Poslanci in poslanke Socialnih demokratov, Levice in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek so na vlado naslovili pobudo, v kateri izražajo ostro nasprotovanje nadaljevanju načrtov za nakup izraelskega orožja in streliva. Na obrambnem ministrstvu so podatke, na katerih pobuda temelji, označili za neresnične.
Pobuda se nanaša na Načrt razvojnih programov v letih med 2023-2026, ko naj bi Slovenija za nakup izraelskega orožja in streliva namenila 31,5 milijona evrov, od tega 12,3 milijona evrov že v prihodnjem letu za nakup izraelskih raket Spike.
Poslanke in poslanci SD, Levice in Mojca Šetinc Pašek poudarjajo, da potrditev proračunskih okvirjev za leti 2025 in 2026 ne pomeni podpore temu konkretnemu nakupu. Vztrajanje pri izvedbi takšnih poslov v trenutnih okoliščinah bi po njihovem mnenju pomenilo posredno podporo dejanjem, ki jih mednarodna skupnost in ugledni pravni organi, vključno z Mednarodnim kazenskim sodiščem v Haagu, opredeljujejo kot genocid nad palestinskim prebivalstvom, so zapisali v izjavi.
Ob tem opozarjajo, da zahteva Mednarodnega kazenskega sodišča za izdajo nalogov za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta jasno potrjuje kršitve mednarodnega prava, vključno z vojno okupacijo palestinskih ozemelj in nesorazmernimi povračilnimi ukrepi, ki so povzročili humanitarno katastrofo.
Od vlade pričakujejo, da ustavi načrte za nabavo
Od vlade pričakujejo, da nemudoma ustavi vse načrte za nabavo izraelskega orožja, spoštuje zahteve Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu in se zaveže k izvajanju njihovih odločitev ter da pregleda in revidira vse obstoječe dogovore in pogodbe z Izraelom na področju vojaške opreme.
Omenjeni poslanci še opozarjajo, da so dejanja Izraela zahtevala že več deset tisoč življenj in povzročila nepredstavljivo humanitarno trpljenje. V trenutkih, ko svet opazuje te zločine proti človečnosti, mora tudi Slovenija izkazati svojo zavezanost pravičnosti, človekovim pravicam in solidarnosti.
Po informacijah N1 je novica o nadaljevanju slovenskih nabav izraelskega orožja neprijetno presenetila tudi poslance iz vrst vladajoče Svobode, a ti se za zdaj še niso javno oglasili. Prav tako jih poslanski kolegi iz SD in Levice niso povabili k sopodpisu pobude.
Mors: Od začetka vojne v Gazi Slovenija ni kupovala ničesar
O načrtih za nadaljevanje nabav je sicer prvo poročalo Delo, na članek pa so se odzvali tudi na obrambnem ministrstvu (Mors), ki ga vodi Borut Sajovic iz vrst Svobode – največjo koalicijsko poslansko skupino je do prevzema ministrske funkcije tudi vodil.
Kot so zapisali, se navedbe opirajo na podatke poslanca Mihe Kordiša in stranke Levica. “Ta podatek ni resničen, kar je vlada poslancu Mihi Kordišu odgovorila v pisnem odgovoru na njegova poslanska vprašanja 18. septembra letos in pisnem odgovoru na dodatna vprašanja 18. novembra letos.” V obeh odgovorih je vlada odgovorila, da od začetka vojne v Gazi Slovenija v Izraelu ni niti kupila nobenega orožja, streliva ali druge vojaške opreme niti ni izdala nobenega dovoljenja za izvoz tovrstnega blaga iz Slovenije v Izrael.
Na Morsu dodajajo, da Slovenska vojska “preizkušene in zanesljive protioklepne raketne sisteme SPIKE uporablja že skoraj dve desetletji, z nakupom novih pa posodablja že obstoječe sisteme in hkrati obnavlja zalogo streliva zanje.” Nakup teh sistemov je Mors v letih 2022 in 2023 opravil in plačal prek Natove agencije za nabave, in sicer v okviru Partnerstva za oborožitvene sisteme z izstrelki za kopensko bojevanje, v katerem sodeluje 13 držav članic Nata.
Ministrstvo za obrambo je v letih 2022 in 2023 tudi samostojno nabavilo protioklepne raketne sisteme SPIKE in pripadajoče strelivo pri edinem evropskem izvajalcu Eurospike iz Nemčije in pri tem nima pogodbenega odnosa z izraelskim proizvajalcem, še poudarjajo. “Proizvajalec in dobavitelj Eurospike, ki je v večinski lasti dveh velikih nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group, je bil izbran kot najugodnejši ponudnik na predhodno izvedenem javnem naročilu, pri tem pa Ministrstvo za obrambo ni izvajalo plačil izraelskim proizvajalcem orožja. Vsi deli protioklepnega sistema SPIKE so izdelani pri evropskih proizvajalcih.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!