Predsednica Pirc Musar razočarana nad nezmožnostjo sodelovanja politike

Slovenija 13. Jun 202410:18 > 20:37 5 komentarjev
Nataša Pirc Musar
Foto: Nebojša Tejić/STA

Predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki nadaljuje dvodnevni obisk Posočja, se je v sredo zvečer v pogovoru v kulturnem domu v Kobaridu dotaknila več tem, med drugim priznanja Palestine, vojne v Ukrajini in pokopa žrtev povojnih pobojev. Obljubila je tudi obisk Slovencev v Benečiji. Predsednica se je srečala tudi z župani in jih pozvala k tesnejšemu sodelovanju pri regulaciji aktivnosti na Soči.

V pogovoru z novinarjem Blažem Močnikom se je Nataša Pirc Musar dotaknila več tem, pomembnih tako za svetovno politiko kot tudi lokalno prebivalstvo. Močnik je spomnil, da je Kobarid v zadnjih 200 letih obiskala vrsta zgodovinskih osebnosti, kraljev, cesarjev in drugih voditeljev, med njimi več predsednikov držav, tudi vsi štirje dosedanji slovenski predsedniki.

Pirc Musar je kot eno ključnih nalog svojega mandata izpostavila pokop posmrtnih ostankov žrtev povojnih pobojev v Sloveniji. Dejala je, da je sramotno in nedostojno, da izkopani ostanki ležijo v plastičnih zabojčkih na neprimernih krajih. Prizadevala si bo poenotiti slovensko politiko do te mere, da bi našli mesto za kostnico in tja prenesli posmrtne ostanke. 80. obletnica konca druge svetovne vojne prihodnje leto bi bila primerna priložnost za to, je dejala.

O strankarski politiki pri nas je dejala, da jo najbolj razočara njena nezmožnost sodelovanja. Vsaka vlada bi morala razumeti, kaj ljudje potrebujejo, ob vsaki večji reformi, denimo zdravstveni, davčni ali šolski, pa k pogovorom povabiti tudi opozicijo, saj so to reforme, ki zaradi obsežnosti vedno presegajo obdobje ene vlade, je dejala. Znebiti se je treba mišljenja, da mora vsaka nova vlada vse začeti iz nič in se bolj potruditi, da kakovostne stvari predhodnikov pelje naprej. Lokalna politika, kjer igra strankarska delitev dosti manjšo vlogo, je lahko vzor za to.

Pri problematiki mladih je dejala, da odhajanje le teh v tujino morda ni taka težava, kot se zdi. Navedla je indeks odhoda mladih med 18. in 35. letom, ki za Slovenijo znaša 1,2, za Madžarsko pa denimo 4,5, pri čemer je najvišji indeks 10. Je pa treba za mlade zagotoviti dostojna stanovanja in kakovostno zdravstveno oskrbo, je dodala.

“Če Putin neha streljati, je konec vojne, če Ukrajina neha streljati, je konec Ukrajine”

O vprašanju Palestine je dejala, da ne smemo enačiti Palestine s Hamasom, ki je teroristična organizacija, prav tako pa se vsi Izraelci verjetno ne strinjajo z dejanji svoje države, četudi ta kot politične odločitve suverene države nosijo večjo težo. Priznanje Palestine je nujno, če se želimo pogovarjati o takšni rešitvi, da bosta na tistem ozemlju dve državi, je prepričana.

Če je palestinsko-izraelski konflikt politično trd oreh, pa za vojno v Ukrajini to ne velja, saj se ve, kdo je agresor in kdo se bori za obstoj, je dejala Pirc Musar. Rusija je z napadom eklatantno kršila statut Varnostnega sveta ZN in vsaj moralno izgubila status stalne članice, meni. Treba bo prej ali slej poseči po mirovnih pogovorih z Rusijo, vendar je prepričana, da se v Ukrajini brani Evropa. “Če Putin neha streljati, je konec vojne, če Ukrajina neha streljati, je konec Ukrajine,” je dejala.

Glede na Bazovici ustreljenih tigrovcev, ki v Italiji še vedno veljajo za teroriste, je predsednica povedala, da je Slovenija po njenih informacijah zamudila pravne roke za razveljavitev obsodbe tedanjega italijanskega sodišča. Meni pa, da je pravica do upora realna pravica in da je v tem trenutku dovolj, da še naprej tigrovce razumemo kot junake in ne kot teroriste. Ošvrknila je italijanski šolski sistem, ki ne uči o fašizmu, in našega, ki ne uči o povojnih pobojih in osamosvojitvi. Pri priznanju fašističnega gorja nad Slovenci je pozitivno ocenila prispevek italijanskega predsednika Sergia Mattarelle.

Ob koncu je predsednico na obisk Benečije v imenu več navzočih zamejskih kulturnih delavcev povabil kobariški publicist Zdravko Likar, ki je dejal, da so Slovenci, ki živijo višje od Trsta in Gorice, pogosto pozabljeni. Tudi ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona v Benečiji in Reziji še ni bilo. Predsednica je obljubila, da bo Benečijo ob primerni priložnosti obiskala, pa tudi, da se bo pogovorila z Arčonom glede pričakovanj tamkajšnje zamejske skupnosti.

nataša pirc musar
Foto: Borut Živulović, Bobo

Pirc Musar župane Posočja pozvala k tesnejšemu sodelovanju

Na srečanju z župani Posočja je slednje predsednica republike pozvala k tesnejšemu sodelovanju, predvsem pri regulaciji aktivnosti na Soči. Turistični delavci namreč že opozarjajo na posledice neenotnosti, je izpostavila.

V Bovcu se je srečala s predstavniki Rdečega križa in Karitasa ter prostoferci, prostovoljci, ki prebivalcem nudijo prevoz, denimo do zdravnika ali trgovine. Ob tem je v izjavi za javnost ocenila, da so slednji, tudi zaradi slabe prometne infrastrukture v regiji, med prebivalci toplo sprejeti.

Ob sredinem obisku tovarne Smarteh in današnjem obisku podjetja Mahle Electric Drives Bovec pa je ocenila, da omenjeni vendarle kažejo na to, da je v regiji dovolj kakovostne delovne sile, ki na tem območju ostajajo prav zaradi tovarn, ki omogočajo nove delovna mesta.

Pirc Musar si je ogledala tudi potek proizvodnje v Mlekarni Planika in se srečala z vodstvom podjetja, lokalnimi kmeti ter predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Pozdravila je dejstvo, da se je mlekarna na tem območju ohranila in razvila. “Kmetje so zadovoljni, zadruga je 100-odstotna lastnica, produkti vrhunski,” je izpostavila predsednica.

Zaznala določena nesoglasja

Na obisku mlekarne se je Pirc Musar pridružil tudi župan Kobarida Mark Matajurc, ki je predsednico sicer v sredo seznanil tudi z gradnjo novega Centra za zaščito in reševanje Kobarid, so ob tem sporočili iz urada predsednice republike.

Pirc Musar pa je v današnji izjavi opozorila, da je na obisku posoških občin med njimi oziroma posameznimi župani zaznala določena nesoglasja, predvsem pri regulaciji aktivnosti na Soči. “Soča je reka, ki ne ve, kje se konča ena občinska meja in začne druga, zato bi ponovno apelirala na vse župane te izjemno pomembne regije, da se ponovno usedejo in razmislijo, kako regulirati dovolilnice za spust po reki,” je dejala.

Kobariški župan Matajurc je ob tem v izjavi za medije zatrdil, da s pogajanji še nikakor niso zaključili, pogovori tečejo. Želijo pa si, da bi predstavniki občin našli skupni jezik, ki bo prijaznejši za uporabnike Soče.

Bovški župan Valter Mlekuž pa je v izjavi pozdravil obisk predsednice v njihovi regiji in še posebej izpostavil njen posluh za nekatere težave v občini, še posebej za iskanje rešitev za ponovno oživitev in delovanje smučišča Kanin.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje