
Poslanka SD Meira Hot je na ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja naslovila pobudo, v kateri poziva k prepovedi uporabe pirotehnike.
Ko decembra začnejo pokati petarde, se vsako leto znova odpirajo debate in vprašanja o tem, kako smiselna je uporabe pirotehnike in, ali bi jo morali prepovedati – oziroma, zakaj je še nismo. Pred nevarnostmi uporabe pirotehnike vsako leto znova opozarjajo policisti, zdravniki in gasilci, pa tudi društva za zaščito živali in veterinarji.
Tokrat pa poziv k prepovedi prihaja tudi iz državnega zbora. Poslanka SD Meira Hot je na ministrstvo za notranje zadeve, ki ga vodi Boštjan Poklukar, vložila pobudo glede nesmiselne uporabe pirotehničnih sredstev. “Naj bo ta prihodnost brez pokanja, ne samo ob koncu leta, tudi med letom,” je zapisala v pobudi.
V nadaljevanju je poudarila številne škodljive posledice za ljudi, živali in okolje, ki jih ima uporaba pirotehnike. Med drugim je izpostavila hude telesne poškodbe in psihosocialne posledice, ki jih puščajo močni poki predvsem na otrocih, starejših in bolj občutljivih ljudeh.

“Močni poki, vibracije in nepričakovani svetlobni efekti močno vplivajo na domače in divje živali,” je tudi zapisala in poudarila, da se mnoge živali v času novoletnega pokanja izgubijo in se medtem tudi poškodujejo ali celo poginejo. Pogosti so primeri srčnih zastojev pri pticah ali celo smrti zaradi šoka, dodaja.
V pobudi je Hot omenila tudi negativen vpliv uporabe pirotehnike na okolje, saj je polna strupenih kemikalij, ki onesnažujejo zrak in škodujejo zdravju ljudi in živali.
Nevarna, če se uporablja brez nadzora
Uporaba pirotehnike pa je lahko zelo nevarna tudi za mimoidoče, še posebej če se uporablja nepremišljeno in brez ustreznega nadzora. Hot je opozorila na neupoštevanje varnostnih smerni pri prižigu pirotehnike, ki se lahko konča z manj ali bolj hudimi telesnimi poškodbami. “Zlasti v množicah lahko povzroči paniko, ter posledično trke ali padce, kar povečuje tveganje za poškodbe.”
“Dotaknimo se še nevarnosti požara, če se pirotehnično sredstvo sproži v bližini zgradb, dreves, avtomobilov, lahko povzroči požar, ogroža mimoidoče in povzroči materialno škodo,” je tudi zapisala.
Zaradi vseh omenjenih nevarnih učinkov Hot pravi, da ne vidi razloga, zakaj se uporaba pirotehnika popolnoma ne prepove. Odgovor policije na njene pretekle pozive, da je uporaba pirotehnike že prostorsko in časovno omejena, pa pravi, da to ni dovolj: “Lahko vam zagotovim, da je ne glede na prepovedi v praksi že mesec dni zaznati hudo pokanje prepovedane pirotehnike, kar pomeni, da se ti izdelki še vedno uporabljajo.”

Meni, da bi morale naloge organov pregona za preprečevanje uporabe prepovedane pirotehnike vključevati še več aktivnosti, usmerjenih v zagotavljanje varnosti, izvajanje zakonodaje in ozaveščanje javnosti. “Slednje očitno ni dovolj.”
Predlaga tudi boljši nadzor nad nad prodajo in distribucijo nedovoljene pirotehnike, preprečevanje nezakonitega uvoza na mejnih prehodih, da bi preprečili tihotapljenje prepovedanih pirotehničnih sredstev, ter preiskovanje nezakonite uporabe, ukrepanje proti kršiteljem ter sodelovanje z drugimi institucijami, kot so inšpekcije.
Poslanka poziva k okrepitvi patrulj in nadzora
Poslanka Hot je na notranjega ministra naslovila pobudo, v kateri predlaga, da že mesec pred prazniki okrepijo policijske patrulje za odkrivanje nedovoljene uporabe pirotehničnih sredstev ter da zaostrijo nadzor na nezakonito uporabo, prodajo in distribucijo prepovedanih pirotehničnih sredstev.
“Ravno tako zopet pozivam pristojno ministrstvo, da pripravi novelo zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, ki pirotehnične izdelke razvršča v ognjemetne izdelke kategorije F1, F2, F3, F4 (to so izdelki, namenjeni za zabavo), pirotehnični izdelki za odrska prizorišča kategorije T1 in T2 ter drugi pirotehnični izdelki kategorije P1 in P2, ter uporabo in prodajo pirotehničnih izdelkov v celoti prepove,” je zapisala.
Popolna prepoved sploh ni mogoča
Ministrstvo za notranje zadeve, ki je v Sloveniji pristojno za urejanje področja pirotehnike, ostaja neomajno. V Sloveniji zaradi evropske zakonodaje pirotehničnih izdelkov ne moremo v celoti prepovedati. Prodaja najšibkejše pirotehnike bo morala ostati dovoljena. Lahko pa prepovemo prodajo večjih kompletov raket in baterij, ki vsakemu omogočajo, da si kadarkoli v letu privošči zasebni ognjemet.
Policisti sicer menijo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so za rubriko Poglobljeno povedali lani, tudi z zaostritvijo ne bi imeli težav. “Policija ne nasprotuje spremembi zakonodaje v popolno prepoved.”
Več v prispevku Zakaj še nismo prepovedli pirotehnike
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje