Danes je dan D za poštarje, ko naj bi dokončno postalo jasno, ali jim bo delodajalec prisluhnil ali pa bodo v petek začeli stavkati. V teh dneh namreč oba sindikata — Sindikat poštnih delavcev ter Sindikat delavcev prometa in zvez — skupaj s Pošto Slovenije intenzivno sestankujeta in iščeta dogovor, ki bi stavko preprečil. Prav danes naj bi stekli še zadnji sestanki. In kaj sledi, če dogovora ne bo? Sindikalna stran je jasna: poštni promet bo obstal, poštarji pa ne bodo raznašali niti časopisov, pisem iz centrov za socialno delo in celo položnic. Bodo torej zaradi stavke računi ostali neplačani?
Če Pošta Slovenije s sindikalno stranjo ne bo našla skupnega jezika, v petek — natanko teden dni pred črnim petkom, ki velja za začetek božično-novoletne nakupovalne sezone — poštarji začnejo stavkati. Stavka naj bi potekala v vseh poslovalnicah Pošte Slovenije in na vseh deloviščih.
Čeprav način stavke še ni dokončno določen, vse kaže, da bodo poštarji dostavljali zgolj tisto, kar jim nalaga zakon. V Sindikatu poštnih delavcev so namreč prepričani, da mora Pošta Slovenije investirati denar v kader, vozila in infrastrukturo, da bi poštarji lahko izvajali oba segmenta njihovega dela: tistega, ki jim ga država nalaga z zakonom, in pa tržnega.
A kadra, ki bi lahko počel oboje, je po besedah sindikalista Saše Gržiniča ta trenutek občutno premalo, zato zaposleni že več kot leto dni opravljajo delo za dva ali celo več poštarjev. Za lažjo predstavo: lani je Pošto Slovenije zapustilo 606 zaposlenih, podjetje pa je na novo uspelo zaposliti 327 delavcev.
Zato od petka naprej (če dogovora ne bo) poštarji ne bodo opravljali bančnih in prodajnih storitev, v svojih nabiralnikih pa ne pričakujte niti časopisov, pisem, reklam, razglednic, pisem iz centrov za socialno delo in celo položnic. Dostavljali bodo zgolj nujno in priporočeno pošto s sodišč in pošto, ki se dotika drugih upravnih postopkov.
Bodo zaradi stavke ostale položnice neplačane?
Kot rečeno, poštarji ne bodo dostavljali niti položnic, zato tisti, ki nimate urejenega plačila preko trajnika ali e-računa, položnic ne boste mogli plačati. Kaj to pomeni za stranke in kaj za podjetja?
RTV Slovenija bo na primer naslednje položnice poslala v začetku prihodnjega meseca, kot pojasnjujejo, pa se bodo sproti prilagajali takratnim razmeram. Tudi v Telemachu Slovenija pravijo, da so položnice za oktobrske storitve že dostavili, zato stavka na to ne bo vplivala. “Bi pa lahko pri dostavi drugih pisnih pošiljk, kot so denimo opomini, dopisi ipd. Na dostavo položnic bi lahko stavka vplivala pri obračunu storitev za november, a se seveda nadejamo, da bo do tedaj že prišlo do dogovora.”
Dodali so še, da si tudi sicer prizadevajo, da bi čim večji delež njihovih naročnikov račune prejemal v elektronski obliki. “Naša služba za pomoč uporabnikom je vedno na voljo za zagotavljanje vseh potrebnih informacij in dodatno podporo, s čimer želimo zagotoviti, da bodo uporabniki kljub stavki imeli vse možnosti za pravočasno izpolnjevanje svojih obveznosti.”
Vprašanja, kako bodo reševali situacijo zaradi nedostavljenih položnic, smo poslali tudi nekaterim drugim podjetjem. Njihovih odgovorov nismo prejeli.
Tudi pri paketih pričakujte zamude: “V dveh dneh se bo vse zapolnilo”
Ker so potrošniki v primerjavi s položnicami veliko bolj veseli paketov, bodo slednje poštarji dostavljali. A le tiste, ki bodo lažji od desetih kilogramov.
To naj bi v praksi pomenilo, da vam recimo ne bodo dostavili pralnega stroja ali hladilnika, ki ga boste naročili po eni od akcijskih cen ob črnem petku.
Sindikalist Saša Gržinič ob tem opozarja, da lahko potrošniki vseeno pričakujejo zamude pri dostavi. “K nam pride vse na istih tovornjakih. Zdaj zaposleni pakete le skenirajo in dajo naprej, v času stavke pa bo treba vsak paket posebej preveriti oziroma stehtati, če je lažji od desetih kilogramov, in ločiti.” Vse bo šlo torej počasneje, pravi Gržinič. “V 48 urah se bo vse zapolnilo in paketov ne bomo imeli kam dati,” napoveduje.
Kaj zahteva sindikalna stran?
Sindikat poštnih delavcev zaradi “nevzdržnih razmer” od delodajalca zahteva zaposlovanje novega kadra — konkretno vsaj 120 ljudi. “Dokler tega ne bo, ne bomo delali več kot osem ur in ne bomo nadomeščali odsotnosti,” je jasen Gržinič. Zahteva še vzpostavitev sistema nagrajevanja in investicije v varno in zdravo delovno okolje, obnovo voznega parka ter ureditev prostorov, “ki so za varno delo neprimerni”.
V Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) glede na povečano obremenitev poštarjev v prazničnem času temu dodajajo še izplačilo poslovne uspešnosti, spoštovanje kolektivne pogodbe in pa zaščito pravic delavcev, če bi prišlo do drobljenja pošte na dva dela; torej na dobičkonosne pakete in pisma, ki jih je iz leta v leto manj.
“Nujno je, da se zagotovi varnost zaposlenih s kolektivno pogodbo, saj je namreč eden od mogočih scenarijev izdvojitev paketnega dela, ki prinaša dobiček, na drugo pravno osebo. Na Pošti Slovenije bi tako ostala pisemska dostava, kjer gre za izvajanje javne službe, kjer si Pošta prizadeva za financiranje države, ki pomeni predvsem strošek,” pravi Saška Kiara Kumer, generalna sekretarka SDPZ. Kolektivno pogodbo bi torej v primeru ustanovitve nove, paketne družbe radi razširili tudi na zaposlene, ki bi bili tam zaposleni.
Je stavko še možno preprečiti? “Stavke ne bi bilo, če bi mi popustili pri 75 odstotkih zahtev,” pravi Gržinič. Skupina Pošta Slovenije je lansko leto končala s skoraj 8 milijoni evrov čistega dobička, družba Pošta Slovenije pa z 1,3 milijona evrov. A po besedah Gržiniča je bilo na zadnjih sestankih slišati, “da denarja ni”.
“Če država ne bo pomagala, bo Pošta Slovenije slabo poslovala. Če pa prisluhnejo našim zahtevam, jo bo to pahnilo celo v minus,” napoveduje. “Pritisnjeni smo torej ob zid. Če denarja ni, ne bomo dobili novih kakovostnih zaposlenih, mi pa ne bomo delali več, kot je treba. Delodajalec pa hoče, da delamo več. Od nas pričakuje, da bomo v zameno za uresničitev zahtev dovolili reorganizacijo. To pomeni, da bomo delali, tako kot delamo danes: ne glede na to, koliko ljudi je na bolniškem staležu, dopustu … In tega ne bomo počeli,” je še jasen Gržinič.
Pošta: Podrobnosti ne moremo razkrivati
Več vprašanj smo naslovili tudi na Pošto Slovenije. Odgovorili so zgolj, da ob napovedi stavke vlagajo vse napore za zbližanje stališč ter sklenitev ustreznega dogovora, “saj se zavedamo pomena nemotenega odvijanja poštnega prometa tako za poslovanje strank kot tudi za uporabnike poštnih storitev. Podrobnosti v skladu z dogovorom z obema sindikatoma v času, ko pogajanja še niso zaključena, ne moremo razkrivati.”
Če stavka ne bo preklicana, bodo poskrbeli za ustrezno organizacijo dela, o tem pa bo javnost ažurno obveščena.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!