Poslanci bodo že drugič v tem mandatu glasovali o interpelaciji notranjega ministra. Tatjana Bobnar se je po uspešno prestanem glasovanju zaradi spora s premierjem Robertom Golobom poslovila sama, položaj Boštjana Poklukarja pa se kljub pomislekom koalicijskih partnerjev ne zdi ogrožen. Kako bosta na glasovanju ravnali stranki SD in Levica, ki sta javno zahtevali odstop šefa policije in si s tem nakopali nejevoljo predsednika vlade? Je bil odhod Senada Jušića dovolj, da bo Poklukar dobil podporo vseh koalicijskih poslancev?
Državni zbor bo na današnji izredni seji, za katero je predvidenih več kot 13 ur obrazložitev in razprave, odločal o usodi ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja.
Interpelacijo so pripravili v opozicijski NSi, podpise za vložitev pa so prispevali tudi v SDS in nepovezani poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh.
Predlagatelji Poklukarju očitajo nezakonito imenovanje generalnega direktorja policije Senada Jušića, ki pa je le teden dni pred glasovanjem o interpelaciji odstopil, nepravilnosti na Centru za varovanje in zaščito (CVZ), poslabšanje varnostne situacije v državi in neukrepanje ob nasilju na območjih z romskim prebivalstvom, kadrovsko situacijo v policiji, nakup stražarskih hišk za policiste, nepravilnosti pri nakupu namenskih helikopterjev za izvajanje nujne medicinske pomoči …
Minister je dan pred glasovanjem v izjavi zatrdil, da bo na vse očitke utemeljeno odgovoril in da se interpelacije ne boji. “Na ministrstvu za notranje zadeve in policiji delamo dobro,” je ob robu srečanja z italijanskim in hrvaškim ministrom za notranje zadeve Matteom Piantedosijem in Davorjem Božinovićem dejal Poklukar.
Notranji ministri so se v dosedanjih vladnih mandatih pogosto soočili z interpelacijo o svojem delu in odgovornosti, nekateri tudi več kot enkrat v svojem mandatu. Aktualni minister Boštjan Poklukar je 11. notranji minister, ki ga je doletela interpelacija. Doslej je uspela le ena izmed njih, leta 1998 je afera Vič-Holmec odnesla Mirka Bandlja.
(STA)
Poudaril je, da Centra za varovanje in zaščito dolgo ni nadziral nihče, nazadnje sta nadzor odredila njegova predhodnika Katarina Kresal leta 2010 in Vinko Gorenak leta 2012, sam pa je to storil februarja lani. Več o tem naj bi povedal tudi v današnji razpravi v državnem zboru.
“Verjamem, da se bodo poslanke in poslanci odločili v skladu s svojo vestjo in ne nazadnje na koncu interpelacijo tudi zavrnili, kajti vsi ti očitki predlagateljev niso takšni, da bi pravzaprav lahko prevzel politično odgovornost,” je še dejal notranji minister.
Napeto na sestanku pri premierju Golobu
A še prejšnji teden je bila njegova usoda veliko bolj vprašljiva. Na torkovih ločenih sestankih s koalicijskima poslanskima skupinama SD in Levica je po informacijah N1 slišal podobno. Da mora oditi Senad Jušić, sicer podpore poslancev SD in Levice nima oziroma bo moral oditi sam. Kaj bo storil, jim Poklukar ni odgovoril, zgolj to, da razume njihovo pozicijo in da bo ravnal, kot meni, da je prav.
Foto: Žiga Živulović jr./Bobo
Obe stranki sta kasneje pred kamerami povedali, da pričakujeta Jušićev odstop. Še isti dan je sledil koalicijski sestanek pri predsedniku vlade. Po besedah naših virov je bil Robert Golob zelo nejevoljen, predstavnikom SD in Levice pa naj bi ostro dejal, da Jušić ostaja in da naj nehajo postavljati pogoje. Pod vprašaj naj bi postavil celo obstoj koalicije v takšni zasedbi, razlog za nezadovoljstvo pa je bil tudi nastop predsednika SD Matjaža Hana na novinarski konferenci, ko je dejal, da pri koalicijskih partnerjih pogreša več spoštovanja do Socialnih demokratov.
Sledil je še sestanek premierja in notranjega ministra, na katerem je Poklukar poročal o podrobnostih oziroma ugotovitvah nadzora na CVZ, že naslednje jutro pa je odjeknila novica, da je Jušić ponudil odstop. Minister ga je sprejel, vlada pa je še isti dan Jušića razrešila in kot v. d. generalnega direktorja policije imenovala Damjana Petriča.
Jušićev odstop ni bil dovolj? “Še vedno smo na istem”
Kot kaže, pa to ni bilo dovolj, da bi imel Poklukar danes že zagotovljene vse koalicijske glasove proti razrešitvi. Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik je namreč za N1 povedal, da je njihovo stališče enako kot prejšnji teden. “Še vedno smo na istem. Nismo ne za interpelacijo ne proti,” je dejal.
Z Jušićevim odstopom je bil resda po Prednikovih besedah izpolnjen “higienski minimum”, ki so ga v SD pričakovali, še vedno pa ostajajo zaskrbljeni zaradi razmer na CVZ in pričakujejo oziroma zahtevajo, da jih minister Poklukar in novi začasni šef policije Petrič uredita. O tem, kako bodo glasovali, se bodo odločili na seji poslanske skupine tik pred začetkom današnje izredne seje državnega zbora, najbolj verjetno pa se bodo vzdržali, je še povedal Prednik.
Večer pred glasovanjem o interpelaciji so s policije sporočili, da po izboru Petriča vodenje CVZ s 1. februarjem prevzema novo ime – Aleksander Perklič, ki trenutno na Policijski upravi Ljubljana vodi oddelek operativno-komunikacijskega centra.
Golob naj bi sicer določila koalicijske pogodbe razumel tako, da morajo koalicijski poslanci ob interpelacijah glasovati proti, a za zdaj takšnega glasovanja ne napovedujejo niti v Levici.
Foto: Igor Kupljenik/BOBO
Kot nam je povedal vodja poslanske skupine Matej Tašner Vatovec, je Jušićev odstop že delno vplival na njihovo odločitev, saj interpelacije zagotovo ne bodo podprli. Ali bodo vzdržani ali proti, pa se bodo prav tako odločili na sestanku poslanske skupine tik pred začetkom seje DZ.
“Zagotovo je ta odstop po naši oceni pripomogel k temu, da se povrne ugled policiji kot taki. Da se gre v smer, da se predvsem v CVZ stvari uredijo, da ne bo več nobenih dvomov pri delovanju te enote,” je še dejal Vatovec.
Obstanek kljub temu ni vprašljiv
Da bodo glasovali proti odhodu Poklukarja, trenutno tako napovedujejo le v Svobodi, ki ga je tudi predlagala za ministra, a njegov obstanek ni vprašljiv, saj vzdržani poslanci na razplet tokrat ne vplivajo. Za razrešitev opozicija potrebuje vsaj 46 glasov, trenutno pa jih imajo SDS, NSi, Logar, Irgl in Kaloh le 35. A na koncu bo glasov za odhod še manj, nekateri opozicijski poslanci so namreč odsotni.
Kot predstavnica predlagatelja interpelacije bo največ nastopala poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, kot sopredlagatelj pa si je dodatne pol ure za obrazložitev in razpravo zagotovil tudi nepovezani poslanec, predsednik Demokratov Anže Logar, ki od začetka razhoda s SDS le poredko dobi besedo na plenarnih sejah.
Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, v ozadju nepovezani poslanec Anže Logar (Foto: Borut Živulović/BOBO)
Za razliko od Logarja tokrat v največji opozicijski stranki sicer dodatnega časa kot predlagatelj nimajo, čeprav so prispevali podpise za interpelacijo. Naši sogovorniki iz NSi pravijo, da niti niso zaprosili za ta čas, iz SDS pa je slišati, da jih Nova Slovenija pač ni povabila k sopredlagateljstvu interpelacije.
Da bi glasovala za razrešitev notranjega ministra, je za N1 povedala tudi nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek, a se zaradi službene poti v tujino seje ne bo mogla udeležiti. “V nasprotnem primeru bi absolutno glasovala za razrešitev ministra Poklukarja, ker je v celoti odgovoren za stanje v slovenski policiji. S tem ko je na čelo policije imenoval Senada Jušića, ki za to mesto ni izpolnjeval pogojev, je sesul avtoriteto vodenja policije, ki bi morala biti politično nevtralna in strokovna,” je poudarila Šetinc Pašek.
Po njeni oceni je minister Poklukar dokazal, da ne obvlada in ne razume resorja, ki ga vodi. “Nedavni odstop gospoda Jušića je bil zgolj reševanje ministra Poklukarja. Največja odgovornost pa je na predsedniku vlade, saj je do vseh imenovanj na policiji in notranjem ministrstvu prišlo po njegovih navodilih. Izgovarjanje, da sta za razmere v policiji kriva Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav, ki že dve leti nista več v igri, pa je milo rečeno tragikomično in bizarno,” je še dodala nepovezana poslanka, ki sicer podpisa pod interpelacijo kljub povabilu NSi ni prispevala.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje