliščin, ki so že zdavnaj prešle izven okvirjev delovanja tako policije kot MNZ,” so zapisali v pismu, pod katerega je podpisan predsednik SPS Adil Huselja.
V SPS poudarjajo, da je včerajšnja vsebina oddaje Tarča na TV Slovenija “dodatno obtežila vse dosedanje izjave, očitke in kritike na račun policije in hkrati potrdila, da se težave niso reševale na pravi način, ampak se le še bolj zaostrujejo,” s čimer da se ustvarjata dodatni medijski pritisk in nezaupanje v policijo ter krni njen ugled.
Dobivajo le “pavšalne odgovore”
V SPS so poudarili, da že dlje časa opozarjajo na kršitve delovnopravne zakonodaje in neustrezno organiziran način dela policistov varnostnikov v CVZ. “Na vodstvo policije in MNZ smo naslovili več pobud in zahtev, da se način razporejanja, plačilo za opravljeno delo in evidentiranje delovnega časa uredi. Ravno tako smo zahtevali izdajo enotnih in konkretnih navodil ministra za notranje zadeve, ki bi enotno urejal način obračunavanja ur, odrejanja službenih poti, dela preko polnega delovnega časa in izplačilo dnevnic,” so zapisali. Dodali so, da so bili odgovori vodstva na njihove pobude “bolj ali manj pavšalni (razen ureditve problematike dnevnic) in kljub inšpekcijskemu nadzoru inšpektorata za delo v CVZ, se delo v ničemer ni spremenilo”.
Poudarili so še, da je v dobi družbenih omrežij in digitalne resničnosti zaupanje v policijo in občutek varnosti močno povezan s podobo, ki je državljanom na voljo v digitalnem svetu. Zato vodstvi policije in MNZ pozivajo, da “z odločnim nastopom in sprejemanjem premišljenih odločitev razrešite nastalo situacijo, povrnete zaupanje v pravno državo in njene inštitucije in na ta način zaščitite integriteto policistov, ker s potenciranjem dejanj redkih posameznikov in z nerodno komunikacijo prihaja do neupravičene diskreditacije policistov, zaposlenih v CVZ, posledično pa vseh nas, ki smo zagotovo v veliki večini in predano opravljamo svoje delo”.
“Zadnji čas je, da se ta agonija ustavi in izvedejo ukrepi, ki bodo zagotovili normalno in predvsem zakonito in strokovno delo tako CVZ kot celotne policije, da se lahko izvije iz tega medijskega linča in krča, v katerem je trenutno policija,” so opozorili in zahtevali ukrepanje. “V nasprotnem primeru se bodo po našem mnenju težave le še poglobile, kar bo še dodatno otežilo delo uslužbencev policije, nastale pa bodo tudi negativne posledice z dolgoročnim učinkom. In za to bo nekdo moral prevzeti odgovornost,” so poudarili.
Na MNZ so danes ostro zavrnili “določene neresnične in neutemeljene trditve” v včerajšnji oddaji Tarča. Pojasnili so, da je bil nadzor opravljen zakonito, strokovno in nepristransko. “Vse ugotovitve omenjenega nadzora so dokazljive in preverljive,” so povedali na MNZ in dodali, da so celotno poročilo odstopili specializiranemu državnemu tožilstvu.
Notranji minister Boštjan Poklukar je zavrnil očitke državne tožilke Mateje Gončin, da so navedbe v poročilu o izrednem pregledu dela CVZ neresnične, skrb vzbujajoče in usmerjene v njeno diskreditacijo. Poudaril je, da sam ni ničesar želel pomesti pod preprogo in da je že februarja odredil izredni nadzor nad izvajanjem policijskih nalog in pooblastil CVZ. Ponovil je, da bo Senad Jušić ostal na položaju generalnega direktorja policije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje