Ašvaganda je ena bolj zdravilnih rastlin, ki jo v indijski medicini uporabljajo že tisočletja. Med drugim pomirja, uravnava sladkor v krvi, imela naj bi tudi pomlajevalne lastnosti.
Ašvaganda je eno od pomembnih zelišč, ki ga v Indiji uporabljajo že tisočletja, zahodni svet pa njegove pozitivne koristi prepoznava šele zdaj.
Največja koncentracija aktivnih spojin v ašvagandi je v njeni korenini. Zato se v prehranskih dopolnilih pogosto uporabljajo izvlečki iz tega dela. Rastlina se uporablja kot tonik za pomlajevanje, delovala pa naj bi tudi kot afrodiziak.
Vsebuje številne zdravilne spojine, vključno z laktoni, alkaloidi, holinom, maščobnimi kislinami in aminokislinami, in lahko pomaga tudi pri zmanjševanju stresa, utrujenosti, pomanjkanju energije ter izboljša koncentracijo.
Po pisanju portala Danas zdravniki to rastlino preučujejo že leta, o njenih zdravilnih učinkih pa menda obstaja več kot 200 študij. V Indiji jo uporabljajo tudi kot zdravilo v tradicionalni medicini.
Rastlina ima majhne rdeče plodove.
Pri čem vse pomaga?
- Ščiti imunski sistem,
- deluje proti stresu,
- izboljša koncentracijo, kar pomaga pri učenju, spominu in reakcijskem času,
- zmanjšuje anksioznost,
- stabilizira raven sladkorja v krvi,
- znižuje holesterol,
- povečuje spolno moč in pomaga pri impotenci,
- pomaga pri celjenju ran,
- pomaga proti zaprtju ter ščiti želodec in črevesje pred boleznimi,
- pomaga proti sladkorni bolezni,
- pomaga pri nespečnosti in kronični utrujenosti,
- uporablja se za razstrupljanje telesa,
- pomaga pri zdravljenju astme in bronhitisa.
V ajurvedi, gre za tradicionalno indijsko medicino, to rastlino prepoznavajo kot bogato z adaptogeni. To so naravne snovi, ki pomagajo telesu pri spopadanju s fizičnimi, kemičnimi in biološkimi stresorji. Po pisanju portala Danas pripomorejo k ravnovesju v telesu. Ašvaganda naj bi imela blagodejne učinke za ščitnico – prav zato, ker je adaptogena, pa pozitivno vpliva tudi na izločanje ščitničnih hormonov. Če ščitnica proizvaja preveč hormonov, uporaba zelišča zavira njihov nastanek, če jih proizvaja premalo, pa jih spodbudi.
Ašvaganda se običajno uživa v obliki kapsul, je pa morda nekaterim okus nekoliko neprijeten, saj spominja na konjske iztrebke. Za ljudi, ki trpijo zaradi nespečnosti in tesnobe, je sicer priporočljivo, da to zelišče v prahu pred spanjem zmešajo v skodelico toplega mleka. Zelišče ni priporočljivo za nosečnice, čeprav ni dokazov, da bi lahko bilo škodljivo, pa ni dobro raziskan njegov vpliv na plod.
Kljub številnim blagodejnim učinkom pa je treba upoštevati navodila za uporabo in zelišče uporabljati v priporočljivih odmerkih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje