Predsednik vlade Robert Golob meni, da slovenska policija kljub posameznim odklonom še vedno dela dobro in da je Slovenija še vedno varna država. Ko gre za očitke o hudih nepravilnostih v Centru za varovanje in zaščito (CVZ) Generalne policijske uprave (GPU), pa je predsednik vlade izrazil prepričanje, da bo notranji minister Boštjan Poklukar uredil razmere, s katerimi se ni hotela soočiti njegova predhodnica Tatjana Bobnar. Na vprašanje poslanke NSi Vide Čadonič Špelič, ali je o morebitnem odtekanju informacij s CVZ v kriminalne združbe obvestil pristojne organe, pa je premier Golob odgovoril, da je o tem poskušal pogovoriti z Bobnar, a si je zaradi tega "pridelal" kazensko ovadbo in preiskavo KPK.
Premier Robert Golob je v državnem zboru še zadnjič v tem letu odgovarjal na poslanska vprašanja. Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič ga je spomnila, da je v nedavnem pogovoru za POP TV izjavil, da razume odločitev državne tožilke Mateje Gončin iz zadeve Kavaški klan, ki se je zaradi nezaupanja v delo policije odpovedala varovanju. Ob tem je premier dopustil možnost, da so informacije s policije oziroma Centra za varovanje in zaščito (CVZ) odtekale v kriminalne združbe.
Čadonič Špelič je med drugim zanimalo, ali je predsednik vlade zaradi tega kakorkoli ukrepal ter ali še vedno zaupa notranjemu ministru Boštjanu Poklukarju in generalnemu direktorju policije Senadu Jušiću. Premier ji je odgovoril, da navedbam o odtekanju informacij iz policije oziroma CVZ ni verjel, dokler ga na njegovi prvi službeni poti v tujino neznanec pred enim od hotelov v Bruslju ni fotografiral skupaj z njegovim mladoletnim sinom in omenjene fotografije nato poslal medijem.
“Tako kot verjamem v pravno državo, verjamem tudi v to, da naključij ni. V izogib temu, da bi se vtikal v delo policije, sem svojo varnostno službo organiziral tako, da so informacije na varnem. In verjamem, da je za marsikoga v tej državi zelo boleče, da informacije iz moje varnostne službe ne odtekajo nikamor,” je poudaril premier Golob.
Golob: V to se ne vtikam, ker je to naloga ministra
Kot je navedel, se je o razmerah v policiji hotel pogovoriti tudi z bivšo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, vendar pa si je, tako Golob, zaradi tega “pridelal” kazensko ovadbo in postopek pred komisijo za preprečevanje korupcije (KPK). “Postopek pred KPK in sodiščem imam zato, ker je užaljena bivša političarka, ki se ni hotela spopasti s tem vprašanjem, raje izbrala pot obtoževanja in laži, kot da bi ta problem, ki je zdaj eskaliral v javnosti, poskušala kakorkoli razčistiti,” je dejal predsednik vlade.
Ob tem je izrazil prepričanje, da bo z ukrepi, ki jih je napovedal notranji minister Boštjan Poklukar in ki jih bo izpeljal generalni direktor policije Senad Jušić, na CVZ prišlo do reorganizacije, učinkovitejšega delovanja in izboljšanja varnosti: “V to se ne vpletam, ker je to naloga ministra. Ta je po mojih informacijah javnost že seznanil z uvedbo nadzora in pričakujem, da bo ta nadzor pokazal, kakšno je stanje.”
Predsednik vlade je izpostavil, da je policija po nedavnem mafijskem umoru v Ljubljani pokazala, zakaj se Slovenija uvršča med deset najbolj varnih držav na svetu: “Takoj po mafijski likvidaciji je policija delovala učinkovito, hitro in odločno. Posamezni odkloni v eni od služb še ne pomenijo, da je z njo vse narobe. Policija svoje delo opravlja dobro tudi zaradi tega, ker se politika za razliko od obdobja prejšnje vlade vanjo ne vpleta.”
Čadonič Špelič je premierja Goloba spomnila, da ni bil ovaden zaradi dajanja navodil ministrici, vendar pa je predsednik vlade to zavrnil. “Na tem mestu še enkrat ponavljam, da je kazenska ovadba proti meni bizarna in da je proces pred KPK farsa. Sem edini politik v tej državi, ki je ovaden zaradi korupcije, ker naj bi se vpletal v delo policije, pri čemer je naša vlada od prvega dne izvajala in zagovarjala depolitizacijo policije,” je poudaril.
“Blokade in kričanje o krivicah so vse, kar premorete”
Poslanec SDS Rado Gladek pa je predsedniku vlade očital spodkopavanje pravne države s tem, da se izogiba pričanjem v državnem zboru ter da neodvisne institucije, ki ugotavljajo nezakonita ravnanja njegovih ministrov in vlade, disciplinira tako, da jim odvzame sredstva za delovanje. Nedavno je namreč odmevala novica, da je računsko sodišče zaradi dopolnila koalicijskih poslancev v proračunu za prihodnje leto dobilo skoraj 30 odstotkov manj denarja od prvotno predvidenega.
Golob na Gladkove očitke ni neposredno odgovoril, je pa dejal, da o tem nima pravice govoriti stranka SDS, ki vsak dan aktivno ruši pravno državo. “Ne bom vas vprašal, ali ste bili na shodu v Celju zadnje dni, kjer se je dosti govorilo o spoštovanju pravnega reda te države, kjer so množice vzklikale, da je treba ohraniti pravni red države, spoštovati sodbe sodišč, okrepiti neodvisnost sodne veje oblasti, takoj dvigniti pošto ali in se odpraviti tja, kamor te napoti sodišče. Meni je všeč, da v Celju potekajo takšni shodi v imenu pravne države. Če kdo ruši pravno državo ter poimensko poziva k linču sodnikov in sodnic, je to samo ena stranka in ta nima nobene pravice, da se sklicuje na to, kar sama aktivno ruši vsak dan,” je ocenil premier.
Kot je navedel, je Gibanje Svoboda na volitvah leta 2022 glasove volilcev dobilo tudi zato, ker so obljubili normalizacijo razmer v državi: “To danes jemljemo kot nekaj samoumevnega, dokler si ne ogledamo shodov v Celju. Takrat se spet spomnimo, kakšno je bilo pred dvema letoma stanje demokracije pri nas, kako smo hodili po Ljubljani in si brisali oči zaradi solzivca, ter da je vse to, o čemer se danes govori, ena navadna velika laž in sprenevedanje,” je dejal predsednik vlade.
Opoziciji je očital, da v aktualnem mandatu vse svoje sile usmerja v to, da bi v parlamentu blokirala različne postopke. “Interpelacije ministrov in zahteva za razrešitev predsednice državnega zbora, ki prihajajo v naslednjih dneh, so namenjene samo temu, da bi zablokirali delovanje legitimno izvoljenega parlamenta. Blokade in kričanje o krivicah so vse, kar premorete. Kaj zmorete, ko ste na vladi, pa smo videli pred dvema letoma,” je poudaril Golob.
Na Gladkove besede, da vlada ni izpolnila nobene predvolilne obljube, pa je odgovoril, da so kot prvo med napovedanimi reformami pod streho spravili plačno reformo, ki bo prispevala k temu, da nihče od zaposlenih v javnem sektorju ne bo več pod minimalno plačo. Kot drugo pomembno reformo, ki bo sledila v naslednjih dneh, pa je navedel zakon, s katerim namerava vlada razmejiti javno in zasebno zdravstvo ter odpraviti tako imenovano dvoživkarstvo med zdravniki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje