Tretji dan redne decembrske seje državnega zbora poslanci obravnavajo interpelacijo, ki so jo v SDS vložili zoper finančnega ministra Klemna Boštjančiča. Med drugim mu očitajo oškodovanje javnih financ, Boštjančič pa vse očitke zavrača.
Kot je ob vložitvi interpelacije v začetku novembra dejal poslanec SDS Zvonko Černač, Klemnu Boštjančiču očitajo nevestno delo v službi, oškodovanje javnih sredstev, zavajanje javnosti v aferi Litijska in zlorabo položaja. Minister je izgubil tudi kredibilnost in zaupanje, je dodal.
V primeru nakupa stavbe na Litijski cesti Boštjančiču med drugim očitajo protipravno zagotovitev proračunskih sredstev za plačilo kupnine, oškodovanje javnih financ ter negospodarno in nesmotrno upravljanje javnih sredstev.
Zaupanje v ministra kot skrbnika javnih financ pa je po mnenju poslancev SDS porušeno tudi zaradi nakazil njegovega podjetja na račun v davčni oazi. Po poročanju medijev je namreč pred vstopom v politiko prek svojega podjetja Brio, ki je še vedno v njegovi lasti, nakazal 31.000 evrov v Belize v Srednji Ameriki. Boštjančič je tedaj za POP TV pojasnil, da je šlo za izobraževanje pilotov.
Zvonko Černač je ob začetku obravnave interpelacije zoper delo finančnega ministra Boštjančiča dejal, da se je lani ob tem času zgodila ena večjih korupcijskih afer v mandatu te vlade. V dobrem tednu dni je bila sprejeta odločitev na dveh dopisnih sejah vlade, v petek, 29. decembra, pa je bila podpisana pogodba in nakazanih 7,7 milijona evrov za podrtijo na Litijski cesti 51, ki je bila pred tem kupljena za 1,7 milijona evrov, je dejal poslanec SDS.
“Po letu dni je na Litijski cesti še večja podrtija, v njej pa nikoli ne bo sodišča. Odgovorni za ta posel, razen nekdanje ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan iz kvote stranke SD, še naprej vladajo. Delajo vse, da bi odgovornost prevalili na druge,” je poudaril Černač.
Po mnenju stranke SDS je odgovornost za ta nakup širša, saj sega do ministra za finance in tudi celotne vlade. Po reviziji računskega sodišča glede zaključnega računa proračuna za leto 2023 iz septembra letos izhaja, da nosi minister za finance največjo odgovornost za nakup propadajoče stavbe na Litijski cesti. “Brez njegove protizakonite prerazporeditve sredstev iz splošne proračunske rezervacije – v višini 6,5 milijona evrov – tega nakupa ne bi bilo,” je izpostavil.
Interpelacijo so v SDS vložili zaradi ministrovih ravnanj, ki imajo elemente kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev. Ob tem mu očitajo še zlorabo uradnega položaja in zavajanja javnosti v zvezi s protipravno prerazporeditvijo proračunskih sredstev za nakup stavbe na Litijski, oškodovanja javnih financ in negospodarnega ter nesmotrnega ravnanja z javnimi sredstvi. Zaradi nakazil ministrovega podjetja na račun v davčno oazo pa je Boštjančič po mnenju največje opozicijske stranke izgubil zaupanje kot skrbnika javnih financ.
Glede spornih nakazil je Černač dejal, da je Boštjančič še danes 100-odstotni lastnik podjetja Brio, ki je leta 2015 nakazalo skoraj 31.000 evrov na transakcijski račun podjetja v državo Belize, ki je znana kot davčna oaza in je bila v letu 2015 na evropskem seznamu držav, ki so problematične z vidika izogibanja plačila davkov. “Minister je v odgovoru na interpelacijo pojasnil, da je šlo za storitev izobraževanja pilotov, ni pa pojasnil, katerih pilotov, ne za katero letalsko družbo, ne v katerem obdobju so se ta izobraževanja odvijala,” je izpostavil Černač.
Boštjančič vse navedbe iz interpelacije zavrača. Kot je zapisal v pisnem odgovoru, s katerim se je konec novembra seznanila vlada, v SDS interpelacijo zlorabljajo v politične namene, pri tem pa želijo odvrniti pozornost od bistva problema – da je posel nakupa stavbe na Litijski vodilo ministrstvo za pravosodje.
Poslanci SDS so interpelacijo vložili sami, zato je malo verjetno, da bodo z njo uspeli.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje