
Ob mednarodnem dnevu žensk čestitke in pozivi k izboljšanju položaja žensk prihajajo tudi iz vrst politike. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izpostavila pomen boja za enakopravnost in odprave stereotipov. Ministrice za kulturo Aste Vrečko pa je opozorila, da sta kljub formalni enakopravnosti družbena vloga žensk in njihovo dojemanje v vsakdanjem življenju, na družbenih omrežjih in v medijih pogosto še vedno neenaka.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob mednarodnem dnevu žensk izpostavila pomen boja za enakopravnost, odpravo stereotipov ter priznavanje dosežkov žensk na vseh področjih družbe.
Pirc Musar se je dopoldne udeležila pohoda oziroma teka žensk na več kot petkilometrski progi skozi jamo med Trbovljami in Hrastnikom. Kot je dejala ob tej priložnosti, ta tek oziroma pohod ni zgolj športni dogodek, temveč tudi simbol in poklon vsem ženskam, ki so skozi zgodovino premikale meje, se borile za pravice, ki jih uživamo danes, in dokazale, da zmorejo.
“Dogodek je tako spomin na tiste, ki so se borile, in opomin za vse nas, njihove potomke, da cilj – odprava stereotipov, predsodkov ter zagotavljanje enakega položaja žensk – še ni dosežen. Je tudi poklon vsem moškim, ki so to razumeli in jih pri tem podpirali,” je poudarila Pirc Musar. Ob tem je spomnila, da Zasavje že tradicionalno namenja veliko pozornosti pravicam žensk.

Popoldne pa je predsednica republike sprejela kandidatke za naziv Slovenka leta 2024. Kandidatkam, ki vsaka na svojem področju dosegajo izjemne uspehe, se je zahvalila za njihovo delo, ustvarjalnost in predanost, so sporočili iz njenega urada. Čestitala jim je za močan pečat, ki so ga pustile v slovenski družbi.
“Naj bo današnji dan praznovanje naše moči, našega poguma in naše vztrajnosti. Naj bo dokaz, da ženske ne le sledimo, ampak vodimo. Da ne le zmoremo, ampak tudi hočemo. Da ne le sanjamo, ampak spreminjamo svet. Skupaj z drugimi,” je dejala predsednica in ob tem izrazila željo, da bi bil 8. marec vsak dan v letu.

“Naj bo vsak dan 8. marec”
Čestitke ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, prihajajo tudi od drugih politikov.
V Gibanju Svoboda opozarjajo, da pravice žensk niso sezonska tema, enakost, spoštovanje in priložnosti pa da ne smejo biti le praznične geste. “Naj bo vsak dan 8. marec. Dan, ko ženske niso le pohvaljene, ampak enakovredno slišane. Dan, ko niso le občudovane, ampak enako plačane. Dan, ko ne rabijo biti dvakrat boljše, da bi bile obravnavane enako,” so zapisali v čestitki.
Temu se pridružujejo tudi v Levici. Po besedah koordinatorice Levice in ministrice za kulturo Aste Vrečko svet dokazuje, da se moramo za pravice žensk boriti vsak dan in vedno znova. Opozarja, da sta kljub formalni enakopravnosti družbena vloga žensk in njihovo dojemanje v vsakdanjem življenju, na družbenih omrežjih in v medijih pogosto še vedno neenaka.
Spomnila je, da vsak dan lahko beremo o fizičnem, psihičnem in spolnem nasilju ter o zlorabah nad deklicami in ženskami, po svetu pa se ponovno postavljajo pod vprašaj reproduktivne pravice. Kot je poudarila, so ženske v vseh družbah bolj socialno ogrožena skupina in še vedno glavne nosilke skrbstvenega dela za gospodinjstvo, otroke in ostarele starše.

“Boriti se moramo za družbo, kjer bo vsaka deklica imela možnosti odrasti v močno žensko in se nobena ženska ne bo več bala spregovoriti, priti domov ali hoditi sama. Ne smemo si dovoliti, da nam vrednosti o nas samih pripisujejo drugi glede na naš videz, starost ali socialni status,” je poudarila Vrečko.
Vprašanje emancipacije je po njenih besedah tudi razredno vprašanje, zato boj za boljšo in enakopravnejšo družbo ni le preteklost, ampak tudi sedanjost. “In odgovornost vseh nas. Žal tudi s strani slovenske politike, saj skrajna desnica po zgledu iz tujine za diskreditacijo drugače mislečih uporablja pokroviteljski in žaljiv odnos do žensk,” je opozorila Vrečko in dodala, da se ponižujoč in šovinističen diskurz predvsem na družbenih omrežjih normalizira s strani javnih osebnosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje