Prebilič z izbiro jezika v Evropskem parlamentu razburil hrvaško poslanko

Slovenija 16. Dec 202420:03 > 21:06 2 komentarja

Evroposlanec Vladimir Prebilič je kolege na plenarnem zasedanju opozoril na dogajanje v Srbiji, svoj govor pa začel v srbskem jeziku. Nastop slovenskega evroposlanca je razburil hrvaško evroposlanko, ki je izbiro srbščine označila za provokacijo. Prebilič je kasneje pojasnil, da se je z izbiro srbskega jezika želel pokloniti tako vsem žrtvam tragedije kot tudi žrtvam političnega nadzora v Srbiji.

Na današnjem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta je slovenski poslanec iz vrst Zelenih Vladimir Prebilič kolege opozoril na dogajanje v Srbiji. V nastopu je spomnil na novembrsko zrušitev nadstreška ob železniški postaji v Novem Sadu, na številne proteste, ki so sledili, in opozoril na poročilo organizacije Amnesty International, da Srbija z vohunsko programsko opremo nadzoruje novinarje in aktiviste.

Prebilič pa je poslance nagovoril v srbskem jeziku. Kot poroča dopisnik N1 iz Strasbourga, ga je predsednica parlamenta Roberta Metsola prekinila in opozorila, da njegovega govora v srbskem jeziku ne morejo prevajati. Slovenski evroposlanec je zato govor nadaljeval v angleščini.

Na njegov nastop in uporabo jezika pa je odreagirala tudi hrvaška poslanka Željana Zovko (HDZ/EPP), ki je izbiro srbščine označila za provokacijo. Kot je dejala, tega jezika ni med 24 uradnimi jeziki Evropske unije in zato ga ne morejo uporabljati na plenarnem zasedanju.

Željana Zovko
Hrvaška evroposlanka Željana Zovko (Foto: Laurie DIEFFEMBACQ/EP)

Prebilič: Izbira jezika je izraz sočutja s srbskimi kolegi in srbskim narodom

Po nastopu v Parlamentu se je oglasil tudi Prebilič in pojasnil, da njegov nastop v nobenem oziru ne vpliva na njegovo zastopanje interesov Slovenije. “Sem pa v Evropskem parlamentu tudi uradni govorec skupine Zelenih za Srbijo in aktivno sodelujem pri spremljanju stanja v državi, ki si želi postati članica EU,” je poudaril in dodal, da se je z izbiro jezika želel pokloniti tako vsem žrtvam tragedije kot tudi žrtvam političnega nadzora v Srbiji.

“Na dan tragedije sem bil tudi sam v Srbiji in že takrat izrazil sočustvovanje s srbskim narodom in še posebej svojci vseh žrtev,” je še pojasnil in dodal, da izbira srbskega jezika ne predstavlja zaničevanja slovenskih volilcev, temveč sočutje s srbskimi kolegi in srbskim narodom, ki da se želi zoperstaviti avtoritarni oblasti.

Srbska policija in obveščevalni organi so po trditvah Amnesty International ob pomoči napredne vohunske opreme vdrli v telefone več deset novinarjev, okoljevarstvenih aktivistov in drugih posameznikov. Srbski organi za to uporabljajo vohunsko programsko opremo za sistem Android, ki jo je organizacija poimenovala NoviSpy. Mobilne naprave z njo “okužijo” med pridržanjem ali policijskimi zaslišanji, aplikacija pa lahko s telefona zajame občutljive osebne podatke in omogoči vklop mikrofona ali kamere telefona na daljavo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje