Največje razdejanje ponovno na Koroškem, spet zasulo tudi pot k slapu Rinka

Slovenija 28. Jul 202405:05 > 23:09 7 komentarjev

V nedeljo popoldne je Slovenijo od severa zajela hladna fronta, ki je nekaterim krajem prinesla močnejše nevihte. Na severu se je izoblikovala nevihtna linija z nalivi, zelo močnimi sunki vetra in krajevno točo, ki se je nato pomikala proti jugu in vzhodu. Za seboj je pustila poplavljene ceste, zalite kleti, polomljena drevesa, odkrite hiše in zasute ceste. Najhuje je bilo spet na Koroškem, škodo pa so nevihte povzročile tudi v Zasavju, na Gorenjskem, Štajerskem in Dolenjskem. Zopet je zasulo tudi pot in strugo pod slapom Rinka.

Po sončnem in vročem začetku nedelje so popoldne na severu ob prihodu hladne fronte začele nastajati prve nevihte, ki so se širile proti jugu in vzhodu.

Kot so sporočali meteorologi agencije za okolje (Arso), se je na območju severne Slovenije izoblikovala nevihtna linija, radarske meritve pa so kazale na močne nalive in veliko verjetnost toče. Ob tem so se pojavljali tudi zelo močni sunki vetra severne in severovzhodne smeri. Na Arsu so za vso Slovenijo, razen za jugozahodni del, zaradi neviht prižgali oranžno vremensko opozorilo.

Z Arsa so okoli 18. ure sporočili, da so izmerili kar nekaj močnejših nalivov. V Celju je tako padlo 39 milimetrov dežja, v Mariboru 37, na Uršlji gori 51, v Šmartnem pri Slovenj Gradcu 38, v Gačniku pa 35 milimetrov dežja. Najmočnejši sunek vetra so zabeležili na postaji na Trojanah, kjer je zapihalo s hitrostjo kar 115 kilometrov na uro. Arsov vremenoslovec Blaž Šter pa je na omrežju X zapisal, da je na Uršlji gori samo v 20 minutah padlo 59 milimetrov padavin. “Je moralo biti blizu slovenskega rekorda z Lisce, kjer je 19. maja 2009 v 15 minutah padlo 57 milimetrov dežja,” je zapisal.

Plaz v Črni na Koroškem
Plaz v Črni na Koroškem (Foto: Andrej Polanšek)

Burnega dogajanja po popoldanskem prehodu fronte še ni bilo konec, saj je od zahoda Slovenijo prešel še en nevihtni pas. Nekaj neviht je nastalo tudi nad območjem Ljubljane in se nato pomaknilo proti Dolenjski. Nevihtno dogajanje se je v poznih večernih urah le umirilo.

Plazovi, podrta drevesa in poplave, na Koroškem znova precej škode

Nalivi in močan veter so povzročili obilo težav. Uprava RS za zaščito in reševanje je poročala o vetrolomih, plazovih in poplavah meteornih voda. Težave so bile predvsem na Koroškem in v drugih krajih na severu Slovenije. Iz Črne na Koroškem so prihajali posnetki poplavljenih cest in ulic. Tamkajšnji gasilci so na Facebooku sporočili, da posredujejo na več lokacijah, uprava za zaščito in reševanje pa je poročala o zalitih kleteh in proženju zemeljskih plazov.

Po besedah županje Romane Lesjak za Radio Slovenija je težave povzročala predvsem voda iz kanalizacije, saj sistem ni prenesel velikih količin padavin. Po županjini oceni je padlo podobno veliko dežja kot pred skoraj natančno enim letom, ko je Črno in druge dele države prizadela katastrofalna ujma. Škodo je neurje v Črni po besedah županje povzročilo na podobnih mestih kot v lanski ujmi. Zasulo je stanovanjske objekte, tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem. Vpoklicali so vse razpoložljive stroje, aktivirali tudi delavce koncesionarja za urejanje reke Meže.

V bližnjem Spodnjem Javorju je medtem zemeljski plaz zasul domačina, poroča Koroški radio. Rešili so ga domači gasilci in ga prepeljali v slovenjgraško bolnišnico. O zalitih kleteh in dvoriščih poročajo tudi iz občine Slovenj Gradec ter iz Mislinje, kjer je podrto drevje nekaj časa oviralo promet.

Vnovič, le po enem tednu, je bila na udaru tudi Logarska dolina. Tam je popoldansko neurje vnovič razdejalo območje pod priljubljeno turistično točko – slapom Rinka. Po enem tednu, ko je v dolino zgrmela velikanska gmota kamenja ter skal, so nalivi v dolino pognali še več materiala.

Županja občine Solčava Katarina Prelesnik je za STA povedala, da je zasulo strugo in pot pod slapom v širini 200 metrov. K sreči nihče ni bil poškodovan, zasulo pa je tovornjak, ki je bil blizu struge. Ponoči so tam ohranili dežurstvo z ustrezno mehanizacijo, če bi spet začelo močneje deževati. Ujeti so bili tudi nekateri planinci, 17 jih je morala z Okrešlja reševati gorska reševalna služba. Tudi med temi ni bil nihče poškodovan, vsi so že v dolini.

Nevihte so težave povzročale tudi na Štajerskem, Gorenjskem, Celjskem, v Zasavju in na Dolenjskem. Veter je lomil dreves in odkrival strehe hiš, meteorne vode so zalivale objekte, padala je tudi toča. Ponekod so se sprožili plazovi, ki so zaprli nekatere ceste.

Strela nad Novo Gorico zanetila požar

Nekaj malega nevšečnosti so večerne nevihte povzročile na Primorskem. Okoli 20.30 je strela zanetila požar na pobočju pod Sveto goro v občini Nova Gorica, piše uprava za zaščito in reševanje. Požar so pogasili novogoriški gasilci. V Vrtojbi pa je sunek vetra s strehe odnesel strešnike.

Za ponedeljek zjutraj za sever države na Arsu še napovedujejo nekaj oblačnosti s kakšno ploho, nato pa se bo povsod razjasnilo. Najvišje temperature bodo v notranjosti spet okoli 30 stopinj Celzija. Do petka nato kaže na sončno in vse bolj vroče vreme.

Možnost za padavine in manjšo osvežitev se v osrednji Sloveniji poveča od petka naprej, na Primorskem pa se bo vročina nadaljevala.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje