Na kardiološkem oddelku UKC Ljubljana so izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Nova metoda je za pacienta varnejša, saj zmanjša verjetnost poškodbe organov, ki ležijo v okolici srca.
Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki danes pojasnili na novinarski konferenci.
Nova metoda je po besedah vodje programa elektrofiziologije srca na kliničnem oddelku za kardiologijo Interne klinike UKC Ljubljana Andreja Pernata za pacienta varnejša, saj zmanjša verjetnost poškodbe organov, ki ležijo v okolici srca, predvsem živca, ki oživčuje prepono in požiralnik.
Obstoječe metode temeljijo na segrevanju ali zamrzovanju tkiva srčne mišice za zamejevanje ali uničenje žarišča, ki povzroča aritmijo. Pri postopku, izvedenem z elektorporacijo, zdravniki namesto termične energije uporabljajo kratke visokonapetostne sunke električne energije, ki privedejo do sprememb v celičnih membranah, pri tem pa ne vodijo v povišanje ali znižanje temperature v steni srca, je pojasnil Pernat.
Nova metoda je varna, hkrati pa je tudi zelo hitra, je dodal kardiolog Matevž Jan. Zaradi nove metode bodo lahko v razpoložljivem času povečali število posegov, na ta način pa tudi skrajšali čakalne dobe.
Nov sistem elektroporacije, ki so ga kot ena prvih ustanov v širši regiji pridobili v UKC Ljubljana, pa omogoča tudi, da se poseg lahko opravi brez uporabe rentgenskih žarkov.
Nova metoda sicer ni primerna za bolnike, ki imajo srčni spodbujevalnik ali druge naprave, ta trenutek pa z njo tudi ne morejo zdraviti vseh aritmij, je opozoril Pernat. “Primarno je namenjena zdravljenju atrijske fibrilacije v začetni fazi te bolezni, ki pa je tudi hkrati najpogostejša aritmija, ki pesti odraslo populacijo. Zato računamo, da bo uporabna za zelo širok krog populacije,” je zatrdil.
Strokovni direktor interne klinike Zlatko Fras je prav tako izpostavil potencialni obseg zdravljenja z novo metodo. Atrijsko fibrilacijo ima okrog 20.000 ljudi v Sloveniji, vsako leto pa dodatno zboli 1.400 oseb. Zelo verjetno je število oseb z atrijsko fibrilacijo podcenjeno, saj odkrivanje ni sistematično, je dodal.
Po njegovih besedah pa v UKC Ljubljana pri novi metodi zdravljenja sodelujejo tudi z znanstveniki s fakultete za elektrotehniko, kjer imajo zelo napreden laboratorij za proučevanje srčnega tkiva in aritmij. Pomen sodelovanja je izpostavil tudi predstojnik kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja Nikola Lakič. Prepričan je, da razvoj medicine narekuje predvsem industrija, ki pa posluša nasvete strokovnjakov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje