Poslanci so na današnji izredni seji podprli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje javno in zasebno zdravstvo.
Poslanci DZ so na izredni seji opravili tretjo obravnavo in odločanje o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo razmejila javno in zasebno zdravstvo, ter ga potrdili. Za je glasovalo 50 poslancev, proti pa sedem. Del opozicije je razpravo obstruiral.
“Verjamemo, da je sprejetje zakona korak v pravo smer za zagotavljanje večje dostopnosti, kakovosti in učinkovitosti, kar bo pozitivno vplivalo na zdravje in dobrobit vseh prebivalcev Slovenije,” je ob predstavitvi zakona povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Po potrditvi zakona je ministrica dejala, da jih čaka še veliko dela s podzakonskimi akti. Poudarila je, da je v zakonu dovolj dolgo prehodno obdobje, da lahko zdravniki razmislijo, kje bodo delali. “Ko poteče soglasje oziroma eno leto, potem ko zakon stopi v veljavo, to je 15 dni po objavi v uradnem listu,” je pojasnila.
“Krepitev javnega zdravstva je bila in ostaja ena ključnih prioritet te vlade. To je obljuba, ki smo jo dali ljudem – in danes smo naredili pomemben korak k njeni uresničitvi,” pa je potrditev zakona komentiral premier Robert Golob. “S tem zakonom jasno ločujemo javno od zasebnega zdravstva in končujemo škodljive dvojne prakse, ki so desetletja šibile javni sistem. Naš cilj je jasen: bolj dostopno, pregledno in kakovostno javno zdravstvo, kjer je pacient na prvem mestu. Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh. To je pot, po kateri smo se zavezali hoditi – in po njej bomo nadaljevali,” je poudaril predsednik vlade.
Ločitev javnega in zasebnega
Poslanci SDS so sejo obstruirali in jih v dvorani parlamenta ni bilo. Kot so navedli, zaradi “kršitve poslovnika”, saj da je z danes na jutri prišel sklic izredne seje za tretjo obravnavo predloga zakona. Po besedah predsednice parlamenta Urške Klakočar Zupančič so v SDS “zopet napisali napačno pravno podlago”, saj da izredna seja ni bila sklicana na podlagi člena, ki ga je omenjala SDS, ampak na podlagi drugega člena.
Za obstrukcijo se je odločila tudi Eva Irgl v imenu poslanske skupine Demokratov, saj da ni prav, da zakon, ki bo vplival na življenja ljudi in v javnosti buri duhove, sprejemajo na izredni seji državnega zbora. Klakočar Zupančič je pojasnila, da se zakon sprejema po rednem postopku.
Poslanci Nove Slovenije so nasprotovali zakonu, saj je po njihovem mnenju škodljiv in katastrofalen za bolnike. NSi je vložila amandma, s katerim je predlagala, da bi zakon začel veljati šele s 1. januarjem 2027, da se, kot je dejala poslanka Iva Dimic, “vsaj omogoči dodaten čas, da se vsi, ki jih zakon zadeva, celovito seznanijo s predlaganimi ukrepi”. Amandma ni bil sprejet.
Na razpravo Dimic se je odzval poslanec Svobode Aleksander Prosen Kralj, ki je dejal, da je NSi užalila ministrico in da bi morala NSi razmisliti o svojih vrednotah. “Vaše vrednote bi morale biti pomoč sočloveku. S tem, da ste se izrekli, da ne boste podprli takega zakona, se vprašam, očitno ima Bog svojo ceno v evrih,” je dejal.
“Da vtkete mojo vero, mojega Boga v svojo razpravo … Veste kaj, na to sem ponosna in to pomeni, da svojo vero živim in da vi to čutite. In to je moj cilj,” mu je odgovorila poslanka NSi – krščanskih demokratov Iva Dimic.
Predsednica DZ Klakočar Zupančič je poslance pozvala k spoštovanju drug drugega in temu, da se ni primerno obračati na to, ali smo verni ali ne.
Levica: Opozicija v spregi z lobisti za amerikanizacijo zdravstva
Poslanka Levice Nataša Sukič je bila kritična do opozicije, ki da sodeluje z lobistično organizacijo, ameriško gospodarsko zbornico AmCham, in se zavzema za privatizacijo zdravstva. Predstavniki ameriške zbornice so govorili na parlamentarnem odboru za zdravstvo, njihovo prisotnost pa je po besedah poslanke zahtevala SDS. “Ko ta organizacija v spregi in pod nadzorom tuje države, s povsem sprivatiziranim zdravstvenim sistemom, izraža, pazite, skrb nad stanjem našega zdravstva in nam pripoveduje, da je zdravstvo gospodarska dejavnost, pa res ne vem, na katerem planetu so nekateri v opoziciji. Ideologov prostega trga ne skrbi dobrobit pacientov, ampak jih zanimajo profiti zasebnikov, koncesionarjev in farmacevtov,” je dejala Sukič. “To je zavržno in napad na suverenost naše države,” je obisk predstavnika AmChama na odboru kritizirala Sukič.
“Tresla se je gora, rodila se je miš,” je zakon komentiral Miha Kordiš, ki ni več član Levice, je pa član njene poslanske skupine. Prepričan je, da zakon ne bo preprečil t. i. zdravnikov dvoživk, a je napovedal, da bo zakon kljub temu podprl. “Ampak po zelo dolgo časa ta miš gloda privatizacijske sisteme, ki razkrajajo naš javni zdravstveni sistem, in ne gloda tega javnega sistema v imenu privatizacijskih interesov.”
Kaj prinaša novela?
Predlog novele javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogoča delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih, bi pa lahko pod določenimi pogoji pridobili soglasje za delo v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih.
V opoziciji in zdravniških organizacijah so svarili pred posledicami predloga novele, med drugim pred odhodi javnih zdravstvenih delavcev v zasebništvo. V koaliciji pa so poudarjali, da zakon prinaša nujno potrebno ureditev in razmejitev javnega in zasebnega zdravstva ter da gre za ključen korak zdravstvene reforme.
Kljub dopisu ministra za finance Klemna Boštjančiča in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel so poslanci v predlogu novele ohranili določilo, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev pri izvajanju javnih zdravstvenih storitev. V torek so koalicijski poslanci v izjavah za medije znova zagotovili, da bodo to določilo ohranili ter da jih ustavna presoja ne skrbi, saj da je določilo dobro utemeljeno.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje