Poslanci Svobode: Čas je, da zgodba o trgovanju z orožjem dobi svoj epilog

Slovenija 17. Dec 202412:39 7 komentarjev
vojaki v uniformah
Fotografija je simbolična. (Foto: BOBO)

Trije poslanci Svobode, Urška Klakočar Zupančič, Martin Premk in Branko Zlobko, so v parlamentarno obravnavo vložili predlog zakona, s katerim bi z dokumentov o nedovoljeni trgovini z vojaškim orožjem in opremo v letih 1991–1994 umaknili oznako tajno. Kot so poudarili predlagatelji, je po več kot 30 letih čas, da se javnost seznani z dogajanjem v tem času in da se ta zgodba za vselej zaključi.

Kot smo včeraj poročali na N1, so trije poslanci Svobode vložili predlog zakona o zagotavljanju prostega dostopa do dokumentov o nedovoljeni trgovini z vojaškim orožjem in opremo med letoma 1991 in 1994, ko je ministrstvo za obrambo vodil Janez Janša.

Kot je na novinarski konferenci pojasnil Martin Premk, je bil ta predlog zakona v obravnavo dan že leta 2011, a ni bil nikoli sprejet, zato so se v Gibanju Svoboda odločili, da ta zgodba končno dobi svoj epilog. “S tem zakonom bi omogočili, da bi bilo vse gradivo, tudi poročila komisiji državnega zbora, ki so mlajša od 30 let, javno dostopna, je še dejal Premk in dodal, da je bila osamosvojitev Slovenije stvar državljanov, zato imajo ti tudi sedaj pravico vedeti, kaj se je dogajalo v tem času.

Da je po 33 letih skrajni čas, da se slovenska javnost seznani z dogodki okoli orožja, je prepričan tudi Branko Zlobko, ki je v uvodu poudaril, da je tudi sam sodeloval pri pripravah oboroženega dela osamosvojitve in leta 1991 pri njej tudi sam sodeloval. Kot je še dodal, imajo državljanke in državljani pravico vedeti podrobnosti o nabavah orožja v tujini od leta 1991 do 1994, koliko orožja in ostale vojaške opreme je ostalo z odhodom JLA iz Slovenije, koliko in komu je bilo to orožje prodano, pa tudi, koliko je Slovenija s tem zaslužila ter koliko denarja je poniknilo v žepe privatnikov.

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je dejala, da je napočil čas, da si o temah, ki razdvajajo narod, državljani sami ustvarijo mnenje. Ob tem je zanikala namigovanja, da gre pri zakonu za predvolilni manever.

Klakočar Zupančič in Premk sta ob koncu še poudarila, da ne vidita razloga, da zakona ne bi podprli. Kot sta še dodala, bi moral biti ta zakon tudi v interesu opozicije, saj da če nimaš kaj skrivati, nimaš razloga za nasprotovanje predlogu.

Med dokumenti, do katerih bi z zakonom omogočili dostop, so zabeležke pogovorov med funkcionarji, poročila ministrstev bivšim predsednikom vlade, poročila in dokumenti parlamentarnih preiskovalnih komisij, kazenske ovadbe policije in sklepi državnega tožilstva o zavrženju ovadb, nekateri dokumenti Slovenske obveščevalno-varnostne agencije … Za dostop do teh dokumentov bi se uporabljali predpisi, ki urejajo dostop do informacij javnega značaja, nad izvajanjem zakona pa bi bdel informacijski pooblaščenec ali pooblaščenka.

POSEBNI VIDEO: Novinar izza nagrade

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje