Že od sobote popoldan v turistično priljubljeni Križni jami ujeta tričlanska družina z dvema vodnikoma, ki se je tja odpravila na izlet. Posnetki in fotografije iz jame pričajo, zakaj je to reševanje tako zahtevno.
Že takoj ob vhodu v Križno jamo, ki leži približno 12 kilometrov južno od Cerknice, se skozi ozka vrata po nekaj stopnicah spustimo v globino.
Odpre se velika podzemna dvorana s potjo, ki turiste vodi na približno dvokilometrski ogled 14 kraških jezer, ki jih ločujejo sigasti čoki ali pa skale in manjši kapniki. Svetlobe v jami ni več že po nekaj sto metrih.
Pot se konča pred predelom Križne gore in prav tam je v soboto ostala ujeta tričlanska družina, ki sta jo na komercialnem izletu v jamo spremljala dva vodnika. V jami so ostali ujeti zaradi močnega dežja in posledično visoke vode v jami, ki je zaprla pot nazaj na površje.
Reševalci na terenu so novinarjem danes pokazali vhod v jamo. Predsednik jamarske zveze Igor Benko je bil zraven in pojasnjeval podrobnosti. Ob sprehodu po temnem jamskem rovu se vseskozi sliši odtekanje vode, ozračje je nekoliko bolj toplo kot zunaj, v jami je namreč vse leto okoli osem stopinj.
Tričlanska družina in vodnika so jami ujeti že od sobote popoldan, reševalci morajo do njih tudi plezati in plavati, pot do ujetih, ki so v dobrem stanju in oskrbljeni s hrano in vodo, traja tudi več kot štiri ure. Tam, kjer so ujeti, je tudi toplo, so v bivaku, imajo grelne aparature in so na okoli 20 stopinjah, še pojasni Benko. Imajo tudi dovolj hrane in vode.
Ko je med izletom ujetih voda začela naglo naraščati, sta vodnika tričlansko družino s polnoletnim otrokom umaknila na ploščad, ki ostane suh tudi ob zelo visokem vodostaju. To je varno območje, pravi Benko.
Ujeti so od vhoda jame oddaljeni več kot dva kilometra in reševalci upajo, da jih bodo lahko v ponedeljek popoldan rešili iz jame. Ključno je, da voda v jami toliko upade, da bo to možno.
Križna jama je po besedah Benka je ena najlepših slovenskih turističnih jam. Čakana doba za izlet v jamo je lahko tudi leto dni. Izletniki v jamo po jami hodijo, po podzemnih jezerih pa jih peljejo s čolni.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje