Predsednica države pri Saši Jazbec ne popušča. Koga vidi na guvernerskem mestu?

Slovenija 05. Apr 202505:20 6 komentarjev
Nataša Pirc Musar in Robert Golob
Predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo s predstavniki poslanskih skupin prihodnji teden opravila nov krog posvetovanj o odprtih kadrovskih zadevah. Po naših informacijah naj bi predsednica vztrajala, da za guvernerko Banke Slovenije ne bo predlagala favoritinje koalicije Saše Jazbec. Preverila naj bi, ali bi lahko podporo dobila Ksenija Maver, ki jo je finančni minister Klemen Boštjančič pred dnevi predlagal za vodjo stalnega predstavništva pri OECD v Parizu. A je iz vrst Gibanja Svoboda mogoče slišati, da veleposlaniško mesto pri OECD ni primerljivo z vodenjem Banke Slovenije. Na pogovorih pri predsednici republike naj bi spregovorili tudi o možni kandidatki za varuhinjo človekovih pravic Dijani Možina Zupanc. V koaliciji so ji že napovedali podporo, po besedah naših virov pa bi utegnila dobiti tudi glasove poslancev NSi.

Predsednica države Nataša Pirc Musar se bo prihodnji teden z vodji poslanskih skupin znova posvetovala o odprtih kadrovskih vprašanjih. Institucijo varuha človekovih pravic že mesec in pol začasno vodi namestnik varuha Ivan Šelih, Banko Slovenije (BS) pa že skoraj tri mesece viceguverner Primož Dolenc, ki v svetu Evropske centralne banke (ECB) nima glasovalnih pravic pri odločitvah s področja denarne politike.

Pri iskanju novega guvernerja BS so se odnosi med Natašo Pirc Musar in premierjem Robertom Golobom še dodatno zaostrili. Kot je znano, največja vladna stranka Gibanje Svoboda vztraja, naj predsednica na ta položaj predlaga državno sekretarko na finančnem ministrstvu Sašo Jazbec, za katero stoji finančni minister Klemen Boštjančič in ima ob podpori obeh koalicijskih partneric SD in Levice v državnem zboru zagotovljenih za izvolitev potrebnih 46 glasov. Vendar pa Nataša Pirc Musar Saše Jazbec ne želi na guvernerskem mestu. Tako je na ta položaj predlagala nekdanjega premierja Antona Ropa, ki pa v državnem zboru ni dobil potrebne podpore.

“V primeru guvernerja je koalicija od prvega dne popolnoma jasna – imamo eno kandidatko, ki je bila prijavljena, ki izpolnjuje vse strokovne kriterije in ki ima politično podporo. Ker te kandidatke iz neznanih razlogov ne znamo poslati v parlament, je Slovenija v tem trenutku v Evropski centralni banki brez glasovalnih pravic. To se mi zdi neodgovorno,” je bil v nedavnem intervjuju za N1 ogorčen premier Golob.

Robert Golob
Premier Robert Golob med intervjujem za N1 (Foto: Denis Sadiković/N1)

Predsednica opozorila na domnevni konflikt interesov pri Saši Jazbec

Predsednica republike je njegove navedbe označila za “neargumentirano obračunavanje” in “politično nezrelo izsiljevanje”. Ob tem je dodala, da proti Saši Jazbec osebno nima nič: “Je strokovnjakinja na področju javnih financ in proračuna. Formalno z moje strani nikoli ni bila predlagana v razpravo poslanskim skupinam, potem ko je njeno ime zakrožilo po medijih, pa so se name začeli vrstiti pritiski in tudi argumentirani pomisleki o domnevnem konfliktu interesov,” je dejala Pirc Musar.

Več o teh pritiskih in pomislekih ni želela razkriti. Poudarila je samo, da je s Sašo Jazbec opravila dva pogovora, a da ji ta popolnoma zadovoljivih pojasnil ni podala. Neuradno pa je mogoče slišati, da naj bi bili pomisleki predsednice povezani s položajem, ki ga zaseda soprog Saše Jazbec. Marko Jazbec je namreč predsednik uprave pozavarovalnice Sava Re in spada v vplivni krog predsednika uprave SID banke Boruta Jamnika.

Poleg tega bi se Banka Slovenije in Sava Re lahko kmalu znašli v sodnem postopku, saj je bila slednja pred dobrim desetletjem med razlaščenci v bančni sanaciji, ki bodo lahko v kratkem vložili tožbe zoper BS. V primeru Save Re naj bi šlo za več kot 30 milijonov evrov. Kot je poročal Forbes Slovenija, Marko Jazbec v primeru izvolitve Saše Jazbec za guvernerko ne bi odstopil z mesta predsednika uprave pozavarovalnice Sava, bi se pa izločil iz odločanja o zadevah, ki so povezane z BS.

Saša Jazbec (Foto: Žiga Živulović Jr. /BOBO)

Takoj po premierjevih kritikah v intervjuju za N1, da predsednica republike pri kadrovskih zadevah ravna neodgovorno in nedržavotvorno, sta se Robert Golob in Nataša Pirc Musar sredi prejšnjega meseca sestala. Predsednica naj bi premierja seznanila s pomisleki glede imenovanja Saše Jazbec, a naj bi ta po besedah naših virov vztrajal, da naj predlog pošlje v državni zbor, nato pa se bodo ukvarjali z morebitnimi pomisleki.

Nataša Pirc Musar naj bi na guvernerskem mestu videla Ksenijo Maver

Vztrajala pa naj bi tudi Nataša Pirc Musar. Na posvetu prihodnji teden naj bi nameravala vodjem poslanskih skupin sporočiti ime možnega novega kandidata oziroma kandidatke za guvernerja, po naših neuradnih informacijah pa naj tudi tokrat to ne bi bilo ime Saše Jazbec.

V uradu predsednice republike ne želijo razkriti, koga ima Nataša Pirc Musar sedaj v mislih za guvernersko mesto, v političnih vrstah pa je zakrožilo ime ekonomistke in nekdanje svetovalke izvršnega direktorja na Svetovni banki Ksenije Maver, ki je trenutno zaposlena na nemški razvojni agenciji GIZ kot vodja projekta v Burkina Fasu in Ruandi.

Kot smo poročali na N1, je Ksenijo Maver finančni minister Klemen Boštjančič pred dnevi zunanji ministrici Tanji Fajon predlagal kot kandidatko za vodjo slovenskega stalnega predstavništva pri OECD v Parizu. A bi lahko ta položaj zasedala zgolj dve leti – zakon o zunanjih zadevah namreč določa, da vodja diplomatskega predstavništva delo v tujini opravlja do dopolnjenega 68. leta starosti.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali dokument o usklajenosti
Finančni minister Klemen Boštjančič (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Ksenija Maver se je sicer v preteklosti že potegovala za položaj viceguvernerke BS, vendar pa je nekdanji predsednik republike Borut Pahor za dve izpraznjeni mesti izbral Primoža Dolenca in Marka Bošnjaka. Za viceguvernerko je Ksenijo Maver tedaj predlagal nekdanji guverner BS Mitja Gaspari. Spomnimo, da je bil Gaspari pred meseci član komisije, ki je Nataši Pirc Musar svetovala glede prijav na razpis za guvernerja BS.

Svoboda naj ne bi več trmasto vztrajala pri Saši Jazbec

Nekateri namigi, da bi utegnila Nataša Pirc Musar koalicijo povprašati o morebitni podpori Kseniji Maver, so prišli tudi do predstavnikov koalicije. Ob tem se je v Gibanju Svoboda pojavilo vprašanje, ali morda predsednica republike sklepa, da bi njihova stranka težko zavrnila kandidatko, ki jo finančni minister predlaga za mesto v Parizu. A je hkrati v največji vladni stranki mogoče slišati, da Boštjančič vztraja pri predlogu o postavitvi Ksenije Maver na čelo predstavništva pri OECD in da je biti veleposlanik pri omenjeni organizaciji nekaj drugega kot voditi slovensko centralno banko.

Za zdaj torej v koaliciji navdušenja nad tem, da bi namesto sedanje favoritke Saše Jazbec podprli Ksenijo Maver, ni zaznati. Je pa bilo mogoče iz besed vodje poslancev Svobode Nataše Avšič Bogovič v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija pred dobrima dvema tednoma razbrati, da bi utegnilo Gibanje Svoboda vendarle odstopiti od brezpogojnega vztrajanja pri podpori Saši Jazbec in podpreti kakšen drug predsedničin predlog.

Nataša Avšič Bogovič, Gibanje Svoboda
Vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič (Foto: Uroš Kokol/N1)

Nataša Avšič Bogovič je namreč dejala, da je že v svojem decembrskem intervjuju izpostavila, da Svoboda pri novem predlogu za guvernerja, ki ga bo predsednica poslala v državni zbor, ne bo trmarila. “Mi smo liberalna stranka. Zavzemamo se predvsem za to, da institucije, ki so pomembne za Slovenijo in državljane, dobijo kompetentne ljudi,” je navedla Avšič Bogovič. In dodala, da se o drugih kandidatih sploh niso pogovarjali, ker se predsednica vseskozi vrti okrog ene kandidatke in ji skuša zniževati kredibilnost.

Da v poslanski skupini Svobode ne bodo trmasto vztrajali pri Saši Jazbec, če bo predsednica prišla z drugim dobrim in strokovno utemeljenim predlogom za guvernerja, je Nataša Avšič Bogovič v petek dejala tudi za N1. Pričakuje, da se bodo na sestanku pri predsednici ta teden pogovarjali tako o kandidatu za varuha človekovih pravic kot tudi o kandidatu za guvernerja BS. Prav tako pričakuje, da bodo poslanci imeni za ti dve mesti dobili sočasno na mizo, saj da sta obe pomembni instituciji že predolgo brez vodje.

Možno kandidatko za varuhinjo bi lahko podprli tudi v NSi

Kot je znano, je želela Nataša Pirc Musar za varuhinjo človekovih pravic najprej predlagati direktorico Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) Katarino Bervar Sternad. Koalicija se je po začetnem razhajanju o podpori nevladnici poenotila, ker pa je za izvolitev varuha potrebnih 60 poslanskih glasov, bi morala nekaj glasov prispevati tudi opozicija.

Nova Slovenija, Matej Tonin, kongres, NSi
Nova Slovenija (Foto: Borut Živulovič/F. A. Bobo)

Predsednica republike si je močno prizadevala, da bi v to prepričala Novo Slovenijo, a ni bila uspešna. Kot smo poročali, naj sicer nekateri poslanci NSi s podporo Bervar Sternad ne bi imeli težav, a so v primeru, da bi pritisnili tipko “za”, pričakovali pogrom SDS in nezadovoljstvo svojih volilcev.

NSi naj bi bila jeziček na tehtnici tudi pri novi možni kandidatki za varuhinjo človekovih pravic. Kot je sporočila Nataša Pirc Musar, je na to mesto pripravljena predlagati eno od sedanjih varuhovih namestnic Dijano Možina Zupanc. Tudi njej je koalicija napovedala podporo, v NSi pa naj odločitve še ne bi sprejeli. Vendar pa naši viri menijo, da bi poslanci NSi Dijano Možina Zupanc lahko podprli.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino