Potres je sredi noči zamajal vso državo. Je zbudil tudi vas?

Slovenija 09. Dec 202405:28 > 14:16 4 komentarji
potres, 9.12.
Foto: Arso Potresi

Malo pred 4. uro zjutraj so se stresla tla. Epicenter potresa z magnitudo 3,5 je bil osem kilometrov jugozahodno od Škofje Loke.

Ob 3.37 zjutraj so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic izmerili potres magnitude 3,5 v bližini Škofje Loke.

Po prvih podatkih so potres čutili prebivalci vse Slovenije, pravijo na Agenciji RS za okolje, kjer sicer ocenjujejo, da intenziteta potresa ni presegla pete stopnje po evropski potresni lestvici (EMS-98).

Vprašalnik na spletni strani Agencije RS za okolje je v šestih urah izpolnilo slabih devet tisoč ljudi (spodaj razporeditev po občinah), ki so poročali o tresenju tal. Do poldneva pa je vprašalnik izpolnilo več kot 9.300 prebivalcev. Najbolj oddaljen kraj v Sloveniji, v katerem so prebivalci poročali o potresu, je Dogoše, ki je nadžarišča oddaljen 123 kilometrov.

potres, 9.12.
Foto: Arso Potresi

Podatki portala Evropske seizmološke agencije kažejo, da so o tresenju tal poročali tudi iz Hrvaške, Italije, Avstrije ter Bosne in Hercegovine. Po podatkih Evropsko-sredozemskega seizmološkega centra (EMSC) so o potresu poročali prebivalci v območju do 200 kilometrov oddaljenosti od nadžarišča.

Kakšnega škodnega dogodka pa po do zdaj znanih podatkih ni bilo.

Nadpovprečna potresna nevarnost

Območje, kjer se je danes zgodil potres, je potresno aktivno. Nadžariščno območje potresa pripada severozahodnemu delu Dinaridov, ki so nastali zaradi še vedno trajajoče kolizije med Jadransko mikroploščo in Evropsko tektonsko ploščo. Zemljino skorjo na tem območju seka več vzporednih zmičnih prelomov Dinarskega prelomnega sistema, so zapisali na Arsu.

Glavni prelomi Dinarskega prelomnega sistema so Raški, Predjamski in Idrijski prelom. Na tem območju je sicer še več krajših prelomov: Ravenski, Čepleški, Soriški in Dražgoški prelom. Območju današnjega potresa je najbližji aktivni prelom Ravenski prelom in njegovo nadaljevanje proti jugovzhodu.

Večina potresov na tem območju se pojavlja na globini med pet in 15 kilometrov. Današnji potres se je zgodil na globini 13 kilometrov. Potresna nevarnost tega območja je glede na ostale dele Slovenije nadpovprečna.

Najmočnejši potres na tem območju 2005

V Poljanski dolini v zadnjih stoletjih ni bilo takih potresov, ki bi povzročili večjo škodo ali smrtne žrtve. V zadnjih desetletjih se je tam in v bližnji okolici zgodilo nekaj potresov, za katere so bili značilni razprostranjeni učinki in odsotnost poškodb.

Najmočnejši potres v tem območju v zadnjih 44 letih se je zgodil 14. januarja 2005 ob 8.58 z žariščem v bližini Zgornje Sorice. Njegova lokalna magnituda je bila 4,0, največja intenziteta potresa pa pete stopnje po evropski potresni lestvici. Glavnemu potresu je čez sedem minut sledil popotres z magnitudo 3,8.

V nekaterih šolah so prekinili pouk in izvedli kratko vajo evakuacije, pri čemer so odšli na šolska dvorišča. Iz marsikaterega kraja so poročali tudi o močnem zvoku, ki je spremljal tresenje tal. Po ogledu terena so na Arsu ugotovili, da poškodb skorajda ni bilo, z izjemo nekaj lasastih razpok na Petrovem Brdu, v Podbrdu in Podporeznu. Glavni potres so čutili tudi zunaj naših meja, v Avstriji in Italiji.

POSEBNI VIDEO: “Ne, tega ne bomo dopustili!”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje