Pokorn: V času, ko RSV intenzivno kroži, starejšega otroka vzemite iz vrtca

Slovenija 11. Feb 202510:52 3 komentarji

Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn je spregovoril o porastu respiratornih okužb med otroki in preventivnih ukrepih. Kot je povedal, je trenutno hospitaliziranih kar nekaj otrok z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Ob tem je starše dojenčkov pozval, naj v času intenzivnega kroženja RSV starejši otroci vsaj nekaj tednov ne hodijo v vrtec. Obiski na Pediatrični kliniki so omejeni na eno zdravo osebo.

Zaradi porasta respiratornih okužb več slovenskih bolnišnic omejuje obiske. Včeraj so iz ljubljanske porodnišnice sporočili, da obiske omejujejo na eno zdravo odraslo osebo, v SB dr. Franca Derganca Nova Gorica pa so ukinili obiske na vseh oddelkih z odraslo populacijo.

Respiratorne okužbe so v porastu tudi med otroki. O tem je spregovoril strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn.

“V kliničnem centru imamo ta trenutek kar precej otrok z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in gripo. Nekaj se jih zdravi na pediatrični, veliko tudi na infekcijski kliniki,” je dejal Pokorn. Natančnega števila ni podal, je pa zaradi respiratornih okužb hospitaliziranih približno 15 otrok. En otrok potrebuje zdravljenje v enoti intenzivne terapije.

“Apeliram na starše, predvsem novorojenčkov in zelo majhnih dojenčkov, naj v tem času, ko RSV intenzivno kroži med populacijo, starejšega otroka vzamejo iz vrtca, vsaj za nekaj tednov. Pa tudi, da se upošteva osnova higiena in da bolne odrasle osebe ne prihajajo v stik z dojenčki in novorojenčki. To, kar lahko odrasli preživimo na nogah z izcedkom iz nosu, kašljem in bolečinami v žrelu, lahko nekaj tednov starega dojenčka, še posebej če je rojen prezgodaj, spravi v bolnišnico za nekaj tednov. Ali pa tudi v enoto intenzivne terapije,” je opozoril dr. Pokorn.

Na kaj naj bodo starši pozorni

Če otrok zboli, pediatri priporočajo splošne ukrepe: skrb za zadosten vnos tekočine in redno čiščenje nosu. Pri otroku, ki ima bronhiolitis (okužbo spodnjih dihal), pa naj bodo starši pozorni na to, kako hitro diha. “Če diha hitro oziroma pospešeno tudi, ko vročina pade, ali pa če jim ne uspe zagotoviti normalnega vnosa hrane in pijače ter če otrok več ur ne lula, je čas za obisk zdravnika,” je svetoval Pokorn.

Obiske na Pediatrični kliniki so omejili na eno zdravo osebo, a preveč rigoroznih ukrepov ni. “Želimo biti otroku prijazna bolnišnica, a vseeno ne bi želeli biti okolje, ko otrok pri nas zboli še za gripo ali RSV,” je dodal.

Pogostejši prenosi okužbe so sicer lahko pri dogodkih v zaprtem prostoru, kjer je veliko ljudi na kupu in je “od nosu do nosu kratka razdalja”, je ponazoril Pokorn. “Zdaj je čas, ko se je treba držati malo bolj zase,” je še dodal.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje