Premier Golob se je odzval na poziv SDS. Levica: Opravičujemo se, ker …

Slovenija 21. Feb 202517:52 > 21:54 74 komentarjev
nataša sukič, robert golob
Foto: Vlada RS/X/BOBO

Potem ko je SDS od premierja Roberta Goloba in poslanke Levice Nataše Sukič zahtevala "opravičilo za njune laži in manipulacije" v zvezi s pokojninami, so se odzvali v premierjevem kabinetu in v Levici.

Kmalu zatem, ko je SDS od premierja Roberta Goloba in podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič zahtevala “opravičilo za njune laži in manipulacije” v zvezi s pokojninami, so se odzvali v premierjevem kabinetu in v stranki Levica.

V SDS trdijo, da vlada Janeza Janše leta 2012 ni znižala niti odmernega odstotka niti pokojnin, kot sta trdila Golob in Sukič. Od njiju so zato zahtevali javno opravičilo v roku 24 ur, sicer da bodo vložili interpelacijo o delu vlade in predlagali zamenjavo Sukič na mestu podpredsednice državnega zbora.

“Nesporno dejstvo je, da se je odmerni odstotek pokojnin znižal za skoraj 20 odstotnih točk,” so odgovorili iz premierjevega kabineta in dodali, da se vedno veselijo argumentirane razprave in izmenjave dejstev o položaju upokojencev in drugih ključnih družbenih vprašanjih. Pripisali so, da je “zavržno”, da SDS izkorišča upokojence za svoje politične obračune, “kar je bilo vidno tudi v sredo, ko je pod pretvezo shoda upokojencev šlo dejansko za predvolilni shod SDS”.

Opravičilo so poslali tudi iz Levice: “Slovenski demokratski stranki se opravičujemo, ker smo jih obtožili le oškodovanja upokojencev, saj smo pri tem pozabili na njihovo trdo delo na področju poglabljanja neenakosti, privatizacije, korupcije, širjenja sovraštva, izvajanja represije nad drugače mislečimi in uničevanja slovenske kulture,” so zapisali.

Po pojasnilu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) za STA se je odmerni odstotek z reformo iz leta 2012 matematično preračunal. Matematični preračun je bil po njihovih besedah potreben, ker je nova reforma prinesla nov način izračunavanja valorizacijskega količnika, ki se upošteva pri izračunu pokojninske osnove.

Valorizacijski količnik je torej zdaj ena, medtem ko se je pred tem spreminjal in bi denimo za leto 2013 znašal 0,732. S tem se povprečna mesečna osnova iz leta pred letom uveljavitve pravice do pokojnine za izračun pokojninske osnove upošteva v dejanskem znesku in ne zmanjšanem, kot je to bilo po reformi iz leta 1999.

Ali drugače: Skladno s pokojninsko reformo iz leta 1999 bi odmerni odstotek za moške za 40 let pokojninske dobe leta 2013 znašal 78 odstotkov. Po pokojninski reformi, ki so jo v DZ leta 2012 sprejeli brez glasu proti, pa je bil odstotek za odmero pokojnine določen precej nižje, pri 57,25 odstotka. A ker je valorizacijski količnik znašal ena, je po reformi 2012 izračunani odmerni odstotek ustrezal dejanskemu odstotku iz reforme pred tem, izhaja iz pojasnil Zpiza.

POSEBNI VIDEO: Kaj se nam lahko zgodi, če …

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje