Kljub nasprotovanju sosedov in občine so v soboto zjutraj v elitno sosesko v mariborski mestni četrti Studenci naselili prvo skupino krškopoljskih prašičev. Na kmetiji bodo bivali v posebnih lesenih hiškah, ki jih šaljivo imenujejo tudi GlamPig, gojili pa jih bodo do zgodnje zime, ko bodo primerni za prodajo.
V soboto zjutraj so sredi naselja novogradenj in elitne mariborske soseske Studenci Sunset Elite v mariborski mestni četrti Studenci naselili prvo skupino osemnajstih pujskov. Na kmetiji 81-letne Angele Šerbec jih bodo gojili do zgodnje zime, ko bodo zrasli do približno 120 kilogramov in bodo primerni za prodajo.
Mnoge okoliške prebivalce in sosede je nastajajoča kmetija razburila, saj si rejnih živali ne želijo tako blizu svojih domov. Studenci zaradi visokih cen nepremičnin v Mariboru veljajo za elitno sosesko. Mariborski župan Saša Arsenovič je konec januarja dejal, da občina aktivno išče rešitve, ki bi onemogočile ustanovitev prašičje farme na Studencih. V stikih so bili tudi z ministrstvom za kmetijstvo, je poročal Večer. Maja Reichenberg Heričko, vodja sektorja za urejanje prostora na mariborski občini, je dodala, da iščejo pravno-formalne rešitve, da na območju celotne občine “do neprijetnega stika dveh različnih namenskih rab ne bi več prihajalo”.
Lastnica kmetije naj bi si sicer že dlje časa prizadevala spremeniti namembnost zemljišča na Studencih iz kmetijskega v stavbno. Ko ji to ni uspelo, pa je v začetku leta napovedala, da bo na zemlji začela z rejo živali.
Poglejte fotogalerijo pujskov na Studencih:
Pujske, ki tehtajo od 35 pa tudi do 60 kilogramov, so naselili v posebne lesene hiške oziroma igluje, ki so pritegnili precej zanimanja okoliških prebivalcev. Aleksander Jovanović, ki zastopa lastnico kmetije, jih šaljivo imenuje tudi GlamPig – skovanka, ki namiguje na luksuzno kampiranje, saj gre za izpeljanko iz besede glamping.
Kot poroča Večer, so za pujske pripravili tudi majhen bazen za osvežitev. Jovanović je za Večer povedal, da jim bodo v kratkem namestili tudi senčnike. Pujski imajo v ogradi še pitnike z vodi in krmilnike.
“Vsekakor je naša prva skrb, da se bodo pujski, dokler bodo pri nas, dobro počutili,” je dejal. Pojasnil je, da je večina pujskov, ki jih bodo na tej kmetiji gojili, že rezerviranih, saj so z njimi hitro stopili v stik tisti, ki to pasmo poznajo. “Delno k dobri prodaji žal pripomore tudi tragedija v Ukrajini. Ta je namreč predramila ljudi, ki so začeli razmišljati tako o samooskrbi kot o nakupih pri lokalnih proizvajalcih,” je še povedal za Večer.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje