Menjave v vladi: obrambno ministrstvo Sajovicu, odstopil šolski minister Felda

N1 video 17. Sep 202407:06 > 16:54 51 komentarjev

Premier Robert Golob bo za obrambnega ministra predlagal sedanjega vodjo poslancev Gibanja Svoboda Boruta Sajovica. Koalicijske partnerje pa je tudi seznanil, da se želi minister za izobraževanje Darjo Felda vrniti v akademske vode. Golob je njegov odstop že sprejel, za njegovega naslednika pa predlaga dosedanjega direktorja zavoda za šolstvo Vinka Logaja.

Premier Robert Golob bo za obrambnega ministra predlagal sedanjega vodjo poslancev Gibanja Svoboda Boruta Sajovica. To je danes sporočil na sestanku koalicijskih partnerjev. Kot je po srečanju dejal podpredsednik vlade in njen uradni govorec Matej Arčon, so Sajovica koalicijski partnerji soglasno podprli.

Do zamenjave na čelu obrambnega ministrstva prihaja po tem, ko je bil prejšnji obrambni minister Marjan Šarec na junijskih evropskih volitvah izvoljen za evropskega poslanca. Vodenje ministrstva je po Šarčevem odhodu v Bruselj začasno prevzel premier Golob. 64-letni Sajovic je bil poslanec že med letoma 2000 in 2004, ko je sodil v vrste LDS. Nato je bil od leta 2006 do leta 2022, ko je bil izvoljen za poslanca Svobode, župan občine Tržič.

V začetku letošnjega leta, ko je predsednik vlade zamenjal več svojih najbližjih sodelavcev, je zakrožila informacija o želji Goloba, da Sajovic ne bi več vodil poslanske skupine Svoboda. A do njegove zamenjave ni prišlo – domnevno tudi zato ne, ker naj bi poslanci največje poslanske skupine trdno stali za Sajovicem. Ocenjevali naj bi, da je umirjen in povezovalen politik, kar je pri vodenju tako številčnega moštva, kot je poslanska skupina Svoboda, še kako pomembno.

Po naših informacijah imajo poslanci Gibanja Svoboda na mizi predlog, da bi Sajovica na čelu poslanske skupine nasledila Nataša Avšič Bogovič, ki je sedaj njegova namestnica. Še najprej naj bi bila namestnica vodje poslanske skupine Tereza Novak, na novo pa naj bi namestniško mesto zasedel Lenart Žavbi. Če bo državni zbor Sajovica imenoval za novega obrambnega ministra, mu bo s tem prenehala poslanska funkcija. Glede na izide zadnjih volitev ima pravico do nadomestnega poslanskega mandata aktualna državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Eva Knez. Če bo to zavrnila, je naslednji v vrsti za nadomestni poslanski mandat kamniški občinski svetnik Aleš Lipičnik.

Sajovic pričakuje, da bo poslanska skupina Svobode ostala enotna

Da bodo Sajovica pogrešali v državnem zboru, sta po današnjem koalicijskem sestanku dejala vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec ter poslanka in podpredsednica SD Meira Hot. Oba sta ocenila, da je Sajovic dober kandidat za obrambnega ministra.  “Mislim, da je tudi zelo iskrena osebnost in da bo kos tej nalogi,” je poudaril Tašner Vatovec.

V preteklih dneh je sicer v javnosti krožilo več imen možnih kandidatov za obrambnega ministra, med njimi je bilo tudi Sajovičevo. Premier Golob je v ponedeljkovem pogovoru za Televizijo Slovenija povedal, da je pri iskanju ministrskega kandidata dal prednost političnim obrazom in ne strokovnjakom. “V dveh letih sem se naučil, da so ministri primarno politiki in morajo obvladati to obrt, medtem ko so strokovnjaki tisti, ki delajo na nižjih nivojih,” je dejal predsednik vlade.

Sajovic je danes v državnem zboru dejal, da ministrsko kandidaturo sprejema z veliko odgovornostjo in da bo na tej funkciji deloval v dobro vseh državljanov. “Počutim se skromno in ponižno, dal bom vse od sebe, da bomo na tem področju uspešni in enotni.” Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo poslanska skupina Gibanja Svoboda po njegovem odhodu na ministrstvo ostala enotna.

Borut Sajovic
Borut Sajovic (Foto: Luka Dakskobler/BOBO)

Na vprašanje, kako komentira ocene, da nima strokovnih izkušenj z vodenjem obrambnega resorja, pa je odgovoril, da je vodenje ministrstva politična, ne pa strokovna funkcija. “Ministrstvo je v dobri kondiciji, na strokovnih mestih ima kompetentne ljudi, na meni pa je, da oddelamo in uskladimo tisti del, ki se nanaša na politiko,” je poudaril Sajovic in dodal, da je ta trenutek še prezgodaj, da bi lahko govoril o prioritetah svojega mandata.

Ob tem se postavlja vprašanje, ali bo v njegovi najožji ekipi sodelavcev na obrambnem ministrstvu tudi dosedanji državni sekretar na obrambnem resorju Damir Črnčec. “Državni sekretar svoje delo opravlja tako, kot je treba. Nisem slišal nobenih kritik na njegov račun, kar se tiče dela na ministrstvu,” je dejal Sajovic.

Damir Črnčec
Damir Črnčec (Foto: Borut Živulovič/BOBO)

Na vprašanje, ali to pomeni, da bo Črnčec ostal državni sekretar, pa je odgovoril, da njegovo delo ocenjuje pozitivno, a da je za vsako sodelovanje potrebno soglasno dveh ljudi. O tem, kdo ga bo zamenjal na mestu vodje poslancev Svobode, pa se po besedah Sajovica v poslanski skupini še pogovarjajo.

“Močno upamo, da se bo bodoči minister zavzel za svoj resor”

V sindikatih, ki zastopajo zaposlene na obrambnem področju, ob predlogu za imenovanje Sajovica za novega obrambnega ministra pričakujejo, da bo po imenovanju poskrbel za socialni dialog, v katerem bi ustrezno uredili in ovrednotili poklic vojaka. Predsednik Sindikata vojakov Slovenije Gvido Novak je dejal le, da Sajovica pozna kot politika in kot politik lahko po njegovih besedah veliko doseže, nenazadnje prihaja iz najmočnejše vladne stranke in bo lahko na vladi in v parlamentu dosegel, kar na ministrstvu za obrambo in v vojski potrebujejo.

Tudi predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah pravi, da je funkcija ministra politična funkcija. Novega ministra po njegovi oceni čaka zahtevno delo. Od njega predvsem pričakujejo, da bo na področju obrambe zagotovil socialni dialog na takšni ravni, kot je bil doslej, veseli pa bi bili, če bi bil še na višji. Lah je izrazil pričakovanje, da se bo novi minister takoj po imenovanju z njimi sestal in jim prisluhnil, predvsem pa da bo prepoznal specifičnost poklica zaposlenih na področju obrambe in Slovenske vojske in to ustrezno zagovarjal v procesu prenove plačnega sistema.

Marjan Lah
Predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah (Foto: Žiga Živulović jr. /BOBO)

V Sindikatu ministrstva za obrambo pričakujejo tudi, da bo novi minister vložil določen napor, da se z operaterji številke 112 najde ustrezno rešitev in da se bo njihova stavka lahko končala z ustreznim stavkovnim sporazumom. Novak prav tako upa, da bo bodoči minister imel dovolj posluha za vse probleme in težave, ki jih imajo v vojski: “Močno upamo, da se bo bodoči minister zavzel za svoj resor in poskušal vplivati tudi na pogajanja, na katerih – tako kot policisti – nismo zadovoljni.”

S šolskega ministrstva se poslavlja Felda

To pa ne bo edina menjava v ekipi Roberta Goloba. Kot je povedal Arčon, se s funkcije ministra za vzgojo in izobraževanje poslavlja Darjo Felda. Z ministrstva so sporočili, da se je Felda za odstop odločil po več pogovorih s predsednikom vlade. Felda je podal ustno odstopno izjavo, pisno pa bo podal v prihodnjih dneh. Po končanem mandatu bo nadaljeval delo na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem. Nasledil ga bo dolgoletni direktor zavoda za šolstvo Vinko Logaj.

Vatovec in Hot sta priznala, da ju je odhod Felde presenetil, a da gre za njegovo osebno odločitev. Na vprašanje, ali je bil z delom ministra Felde zadovoljen, pa je Vatovec odgovoril: “Pri ministrih ni vedno tako, da se mora kaditi za njimi. Vidnost ali pa razvpitost navzven nista nujno znak velikih projektov. Mislim, da so se nekatere stvari na ministrstvu delale na ustrezen način, in upam, da bodo z novim ministrom le še bolj gladko potekale.”

Tudi v SD so po besedah Hot z ministrom Feldo korektno sodelovali. Do novega kandidata za ministra za izobraževanje Logaja pa tako v Levici kot pri Socialnih demokratih nimajo zadržkov in ocenjujejo, da ima ustrezne reference za ministrsko mesto.

Na področju šolstva je Logaj delal več kot 43 let. Po diplomi iz fizike in tehnične vzgoje je bil več kot 20 let učitelj in pomočnik ravnatelja, nato pa je pet let vodil litijsko gimnazijo, kjer si je prizadeval za vpeljavo podjetniških oddelkov. Predaval je na Šoli za ravnatelje in leta 2012 na primorski univerzi doktoriral iz menedžmenta s temo Šolske politike in prerazporejanje moči pri medsebojnem povezovanju srednjih šol.

Vinko Logaj
Prihodnji minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Od leta 2009 do 2012 je bil tudi generalni direktor direktorata za srednje šole, višje šolstvo in izobraževanje odraslih, od leta 2012 do 2014 pa je bil direktor centra CIRIUS. Od leta 2014 je vodil zavod za šolstvo, letos poleti pa je napovedal, da se bo s koncem septembra upokojil.

Bodo Stojmenovo Duh rešili?

Koalicijski partnerji so danes spregovorili tudi o usodi ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh, ki jo prihodnji teden čaka že druga interpelacija. “Na tej točki je koalicijska pogodba jasna, je pa naloga ministrice, da se še enkrat temeljito pogovori z vsemi tremi koalicijskimi partnerji in ovrže trditve, kar se tiče samih navedb v interpelaciji in predstavi svoje dosežke,” je dejal Arčon.

Iz teh besed je mogoče sklepati, da premier Golob vsaj za zdaj vztraja pri podpori ministrici Stojmenovi Duh. Koalicijska pogodba namreč določa, da poslanci vladnih strank ne podprejo interpelacij zoper ministre.

Vatovec je potrdil, da v Levici ministrice za digitalno preobrazbo v skladu s koalicijsko pogodbo na interpelaciji ne bodo rušili. Je pa ponovil, da mora biti zgodba z računalniki nauk in poduk vsem, “da se na tak način ne dela z javnimi sredstvi”. Levica se je s Stojmenovo Duh prejšnji teden že sestala, bo pa morala po Vatovčevih navedbah tudi v odgovoru na interpelacijo postreči z vsemi številkami in razlagami.

Meira Hot pa je poudarila, da imajo Socialni demokrati za ministrico pred interpelacijo kar nekaj vprašanj in pričakujejo pojasnila – tako glede ugotovitev računskega sodišča o nakupu računalnikov kot glede prihodnjega dela ministrstva.

BONUS VIDEO:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje