V petek bo Ljubljana tudi uradno vstopila v veseli december — pozno popoldne bodo namreč po mestu zasijale praznične luči. Okrasitev pa ne prepriča vseh, nekateri obiskovalci in občani tožijo, da je "dolgočasna in vsako leto enaka". Kako na to odgovarjajo na občini in ali razmišljajo, da bi praznično okrasitev spremenili?
V središču Ljubljane so praznične lučke letos začeli nameščati že v začetku oktobra, pred dvema tednoma pa je iz Podmežakle na Jesenicah prispela tudi 21 metrov visoka in pet ton težka smreka, ki bo krasila Prešernov trg. Skupaj z ostalo praznično okrasitvijo bo zasijala ta petek.
Letošnja tema praznične okrasitve je “Vesœlje življenja”, kar združuje veselje in vesolje, torej klasični temi prednovoletnih ljubljanskih okrasitev. Avtor praznične okrasitve je, enako kot že nekaj let prej, Urban Modic, sin pokojnega umetnika Zmaga Modica, ki je zasnoval praznično okrasitev Vesoljna Ljubljana. V Turizmu Ljubljana so pojasnili, da želijo z letošnjo okrasitvijo poudariti pomen in vrednost življenja.
“Spogledujemo se z več teorijami o nastanku in poteh življenja: teorija panspermije pravi, da je življenje na zemljo morda prišlo na kometih in asteroidih z drugega konca vesolja. Po drugi strani abiogeneza predvideva, da se je življenje na Zemlji razvilo povsem neodvisno, iz neživih snovi, s pomočjo naravnih kemijskih procesov. S temi mislimi in naslovom izražamo tudi željo, da bi (predvsem ljudje) znali sobivati. Brez agresije in želje po nadmoči; da bi spoštovali tudi drugačna živa bitja, ona pa ravno tako nas,” pravijo v Turizmu Ljubljana.
Vseh pa praznična okrasitev ne prepriča. Še pred prižigom lučk so se na družbenih omrežjih zvrstile številne kritike. Nekateri so mnenja, da je okrasitev vsako leto enaka, dolgočasna, da bi bila potrebna osvežitve. Občini nekateri predlagajo, da bi lahko poiskala novega idejnega vodjo. A tega (vsaj za zdaj) ne bodo storili. Zakaj?
Občina: Popolnoma nova okrasitev bi bila predraga
V Turizmu Ljubljana pojasnjujejo, da so Urbana Modica tudi letos angažirali, ker je praznična okrasitev tudi tokrat osvežitev in nadgradnja avtorske idejne zasnove okrasitve pokojnega Zmaga Modica, pri kateri je Urban Modic več let sodeloval.
“Okrasje je avtorsko oblikovano in je stalnica praznične okrasitve mesta, ki vsako leto nosi tudi svoje sporočilo. Gre za edinstveno umetniško delo in avtorske pravice Urbana Modica iz sodelovanja s pokojnim avtorjem Zmagom Modicem. Zanj smo se odločili tudi, ker je strokovnjak na področju načrtovanja svetlobnih učinkov in ima kot fotograf dolgoletne izkušnje na področju profesionalne režirane fotografije, kjer je obvladovanje svetlobe primarnega pomena,” razlagajo.
Na naše vprašanje, ali so Modica izbrali na javnem razpisu, pa so na v Turizmu Ljubljana odgovorili, da javnega povabila za praznično okrasitev, na katerega bi se lahko prijavili drugi umetniki s svojimi idejami ter bi ga ocenjevala strokovna žirija, za zdaj ne načrtujejo. Popolnoma nova okrasitev bi bila namreč predraga, v proračunu pa dodatnega denarja ne bi mogli zagotoviti. “Pred leti smo sicer preučili možnost, da bi morda na nekaterih potezah za scensko in svetlobno okrasitev iskali nove avtorske ideje, a se za zdaj za to nismo odločili.”
Občina Ljubljana je letos za praznično okrasitev namenila 265.000 evrov (z vključenim DDV), Urban Modic pa bo za svojo avtorsko zasnovo ter sodelovanje pri izvedbi in nadzoru okrasitve prejel 20.960 evrov neto.
Na kakšen način izbirajo avtorja praznične okrasitve, smo vprašali tudi nekaj drugih mestnih občin. V Kopru in Mariboru posebnega avtorja okrasitve nimajo, enako velja za Celje, kjer pa izvajalca izberejo prek javnega naročila na podlagi projekta električnih inštalacij in koncepta programa ter krasitve. V Kranju medtem od leta 2016 ohranjajo okrasitev Aljaža Primožiča.
Je okrasitev res “vsako leto skoraj enaka”?
V Turizmu Ljubljana na očitke nekaterih, da je praznična okrasitev vsako letos skoraj enaka, odgovarjajo, da je v ospredju trajnostni pristop. “Velik del skulptur in potez je zasnovan na novo, narejen pa iz recikliranih elementov preteklih postavitev in delov starih javnih svetilk ter druge tehnike,” pojasnjujejo.
Temu prikimava tudi Urban Modic, ki pravi, da pri načrtovanju novih vsebin in potez uporabljajo veliko ponovno uporabljenih ali recikliranih materialov, predvsem odslužene tehnike javne razsvetljave in uničenih likov preteklih okrasitev.
Nekateri najbolj reprezentativni deli okrasitve so restavrirani originali Zmaga Modica, ki je pred četrt stoletja na Stritarjevi ulici postavil šest skulptur. V 25 letih se je ta obsežni projekt, ki zajema velik del mestnega središča, po besedah Urbana Modica, ki nad okrasitvijo bdi šesto leto, postopoma oblikoval in spreminjal: danes je skulptur okoli 850, na desetine kilometrov je tudi svetlobnih verig.
“Sam sem prejel številne komentarje pozornih obiskovalcev, da so opazili spremembe ter izboljšave, ki jih pripravimo vsako leto,” pravi.
Kaj bo letos drugače?
Modic poudarja, da je zgodba vsako leto vsebinsko povsem drugačna. In kje boste spremembe lahko opazili letos?
Prešernov trg bo predstavljal življenjsko silo, ki se širi na vse konce in kraje. Mestni trg in del Starega trga bo predstavljal praocean in prvotna bitja našega planeta. Na Čopovi ulici boste lahko videli prehajanje snovi, energije in valov skozi samega sebe ali drug drugega.
Breg, Petkovškovo in Gallusovo nabrežje bodo kot “zvezdna karta do nikoder”. “Pripelje nas nikamor ali povsod, odvisno od stališča,” pravi Modic. Novosti boste lahko opazili tudi na Vodnikovem trgu in delno Pogačarjevem trgu.
“Tudi ostale poteze so v skladu z aktualno zgodbo prenovljene in dodelane ter lokacijsko spremenjene. Dejansko je le ‘roj meteoritov’ na Slovenski cesti, ki ga je občinstvo dobro sprejelo, edini del projekta, ki je ostal na istem mestu in v dokaj izvirni obliki. Se je pa nekoliko razširil ter tokrat dopolnil z nekaj kozmičnimi popotniki,” pojasnjuje Urban Modic.
Da bi domačini in obiskovalci podrobneje spoznali zgodbo okrasitve v Turizmu Ljubljana, med 6. decembrom in 15. januarjem 2025 organizirajo vodene oglede po praznični Ljubljani.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje