"Zelo se mi zdi pomembno, da se ponovno začnejo tkati močnejše vezi, razumevanje in naklonjenost med vojsko in družbo," je predsednica države in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar pozdravila odločitev obrambnega ministrstva in Slovenske vojske , da letošnjo slovesnost ob dnevu Slovenske vojske obeležita na drugačen način in njeno delo približata javnosti.
Dan Slovenske vojske obeležujemo 15. maja, ko se je leta 1991 začela uriti prva generacija nabornikov, pristojni pa so ga obeležili danes s celodnevnim pestrim dogajanjem v okolici ljubljanskih Stožic.
Program se je ob 10. uri začel z otroškimi delavnicami, nadaljeval pa se je s predstavitvami več kot 20 enot SV in 50 poklicev, ki delujejo v njeni sestavi. Del teh enot je za občinstvo pripravil tudi dinamične predstavitve, kot so delovanje zvez, vertikalni manever, postavitev lahkega protiletalskega raketnega sistema stinger, blokada objekta, nadzor iz zraka in oskrba ter izvlek ranjenca.
Vojska je transparentno prikazala širok nabor različnih znanj, tehnike in tehnologije, ki kot nepogrešljiv del vojaške organizacije zagotavljajo varnost in ponujajo zanimive karierne možnosti, je v nagovoru na večerni slovesnosti izpostavila predsednica republike Nataša Pirc Musar.
“Kamorkoli pridem, pohvalijo naše vojake in častnike”
“Zelo se mi zdi pomembno, da se ponovno začnejo tkati močnejše vezi, razumevanje in naklonjenost med vojsko in družbo, med uniformiranimi pripadniki Slovenske vojske in prebivalci v različnih okoljih,” je poudarila Pirc Musar.
Ob tem je izrazila željo, da bi se za plemenit poklic vojaka odločilo več fantov in deklet, saj da je SV v mednarodnem okolju zelo spoštovana. “Kamorkoli pridem, pohvalijo naše vojake in častnike,” je poudarila.
“Bila sem že na več predstavitvah Slovenske vojske, ampak toliko tehnike na enem mestu še nisem videla,” je dodala Pirc Musar.
Obrambni minister Marjan Šarec je dejal, da je dan Slovenske vojske eden treh najpomembnejših slovenskih praznikov. Slovenska vojska je ponosna naslednica teritorialne obrambe in vseh, ki so se v preteklosti borili za to, da živimo v lastni svobodni državi, je povedal.
Šarec je spomnil, da Slovenska vojska ohranja mir, si prizadeva za odvračanje v okviru zveze Nato in državljanom sporoča, da so vrednote, kot so domoljubje, tovarištvo, prijateljstvo in kolektivni duh za doseganje ciljev, vrednote, ki jih morajo graditi vsi.
V nagovoru je poudaril številna vlaganja v modernizacijo SV, ki jim botrujejo tudi spremenjene varnostne razmere. “V zadnjem letu smo spoznali, kako krhka vrednota je mir in iluzije o trajnem miru so se razblinile,” je povedal.
“Takoj smo začeli pripravljati dokumente, ki ustrezajo novi situaciji, hkrati pa po letih stagnacije omogočajo nov cikel vlaganj v modernizacijo in opremljenost Slovenske vojske. Vlagamo tudi v raziskave in razvoj, saj je to predpogoj za sodobno, v prihodnost usmerjeno vojsko,” je dejal minister.
“Tako bo tudi v prihodnje. Neprecenljiva je vloga Slovenske vojske v sistemu zaščite in reševanja,” je povedal in spomnil na lansko leto, ko je vojska takoj priskočila na pomoč ob naravnih nesrečah, kot sta bila požar na Krasu in pomanjkanje vode v slovenski Istri.
Ocenil je še, da je zaradi investicij morala oboroženih sil na visoki ravni. Potekajo tudi procesi zaposlovanja, je poudaril.
Prikaz investicij, ki jih vojska lahko pričakuje
Načelnik generalštaba SV Robert Glavaš je dodal, da so s slovesnostjo želeli prikazati vse investicije, ki jih lahko Slovenski vojski v bližnji prihodnosti pričakuje. Ob tem je prepričan, da so državljani v SV prepoznali organizacijo, ki dela za ljudi.
Izrazil je prepričanje, da sta veliko zanimanje na dopoldanskem delu prireditve in napolnjena dvorana izraz zaupanja državljank in državljanov v Slovensko vojsko.
Na večerni slovesnosti je Slovenska vojska razglasila tudi najboljšega vojaka in podčastnika minulega leta. Naziva za leto 2022 sta si s strokovnostjo, zavzetostjo in domoljubjem prislužila vojak specialist izvidnik ostrostrelec v 74. pehotnem polku desetnik Rok Ernecl in vojaški policist, poveljnik druge bojne skupine v enoti za specialno taktiko PEST, višji vodnik Matjaž Črešnar.
Odlikovanje ob 30. obletnici izhajanja je prejela tudi Revija Slovenska vojska, ki že od leta 1993 neprekinjeno prizadevno naslavlja ključna vprašanja in izzive obrambnega sistema in Slovenske vojske.
Orkester je v nadaljevanju pod taktirko strokovnega vodje višjega vojaškega uslužbenca Aljoše Deferrija izvedel novo koračnico, ki je nastala na podlagi javnega razpisa za Naj vojaško koncertno koračnico leta 2023. Izmed enajstih prispelih je strokovna komisija izbrala Kapelsko koračnico avtorjev Žana Vranetiča in Luka Krofa.
Program se je v nadaljevanju preselil v koncertni del, na katerem je nastopil Big Band orkestra Slovenske vojske z gosti.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje