
Sindikat Mladi plus je skupaj s somišljeniki predstavnike ministrstva za delo opozoril na neizpolnjene predvolilne obljube glede odprave prekarnosti. Od pristojnega ministrstva zahtevajo, da se do konca mandata loti reševanja najbolj perečih težav, med drugim tudi vzpostavitve učinkovitega inšpekcijskega nadzora tudi pri prekarnih delavcih.
Kot je pred stavbo ministrstva za delo, družino in socialne zadeve spomnila Sabina Leben, so jim pristojni pred dvema letoma na konferenci o prekarnosti v državnem svetu podali zavezo, da bodo do konca istega leta pripravil celostno strategijo za odpravo prekarnosti na slovenskem trgu dela.
“Dve leti kasneje z razočaranjem ugotavljamo, da so bile vse te obljube le navadne bučke, ki jih danes vračamo tistim, ki so nam jih prodali leta 2023,” je podčrtala.
Opozorila je, da prekarne oblike dela že več let izpodrivajo redne zaposlitve, medtem ko varne in dostojne zaposlitve za vedno več ljudi postajajo utopija. Negotove in slabše plačane oblike dela pa prinašajo številne negativne posledice za zaposlene. Te se med drugim odražajo v slabšem dostopu do delavskih pravic, slabem ekonomskem in socialnem položaju ter duševnem in fizičnem zdravju delavcev. Negativne posledice prekarnih oblik dela pa so vidne tudi širše v družbi.
“Gre za obsežno in vseprisotno problematiko, ki slovenski trg dela spreminja v divji zahod, najkrajšo pa potegnemo ravno delavke in delavci. Aktualna vlada, del katere je ministrstvo za delo, je pred volitvami dajala veliko obljub, ki bi jih lahko strnili v eno splošno – politika za ljudi, ne za kapital. Konstantno širjenje prekarnosti in noben resen odziv na to problematiko pa nam žal kaže, da je šlo le za prazno floskulo,” je poudarila predstavnica sindikata in dodala, da je prekarnost na trgu dela najbolj po godu ravno tistim, ki izkoriščajo delavce in ne želijo prevzeti odgovornosti do tistih, ki za njih ustvarjajo profit.
“Danes smo Sindikat Mladi plus in ostale mladinske, študentske ter druge organizacije, med njimi Mladinski svet Slovenije, društvo Iskra, sindikat Zasuk, Sindikat upokojencev Slovenije, Mladinski center Bob in drugi, na ministrstvo pripeljali posebno dostavo: buče, ki so nam jih prodali pred točno dvema letoma,” so med drugim zapisali na Facebooku.
V sindikatu Mladi plus so ob tem spomnili, da je vlada aprila 2024 potrdila izhodišča za strategijo za odpravo prekarnosti.
“Dve leti poslušamo prazne obljube”
“Za ministrstvo očitno tudi to ni bilo dovolj. Po vsem tem času je več kot očitno, da že več kot dve leti poslušamo prazne obljube, zato danes tukaj zbrani od ministrstva za delo zahtevamo, da se loti vsaj najbolj perečih težav in do konca svojega iztekajočega se mandata izpolni najmanj en del obljubljenega,” so bili jasni.
Med konkretnimi zahtevami so izpostavili implementacijo evropske direktive o izboljšanju delovnih pogojev pri platformnem delu ter vzpostavitev sistematičnega in usmerjenega nadzora na trgu dela ter okrepitev delovne inšpekcije na način, da “bo usposobljena prepoznavati prikrita delovna razmerja in ostale kršitve, s katerimi se vsakodnevno srečujejo prekarni delavci”.
Simbolno dostavo buč, ki so jih s seboj prinesli predstavniki sindikata, pa je pred stavbo ministrstva prevzel državni sekretar Dan Juvan. Ocenil je, da je omenjeno darilo malo pretirano. “Bučke bi se dalo takrat, ko bi bilo zagotovo dejstvo, da strategija ne bo sprejeta ali pa da ne bo šla naprej,” je pripomnil.
Priznal je, da so za pripravo strategije res potrebovali nekaj časa, a hkrati zagotovil, da je osnutek dokumenta zdaj pripravljen. “Zdaj smo v fazi, ko bi ga radi uskladili tudi s predstavniki mladih in ostalih deležnikov,” je pojasnil in dodal, da v kratkem načrtujejo izvedbo delovnega srečanja z mladimi. Za strategijo pa načrtujejo, da bi jo še pred poletjem poslali na obravnavo na vlado.

Glede vzpostavitve učinkovitega nadzora na področju prepoznave prikritih delovnih razmerij pa je tako kot pretekli teden v primeru nadzora dela tujih delavcev tudi tokrat opozoril na težavo glede pomanjkanja delovnih inšpektorjev. Čeprav so na ministrstvu zagotovili kvote za dodatne zaposlitve inšpektorjev, te ostajajo prazne.
Po njegovih besedah pa so v praksi tudi težave z dokazovanjem elementov delovnega razmerja. “Ravno zato v strategiji poskušamo najti tudi ukrepe, kako bi lahko te elemente dokazovali na drugačen način, kako bi lahko inšpektorji imeli več pooblastil in kako bi lahko bolje uredili tudi status ekonomsko odvisne osebe,” je povedal Juvan.
Na področju urejanja statusa agencijskih delavcev pa je spomnil, da so nekatere rešitve uveljavili že z novelo zakona o delovnih razmerjih, v obravnavo socialnim partnerjem pa trenutno pošiljajo spremembe zakona o urejanju trga dela, v okviru katerih bodo poskušali regulirati agencijsko delo.
Pozivu Sindikata Mladi plus se pridružuje tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Od pristojnega ministrstva pričakujejo, da do konca iztekajočega se mandata čim prej naredi korak naprej in naslovi najbolj pereče težave deležnikov na prekarnem trgu dela, so v ZSSS navedli v sporočilu za javnost.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje