
Pred vrhom o Ukrajini, na katerem se bodo v Parizu sestali voditelji le nekaterih držav članic Evropske unije, se vrstijo odzivi. Oglasil se je tudi slovenski premier Robert Golob, ki sestanek vidi predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato. "O tem sem govoril tudi s predsednikom Evropskega sveta Antónijem Costo. Ta je zagotovil, da nas bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki, tudi z možnim sklicem izrednega zasedanja Evropskega sveta. Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje in začetek pogajanj o trajnem in pravičnem miru," je dodal Golob. Oglasila se je še predsednica republike Nataša Pirc Musar, pričakujemo pa tudi odziv zunanje ministrice Tanje Fajon.
V Parizu se začenja izredni in krizni vrh nekaterih evropskih voditeljev, na katerem bodo govorili o možnosti miru v Ukrajini ter potezah administracije Donalda Trumpa.
Na vrh so poleg vrha Evropske unije in Nata vabljeni le voditelji Francije, Nemčije, Poljske, Italije, Španije, Danske in Velike Britanije. Več evropskih voditeljev in predstavnikov držav, ki niso bile povabljene na vrh, je kritičnih zaradi načina sklica in izbire povabljenih.
Pred kriznim vrhom v Parizu se je odzval tudi premier Robert Golob, ki današnje neformalno srečanje nekaterih evropskih voditeljev v Parizu vidi predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato. “O tem sem govoril tudi s predsednikom Evropskega sveta Antónijem Costo. Ta je zagotovil, da nas bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki, tudi z možnim sklicem izrednega zasedanja Evropskega sveta. Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje in začetek pogajanj o trajnem in pravičnem miru,” je dodal Golob.
Ta je že konec tedna opozoril, da nam ne more biti vseeno, kako bo doseženo premirje v Ukrajini. “Ukrajina ni le kandidatka za članstvo v EU, ampak skozi Svet Nato-Ukrajina tudi najbolj tesna partnerica zavezništva. Zato od ameriških zaveznikov pričakujemo, da bo rešitev sprejemljiva tudi za ukrajinski narod.”
“Zdaj ko smo miru bližje kot prej, je toliko bolj pomembno, da naša stališča poenotimo tako, da bo v Ukrajini in Evropi dosežen trajen in pravičen mir,” je še opozoril premier.
Predsednica republike kritična
Oglasila se je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. Kot je navedla, sklicatelji vrha na simbolni ravni svetu dokazujejo, da niti v Evropi države niso obravnavane enakopravno. “Ravno v teh težkih časih, ko sta moč in enotnost Evrope na hudi preizkušnji, je vsaka, tudi simbolna navzočnost vseh evropskih držav na vrhu, kjer se odloča o vojni in miru, nujna. Že v Parizu bi moralo biti tako,” je ocenila predsednica.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje