Predsednik vlade Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje na seji državnega zbora pojasnil, da pogajanja s socialnimi partnerji glede pokojninske reforme aktivno potekajo in bodo predvidoma zaključena do konca februarja. Tako bi vlada osnutek reforme lahko obravnavala že sredi marca, a je ta načrt odvisen od poteka pogajanj, je dejal.
Premier Robert Golob je na redni seji državnega zbora dejal, da pojasnil o vsebini pogajanj ne more dajati v državnem zboru, saj to po njegovem mnenju ne bi bilo pošteno in bi lahko ogrozilo pogajanja. Ta na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) aktivno potekajo od jeseni, je dejal.
“V pogajanjih je sicer všečno, da vladna stran prek poslancev poskuša dajati še in še, ampak tako se pogajanja ne peljejo. Na ta način bomo pogajanja samo zrušili,” je dejal.
Plačno reformo so po njegovem mnenju uspešno pripeljali do konca, ker nihče od ministrov sindikatom ni obljubljal “všečnih enostranskih bombončkov”. Enako velja za pokojninsko reformo, ker je reforma paket in se bodo vsa vprašanja morala rešiti v celoti, je dejal.
Kakšne ukrepe naj bi prinesla nova pokojninska reforma?
Poslanec SD Soniboj Knežak je premierja namreč na seji državnega zbora vprašal, kdaj bo vlada sprejela predlog novele pokojninskega in invalidskega zakona in kakšni so ključni parametri prenove pokojninskega sistema, “ki bodo zagotovili, da nov pokojninski sistem ne bo zasledoval zgolj cilja dolgoročne finančne vzdržnosti pokojninske blagajne, temveč tudi zagotovitev dostojnih pokojnin za upokojence”.
Pogajalska izhodišča kažejo, da ostajajo pri 40 letih aktivne delovne dobe, zviševala pa se bo odmerna stopnja, s čimer želijo doseči dostojne pokojnine, je navedel Golob.
Tako bodo odpravili ukrep, ki je bil v letu 2012 narejen na škodo upokojencev. “Prav je, da se ljudje zavedajo, katera vlada dela stvari, ki so na dolgi rok v njihovo korist, tudi upokojenci, in katera je bila tista, ki je sprejela reformo, ki je najbolj radikalno posegla ravno v njihove pravice. Še danes imajo zaradi tega mnogi, ki so se takrat upokojevali, nižje pokojnine,” je dejal.
Knežak je Goloba vprašal tudi, kakšne so po njegovi oceni možnosti, da bi tudi slovenski upokojenci lahko prejemali 13. pokojnino oz. zimski dodatek ob koncu vsakega leta.
Kako nasloviti krivice za nazaj in višje potrebe v zimskem času, ko so stroški višji zaradi ogrevanja, je po Golobovih besedah stvar socialnega dialoga. Izpogajane rešitve bo “z veseljem” predstavil v državnem zboru, je dejal. Hkrati pa spomnil tudi, da so nekatere krivice, kot so denimo vdovske pokojnine, že popravili v tem mandatu.
Golob ne ve, zakaj se s tem ni ukvarjala nobena vlada do zdaj, čeprav sta bili izpeljani dve reformi. “Mogoče bomo mi prva, ki bo to zajela v reformo, ampak o tem se bomo pogovarjali v marcu, danes je za to prezgodaj,” je sklenil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje