Predsednica na obisku pri papežu s tančico, ki bi se ji lahko tudi odpovedala

Slovenija 16. Dec 202405:20 20 komentarjev
Nataša Pirc Musar in papež Frančišek
Nataša Pirc Musar in papež Frančišek (Foto: Vatican Media)

Čeprav se kot predsednica republike močno zavzema za pravice in enakopravnost žensk, je Nataša Pirc Musar na drugem obisku pri papežu Frančišku v Vatikanu nosila črno tančico. S tem je upoštevala zapovedana stroga pravila oblačenja, ki po mnenju kritikov Vatikana predstavljajo element ženske podrejenosti v Rimskokatoliški cerkvi. Za marsikoga je najspornejša prav tančica, brez katere so pred papeža že stopile tudi nekatere konservativne političarke, kot so italijanska premierka Giorgia Meloni, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel. Nataša Pirc Musar, ki kot predsednica države zagovarja veliko bolj liberalne vrednote, se tančici ni odpovedala. Kaj o tem pravijo v njenem uradu in kaj bi predsednici v tem primeru svetovala bivša šefinja državnega protokola Ksenija Benedetti?

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v začetku meseca že drugič v svojem mandatu obiskala Vatikan, kjer jo je sprejel papež Frančišek. Kot so sporočili iz njenega urada, sta predsednica in papež med drugim govorila o prizadevanjih za čimprejšnje končanje vojne v Ukrajini in Gazi ter drugih svetovnih konfliktov, Pirc Musar pa je papeža tudi povabila na obisk v Slovenijo.

S fotografij srečanja je razvidno, da je predsednica na srečanju s papežem striktno upoštevala vatikanski protokol. Oblečena je bila v zapovedano črnino, tako kot že na prvem srečanju s papežem maja 2023 pa si je glavo pokrila s črno tančico. Če je v preteklosti veljalo, da ženske na avdienci pri papežu ne smejo biti nepokrite, pa se v zadnjih letih vedno več političark odloča za malo več svobode pri strogih vatikanskih pravilih oblačenja.

V črnih oblačilih, a brez tančice so pred papeža med drugim stopile italijanska premierka Giorgia Meloni, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, bivša nemška kanclerka Angela Merkel in nekdanja predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi. Tančice na sprejemu pri papežu prav tako niso nosile soproge francoskega predsednika Emmanuela Macrona, nemškega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja, avstrijskega predsednika Alexandra Van der Bellna, hrvaškega premierja Andreja Plenkovića in ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.

Angela Merkel in papež Frančišek
Angela Merkel in papež Frančišek (Foto: Vatican Media/­REUTERS)

Urad predsednice: To ni v ničemer povezano z zagotavljanjem enakopravnosti žensk

Nataša Pirc Musar se že vse od izvolitve na položaj predsednice republike močno zavzema za pravice in enakopravnost žensk. Čeprav se v preteklosti ni opredeljevala kot feministka, je na sprejemu ob mednarodnem dnevu žensk marca 2023 izjavila: “Feminizem živim, vtkan je v moj DNK.” Prav tančica, ki jo je nosila na obisku pri papežu, pa po mnenju kritikov Vatikana predstavlja element ženske podrejenosti v Rimskokatoliški cerkvi.

V predsedničinem uradu odgovarjajo, da je Pirc Musar na obisku pri papežu tančico nosila zaradi spoštovanja pričakovanih protokolarnih standardov. “To ni v ničemer povezano z zagotavljanjem enakopravnosti žensk. Predsednica republike je skozi celotno profesionalno kariero večkrat neomajno dokazala prizadevanje za enakopravnost žensk in takšno držo nadaljuje tudi na položaju predsednice republike,” so navedli za N1. Ob tem so dodali, da tudi pri obiskih katoliških cerkva v Sloveniji veljajo določena pravila oblačenja, ki jih verniki ali naključni obiskovalci upoštevajo.

Črnič: Liberalni del družbe bi gotovo pričakoval malo več njene neodvisnosti

“Predsednica republike se je odločila za striktno spoštovanje protokola. Da je mogoča tudi drugačna pot, ki dopušča nekaj svobode pri odločanju, neredko dokazujejo druge političarke, ki ne uporabljajo tančice in pokrivala. S tem, ko se je predsednica odločila za tančico, je podala neko sporočilo, ki ga v enem delu zagotovo lahko razumemo kot neskladje z njenimi siceršnjimi deklarativnimi politikami,” je za N1 dejal religiolog in profesor na Fakulteti za družbene vede Aleš Črnič.

Nataša Pirc Musar in papež Frančišek
Nataša Pirc Musar in papež Frančišek (Foto: Vatican Media)

Ob tem je spomnil, da tančice na srečanju s papežem ni nosila niti italijanska premierka Giorgia Meloni, ki svoj politični kapital gradi na tradicionalnih vrednotah ter sloganu Bog, domovina in družina. “Naša predsednica, ki deklarativno zagovarja veliko bolj liberalno politiko in ki poudarja enakopravnost žensk, se je odločila za spoštovanje tega protokola. Liberalni del družbe bi zagotovo pričakoval malo več njene neodvisnosti, medtem ko konservativni del njeno odločitev zagotovo pozdravlja kot neko spoštovanje tradicije in diplomatskih protokolov,” je dodal Črnič.

Benedetti: Predsednici bi tudi sama svetovala, naj si nadene tančico

Nekdanja dolgoletna šefinja državnega protokola Ksenija Benedetti pojasnjuje, da v Vatikanu vsem obiskovalkam na avdienci pri papežu še vedno priporočajo, da nosijo tančico. “Nič ni bilo narobe, da je predsednica nosila črno tančico. Če bi bila še vedno šefinja državnega protokola, bi ji tudi jaz svetovala, naj si jo nadene. Če sporočijo, da je nekaj priporočeno, to razumem, kot da je skorajda potrebno,” je za N1 dejala Benedetti. A je ob tem dodala, da prav tako ne bi bilo nič zelo narobe, če predsednica po zgledu nekaterih tujih političark na srečanju s papežem ne bi nosila tančice.

Robert Golob in papež Frančišek (Foto: Vatican Media)

Papež Frančišek je decembra 2022 v Vatikanu sprejel tudi premierja Roberta Goloba. V delegaciji, ki je spremljala predsednika vlade na obisku v Vatikanu, so bile takrat tri ženske. Poleg uslužbenke državnega protokola sta bili v njej tudi tedanja vodja premierjevega kabineta Petra Škofic in takratna Golobova državna sekretarka za kulturo Kaja Širok, vse tri pa so v skladu s priporočili državnega protokola nosile črno tančico.

Benedetti pojasnjuje, da so v času njenega vodenja državnega protokola vse članice delegacij na obiskih v Vatikanu nosile tančico: “Tudi sama sem bila v delegaciji na obiskih pri papežu Frančišku in Benediktu XVI. Obakrat smo vse gospe imele na glavi tančico.” Je pa dodala, da so članice delegacije praviloma bolj podvržene spoštovanju protokolarnih pravil kot političarke. Bivša predsednica vlade Alenka Bratušek je na srečanju s papežem Frančiškom denimo nosila klobuček s tančico.

Ksenija Benedetti
Ksenija Benedetti (Foto: Uroš Kokol/N1)

Na vprašanje, ali bi morali v Vatikanu stopiti korak s časom tudi pri pravilih oblačenja, pa Benedetti odgovarja, da bi bil čas, da Rimskokatoliška cerkev uvede spremembe na marsikaterem področju. “Ne samo pri tančici, ki je zame osebno še najmanjši problem, ampak v smeri, da bi bile tudi ženske lahko duhovnice in da bi se istospolni pari lahko poročali tudi v Cerkvi. To bi bile spremembe, ki bi se meni zdele nujno potrebne za Vatikan,” meni Benedetti.

Predsednica je ruto nosila samo med obiskom mošeje

Nekaj prahu so v delu javnosti dvignile fotografije predsedničinega obiska v Združenih arabskih emiratih (ZAE) v začetku novembra. Nataša Pirc Musar si je namreč med obiskom mošeje v Abu Dabiju v skladu z islamskimi verskimi običaji pokrila glavo z ruto in si sezula čevlje. Prav tako so bili nekateri kritični do zunanje ministrice Tanje Fajon, ki je med obiskom Somalije ruto nosila na srečanju s tamkajšnjim predsednikom vlade.

“Ponosen na ženo (Urško Bačovnik Janša, op. a.), ki si na uradnem obisku v Kuvajtu in v Savdski Arabiji, ko so imeli tam še precej bolj stroga merila kot danes, ni pokrivala glave in zakrivala obraza. Gostitelji so njeno odločitev sprejeli in spoštovali, tudi zaradi ugleda, ki ga je takrat imela Slovenija v svetu,” je na družbenem omrežju X zapisal nekdanji premier in predsednik opozicijske SDS Janez Janša.

V predsedničinem uradu pojasnjujejo, da je Nataša Pirc Musar nosila ruto in si sezula čevlje zaradi spoštovanja določene veroizpovedi ter pravil oblačenja, ki v mošeji veljajo za vse obiskovalce. “Predsednica med obiskom v ZAE rute na drugih lokacijah ni nosila, kar je jasno razvidno z javno objavljenih fotografij,” so še navedli.

Na zunanjem ministrstvu pa poudarjajo, da je ministrica Fajon na obisku pri somalijskem premierju nosila ruto, ker je upoštevala priporočilo delegacije EU v Somaliji, ki je bila njihova ključna podpornica pri organizaciji in izvedbi obiska. “Gre za upoštevanje protokola in izraz spoštovanja do gostiteljev, ki nikakor ni povezano z odnosom do načela enakopravnosti žensk,” so pojasnili in dodali, da je enakopravnost eno poglavitnih načel feministične zunanje politike, ki jo vodi ministrica.

Benedetti, ki je leta 2006 spremljala tudi premierja Janšo na obisku v Savdski Arabiji in Kuvajtu, se spominja, da so bili pred leti pri pravilih oblačenja nepopustljivi zlasti Savdijci. “Takoj ko sem stopila iz hotelske sobe, sem bila tako kot druge ženske ves čas pokrita od glave do pet,” je dejala nekdanja šefinja protokola. Na vprašanje, ali so Savdijci zamerili Janševi soprogi, ker ni nosila rute, pa je odgovorila, da so na obisku dosledno spoštovali protokol in da niso kršili nobenih pravil.

Črnič pa meni, da je za predsednico republike najbolj pomembno, da je pri svojih pojavljanjih konsistentna. “Če se pokrije, ko gre na obisk v ZAE in Vatikan, to težko razumemo v nasprotju z njeno politiko zavzemanja za enakopravnost kultur in religij. Če na primer na obisku v islamskih državah ne bi nosila pokrivala, pri papežu pa bi ga, bi s tem pokazala spoštovanje do ene in nespoštovanje do druge kulture,” je še dodal religiolog.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje