Premier Robert Golob je obiskal Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer si prizadevajo vpeljavo nove celične terapije CAR-T. Bolj kot njegova podpora celični terapiji pa so pozornost pritegnile premierjeve izjave glede zdravniške stavke. Iz zdravniškega sindikata so popoldan sporočili, da so nad izjavami predsednika vlade razočarani.
Predsednik vlade Robert Golob je obiskal klinični oddelek za hematologijo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer si prizadevajo za vzpostavitev celične terapije z napravami CAR-T, ki v Sloveniji še ni dostopna.
Bolj kot njegova podpora celični terapiji pa so pozornost pritegnile premierjeve izjave glede zdravniške stavke. Sprva je poudaril, da predstavljeni projekt dokazuje, da tudi v času stavke zdravstvo ne stoji.
Ocenil je, da je stavka nepotrebna in da v ničemer ne pripomore, “ampak je v resnici škodljiva in je škodljiva ne samo za Fides, ampak tudi za ugled zdravstva”. “Današnji obisk bi rad izkoristil, da na svoj način pomagam obraniti ugled zdravstva, da ljudem povemo, da poleg Fidesa obstaja v zdravstvu še tisti večinski, bom imenoval zdravi del, ki v resnici daje na prvo mesto pacienta in ne svoje plače,” je bil oster.
O informacijah, da nekateri stavkajoči zdravniki popoldne delajo v zasebnih zavodih, pa je dejal, da se je prepričal, da večina zdravnikov v UKC Ljubljana ni takih, “žal pa vedno obstajajo gnila jabolka”.
Dotaknil se je tudi mediacije. Kot je povedal, je ta že stekla in je časovno omejena. Po njegovih informacijah je rok 4. april. “Bom pa povedal še enkrat, da je dogovor o plačah možen izključno samo v okviru plačne reforme. In v plačni reformi se celotno zdravstvo obravnava enotno, nihče ne more izsiliti, da bo obravnavan prednostno. Fides ne more izsiliti, da bodo samo njihovi člani deležni nečesa, česar ne bodo deležni negovalci, medicinske sestre in ostali,” je poudaril. Dodal je, da je vsako izsiljevanje kontraproduktivno.
Fides nad besedami Goloba razočaran
V Fidesu so v odzivu navedli, da so nad premierjevimi besedami izjemno razočarani, “saj se je še enkrat pokazalo, da zdravniškega poklica ne spoštuje, s svojimi besedami pa je jasno nakazal, v kakšno smer bo šla mediacija”. V prihodnje pričakujejo zadržanost predsednika vlade pri komentiranju njihovih aktivnosti, saj, kot so zapisali, njegove javne izjave zanikajo dobro voljo vladnih pogajalcev v procesu mediacije. Ob tem pa so dodali, da še vedno verjamejo, da lahko z mediacijo dosežejo dogovor.
Tudi generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug je poudaril, da ustanovi zdravniki stavkajo izjemno odgovorno in da noben bolnik ni čutil kakršnihkoli posledic zdravniške stavke. “Pri nas ni velikega upada storitev, UKC namreč zdravi res bolne ljudi, urgentne stvari, rakave bolnike in niti nimamo tega luksuza. Tako da mi izpolnjujemo program praktično v celoti,” je še povedal.
Celična terapija CAR-T dostopna do leta 2025
Sestanek v UKC Ljubljana je sicer potekal z namenom, da bi pri nas čim prej omogočili dostopnost celične terapije CAR-T. Golob ocenjuje, da bi bilo to po najboljšem možnem scenariju do konca letošnjega leta.
Ob obisku se je zahvalil celotnemu zdravniškemu osebju v UKC Ljubljana in ostalih zdravstvenih ustanovah po Sloveniji, ki kljub zdravniški stavki predano delajo za bolnika. V okviru obiska se je sestal z zdravniškim osebjem in “zelo zadovoljnimi bolniki” na hematološkem oddelku, ki po njegovih besedah “niso mogli prehvaliti odnosa zdravniškega osebja”.
Golob je dejal, da so se s predstavniki raziskovalnih institucij pogovarjali o prihodnosti in na kakšen način bi lahko država s povečanjem sredstev in pohitritvijo postopkov pomagala, da bodo bolniki deležni najboljših in najbolj učinkovitih metod. Poudaril je, da velikokrat pozabljamo, “da raziskovalci in znanstveniki v tišini pripravljajo rešitve, ki nam bodo olajšale življenje”.
Skupaj z Golobom in Jugom so hematološki oddelek obiskali predstojnik oddelka Samo Zver, Miroslav Petrovec in Alojz Ihan z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete, Roman Jerala s Kemijskega inštituta, strokovnjak Matjaž Sever z UKC Ljubljana in skladatelj Drago Ivanuša, ki je zdravljenje s celično terapijo opravil v Nemčiji.
Jug je v izjavi dejal, da bolniki v UKC Ljubljana prejemajo “brezkompromisno oskrbo”, ob tem pa vsak dan izboljšujejo možnosti zdravljenja. “Tako kot zdaj, ko smo hematološki oddelek opremili s prostori, kjer je možno popolnoma aseptično zdravljenje,” je poudaril in se Golobu zahvalil za obisk. O celični terapiji CAR-T pa meni, da bo leta 2025 dostopna tudi v Sloveniji.
Zver pa je dejal, da razvoj celične terapije ne bi bil mogoč brez ekipe, ki jo sestavljajo skupaj z medicinsko fakulteto, inštitutom za mikrobiologijo in kemijskim inštitutom. Golobu se je zahvalil za konstruktiven pogled na njihove težave in pomoč pri iskanju hitrejših rešitev.
Ivanuša je opisal svoje zdravljenje v tujini in dejal, da je zelo vesel, da je predsednik vlade danes pokazal razumevanje za čimprejšnjo uvedbo celične terapije, “ker obstaja veliko ljudi, ki preprosto nimajo več drugih možnosti in vsi pač ne morejo v Nemčijo”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje