Predsednik vlade Robert Golob odgovarja na poslanska vprašanja. Poslanki opozicije sta ga spraševali o perečih težavah v zdravstvu. Golob je odgovoril, da na tem področju zaradi neaktivnosti v preteklih desetletjih vlada divji zahod, a da vlada to ureja z ostro ločitvijo zasebnega in javnega zdravstva.
Predsednik vlade Robert Golob je danes odgovarjal na vprašanja poslancev. Dve vprašanji poslank opozicije sta se nanašali na razmere v zdravstvu.
Članica Demokratov Eva Irgl, poslanka poslanske skupine nepovezanih poslancev, je Goloba vprašala o kadrovski politiki in razmerah v zdravstvu.
Kot je navedla, so najbolj pereč problem kadri, saj zaradi slabih delovnih razmer, preobremenjenosti in slabega plačila zlasti na podpornih delovnih mestih odhajajo, velik problem pa da so dodatni odhodi zdravnikov, ki naj bi odšli po napovedanem sprejetju zakona o zdravstveni dejavnosti. Spomnila je na razmere v Tolminu, kjer so odpoved dali trije od štirih zdravnikov, in drugih krajih, kjer imajo zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra velike težave. “Zanima me, ali imate pripravljen načrt, kako bo potekalo delo brez teh zdravnikov in medicinskega osebja? Kako nameravate preprečiti nadaljnje odhode zdravnikov in zagotoviti, da ljudje ne bodo ostali brez zdravstvene oskrbe?” je vprašala poslanka Irgl.
“Zdravstvo je in bo prva prioriteta te vlade, ampak prioriteta je, da okrepimo javni zdravstveni sistem,” je poudaril premier in dodal, da so v to usmerjeni vsi ukrepi, ne le višje plače. “Zakaj sploh smo v situaciji, da imamo dvojno delo, ki je unikum, nikjer na svetu ga ni, da se ukvarjamo s tem, ali bodo pogodbeni sodelavci nekega zdravstvenega doma želeli delati v optimiziranem davčnem režimu?” je nadaljeval Golob in povedal, da je to “zato, ker imamo na področju zdravstva zaradi neaktivnosti v preteklih desetletjih žal divji zahod”. Dodal je, da so se odločili v ta divji zahod odločno poseči in narediti črto med javnim in zdravstvom. Dejal je, da je marsikdo zaradi tega prizadet, da so ti ljudje glasni, a v veliki manjšini. Poudaril je, da rezultati kažejo, da se razmere izboljšujejo.
Naštel je, da so povišali število vpisnih mest na obeh medicinskih fakultetah, z Univerzo na Primorskem pa so se dogovorili za odprtje novega programa medicine. Omenil je tudi novo ureditev za zdravnike iz tujine, ki spreminja način pridobivanja delovnega dovoljenja. Od leta 2014 je v Slovenijo po njegovih navedbah v povprečju vsako leto prišlo 12 zdravnikov iz tujine, v letu 2024 pa 58. “To je direkten rezultat te vlade in koalicije, ker je spremenila zakonodajo tako, da tisti zdravnik, ki želi delati v Sloveniji in ga v Sloveniji krvavo potrebujemo, lahko pride,” je povedal in dodal, da delajo v dobrobit bolnikov, “ne pa zdravniškega ceha, ki se boji konkurence iz tujine”.
Vodja poslancev SDS Jelka Godec je zastavila vprašanje o skrajševanju čakalnih vrst v zdravstvu, ki je po njenih besedah le navidezno na papirju. Zanimalo jo je tudi, zakaj je Golob v intervjuju na N1 dejal, da če eden od čakajočih bolnikov odpove termin, pride na vrsto tisti, ki je zadnji v vrsti, in ne tisti, ki je za bolnikom, ki je odpovedal. To je podkrepila tudi z grafičnim prikazom novega sistema čakajočih, ki si ga lahko z njenim vprašanjem in Golobovim odgovorom ogledate v videu na vrhu članka.
Golob je odgovoril, da se tako ne izgublja čas s prenaročanjem, vsi ljudje obdržijo svoj termin, za katerega so si vzeli čas in na katerega je zdravstveni sistem tudi pripravljen. “Na ta način red ostane, ljudje pa so zadovoljni,” je zatrdil.
Vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj je premierja vprašal, kako in kdaj bo vlada odpravila vse anomalije novega plačnega sistema v javnem sektorju. Po odgovoru Goloba je Cigler Kralj pozval k razpravi državnega zbora na to temo, kot predvideva poslovnik DZ. Cigler Kralj je trdil, da predsednik vlade ne razume, da se bruto plače višajo, neto plače pa ne, ker “socialististi, leve vlade administrativno zvišujejo plače”, s čimer pridobi predvsem država, ne pa posamezniki. Nato sta se oglasili dve poslanki Svobode, ki sta pozvali, naj se poslanec NSi drži teme in naj se spoštljivo vede. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič pa je povedala, da v DZ poslušamo tudi dezinformacije, in javnost pozvala, naj sama preveri, kaj je res in kaj ne.
“Ker je to prešlo vse meje, vas obveščam, da vam poslanskih vprašanj ne bomo dajali v avtorizacijo,” je nato dejal Cigler Kralj. “Ob tej živčnosti pa vas obveščam, da vas ne bomo več motili, bomo šli, pa boste lahko velika srečna družina,” je dodal, nato so poslanci NSi sejo zapustili.
Več o Golobovem odgovoru na vprašanje o plačah v javnem sektorju preberite v članku Premier pozval javne uslužbence: Če se je vaša osnovna plača znižala, se javite
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje