Na obisku v Sloveniji je danes vrhovni poveljnik sil zveze Nato v Evropi general Christopher Cavoli. Sprejel ga je premier Robert Golob, s katerim sta govorila o aktualnih temah, povezanih s severnoatlantskim zavezništvom. Sestal se je tudi s predsednico republike Natašo Pirc Musar, nato se je udeležil še razprave na Brdu pri Kranju.
V ospredju pogovorov premierja Roberta Goloba in vrhovnega poveljnika sil zveze Nato v Evropi Christopherja Cavolija so bile priprave na julijski vrh Nata v Washingtonu. Srečanje bo v znamenju 75-letnice zavezništva, na njem pa bodo govorili tudi o novem generalnem sekretarju.
Golob in Cavoli sta govorila tudi o delitvi bremen in zavezah pri obrambnih investicijah. Ocenjeni obrambni izdatki Slovenije za leto 2023 znašajo 845 milijonov evrov in predstavljajo 1,34 odstotka BDP. Države Nata so se sicer leta 2014 zavezale izdatkom v višini dveh odstotkov BDP, kar naj bi Slovenija dosegla do leta 2030.
Med temami pogovora Cavolija in Goloba so bile tudi razmere na Zahodnem Balkanu in v Ukrajini.
Poveljnik Natovih sil v Evropi se je pozneje srečal tudi s predsednico republike Natašo Pirc Musar. “Prizadevati si moramo, da bo Slovenija zgledna članica in trden člen v zavezniški verigi,” so stališča Pirc Musar povzeli pri njenem uradu. Vrhovna poveljnica obrambnih sil meni še, da je moč zveze Nato “v odvračanju, solidarnosti, medsebojni pomoči in dialogu”.
Nato se je Cavoli udeležil razprave na Brdu pri Kranju. Da je Nato doživela temeljito preobrazbo zaradi številnih izzivov, so izpostavili načelniki generalštabov Slovenije, Italije in Avstrije ter vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi.
“Proces vključevanja Slovenije v Nato je bil zapleten,” je na panelni razpravi z naslovom Nato včeraj, danes, jutri dejal načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš in poudaril, da je ta proces trajal 13 let, od leta 1991 do 2004.
Prepričan je, da je Slovenija v tem času vzpostavila sposobne oborožene sile, v Natu pa so državo kmalu prepoznali za sposobno partnerico. “Slovenija je tudi danes dobra in verodostojna partnerica zaveznicam,” je dodal.
Pojasnil je, da razvoj Slovenske vojske v zadnjih štirih letih pelje v pravo smer, ob tem pa je opozoril, da se mora modernizacija vojske vselej nadaljevati. “Modernizacija ne pomeni le nakupa nove vojaške opreme. Pomeni tudi spreminjanje taktik, zakonodaje in filozofije,” je dodal.
Cavoli je ob tem spomnil, da je Slovenija dlje časa preživela v zavezništvu kot zunaj njega.
Zvezo Nato je opisal kot najpomembnejše vojaško zavezništvo na svetu, načelnik generalštaba avstrijske vojske, general Rudolf Striedinger, čigar država sicer ni članica Nata, pa je dodal, da je zavezništvo pomemben garant varnosti za vso Evropo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje