Policisti ta teden preverjajo hitrost, lokacij ne razkrivajo

Slovenija 09. Avg 202216:40 > 16:43 0 komentarjev
radar
Srdjan Živulović/BOBO

Policisti ta teden po vsej Sloveniji prežijo na prehitre voznike. Tako bo še do nedelje, ko se bo iztekla nacionalna akcija hitrost. A tokrat lokacij ne razkrivajo.

Do nedelje, 14. avgusta, poteka nacionalna akcija za večjo varnost v prometu v segmentu hitrosti. Z njo želi policija umiriti hitrost v prometu in vplivati na zavedanje ljudi, da lahko z zmanjšanjem hitrosti vožnje za že nekaj kilometrov na uro pomembno zmanjšajo tudi tveganje za nastanek prometnih nesreč in težkih posledic nesreč. Kje policisti prežijo na prehitre voznike, tokrat ni znano.

Za N1 so na Generalni policijski upravi (GPU) pojasnili, da policija nabor lokacij, na katerih bodo izvajali meritve hitrosti, objavlja le na dan, ko poteka maraton nadzora hitrosti. A v nadzornih akcijah – kot poteka ta teden – lokacij ne objavljajo.

Dodajajo, da so za izbor lokacij pristojne policijske enote, vsaka policijska uprava pa tokrat izvaja tudi po en obširnejši nadzor, v teh primerih bodo mesta za nadzor izbrana na policijskih upravah. “Lokacije se izbirajo na podlagi analiz stanja prometne varnosti. Na odsekih, kjer se zgodi največ nesreč in kjer zaznavamo največ prekoračitev hitrosti. Tudi na lokacijah, ki jih predlagajo lokalne skupnosti ali posamezniki,” so še pojasnili.

Črna statistika slovenskih cest

Do 23. julija so policisti obravnavali 1694 prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, v katerih je življenje izgubilo 17 oseb. Po trenutnih podatkih je bilo 15 odstotkov več prometnih nesreč zaradi hitrosti kot v istem obdobju lani, povečal pa se je tudi delež hudo in lahko telesno poškodovanih. Najpogostejši povzročitelji smrtnih prometnih nesreč so bili vozniki osebnega avtomobila, sledijo pa jim kolesarji in vozniki enoslednih motornih vozil, so sporočili.

Policisti so do 28. julija obravnavali tudi 74.663 kršitev s področja hitrosti, v istem obdobju lani pa 79.150. Kršitve s področja hitrosti predstavljajo približno tretjino vseh ugotovljenih kršitev, med povzročitelji pa izstopata starostni skupini od 18 do 24 let in od 25 do 34 let.

Policijska uprava (PU) Kranj v posnetku, objavljenem na Facebooku, opozarja, da se z vsakim prevoženim kilometrom na uro več čas ustavljanja podaljša. Pri 50 kilometrih na uro je ustavljanje 27,96 metra, pri 55 kilometrih na uro 32,3 metra, pri 60 pa 36,93 metra.

Povzročitelji pod vplivom alkohola so v kombinaciji z neprilagojeno hitrostjo povzročili 311 prometnih nesreč, od tega šest smrtnih. Med njimi je bil tudi voznik električnega skiroja, ki je v prometni nesreči umrl. Večina se jih je zgodila v svetlem delu dneva, le štiri osebe so umrle zvečer oziroma ponoči, 14 od 17 pa jih je umrlo med tednom.

Kot še pojasnjujejo na policiji, rezultati prikazovalnikov hitrosti agencije za varnost prometa v 15 slovenskih občinah kažejo, da vozniki še vedno krepko presegajo omejitve hitrosti. V treh od enajstih občin, kjer je omejitev 50 kilometrov na uro, so do konca maja zabeležili tudi dva- in polkrat višje hitrosti, in sicer 134, 137 in 138 kilometrov na uro. V občinah, kjer je omejitev 30 kilometrov na uro, pa so bile zabeležene celo trikrat višje hitrosti, kar 97 in 81 kilometrov na uro.

S talnimi označbami na parkirnih mestih v občinah Celje, Kranj, Krško, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto in Ptuj ozaveščajo voznike, da lahko zaradi neprilagojene vožnje ne pridejo na cilj, saj povzročijo nesrečo, ki njihovo pot predčasno zaključi. Napis Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj voznike in mimoidoče tako opozarja na posledice objestne in tvegane vožnje.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!