Premier Robert Golob je s partnerko Tino Gaber večkrat dopustoval v hiši poslovneža in člana Svobode Tomaža Subotiča, ki ga je Golobova vlada sicer imenovala v dva sveta javnih zdravstvenih zavodov. KPK bo v predhodnem preizkusu preverila obstoj morebitnih kršitev zakona o integriteti, poroča POP TV. Golob je zatrdil, da zadevi nista povezani. Subotič pa je v odzivu za STA zapisal, da odstopa kot predsednik in član sveta Splošne bolnišnice Celje.
POP TV je v rubriki oddaje 24ur Fokus razkril zasebna sms-sporočila med Golobom in Subotičem, ki dokazujejo, da je premier dopustoval v Subotičevi hiši v Karigadorju na Hrvaškem. To naj bi se v letu 2023 po navedbah POP TV zgodilo trikrat po nekaj dni, in sicer konec maja, v začetku junija in konec junija oziroma v začetku julija. Iz kabineta predsednika vlade televiziji niso posredovali potrdila, da bi Golob za svoje dopustovanje plačal. Subotiča sicer v tem času ni bilo tam, še navaja televizija.
Je pa vlada nekaj dni po drugem obisku Karigadorja, 8. junija, Subotiča imenovala v svet Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.
V vladi po navedbah televizije trdijo, da je bil Subotič imenovan na predlog zdravstvenega ministrstva, takratni minister Danijel Bešič Loredan pa je takrat na novinarski konferenci na vprašanje, ali gre za njegove predloge, dejal, da so bili člani svetov izbrani na predlog vlade.
Na podlagi dokumentacije in sporočil, ki so jih novinarji pokazali predsedniku Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Robertu Šumiju, je komisija uvedla predhodni preizkus preverjanja morebitnih kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, poroča televizija.
Tomaž Subotič (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)
Premier “odločno zavrača namigovanja v oddaji Fokus na POP TV”, da je bil Subotič imenovan v svet zavoda, ker se je predsednik vlade zasebno mudil v njegovi hiši, so za STA sporočili iz kabineta predsednika vlade. “Očitno je uspešno zaključevanje vladnih reform, predvsem pa zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ločuje javno in zasebno zdravstvo, sprožilo poskus preusmerjanja pozornosti z zgodbami, ki v resnici to niso,” so zapisali.
Predsednik vlade bo v okviru svojih pristojnosti zahteval od resorne ministrice, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti pri poslovanju v Splošni bolnišnici Celje ustrezno ukrepa, so še napovedali v odzivu za STA.
Premierja so na POP TV za komentar vprašali ob podpisu dogovora o usklajenosti predloga pokojninske reforme med socialnimi partnerji. “Razumem, da bodo zdaj napadi name osebni in šli v vse različne smeri, ampak tisto, kar je pomembno za ljudi, ni to, s katerim prijateljem sem jaz čez vikend, je pomembno, kaj ta vlada dela,” je dejal Golob. Zatrdil je, da imenovanje Subotiča v sveta zavodov in njegovo počitnikovanje nista povezana, da ima dosti znancev in preživlja vikende z marsikom.
Bojan Zalar (foto: Klara Bokan /BOBO)
Subotič odstopil kot predsednik in član sveta SB Celje
Subotič je v odzivu za STA zapisal, da je funkcijo člana in predsednika sveta celjske bolnišnice sprejel, ker je menil, da lahko glede na svoje izkušnje in znanje prispeva k izboljšanju razmer. “In na tem področju sem bil skupaj z ekipo uspešen. In to ne le z vidika znižanja izgube, ampak tudi in predvsem na področju skrbi za bolnike,” je navedel. Poudaril je, da je za to porabil veliko svojega časa in od tega ni imel nobenih dodatnih koristi.
“Glede na današnji senzacionalistični konstrukt na POP TV, ki ni upošteval realnih dejstev, sem se zato odločil, da si podarim darilo za jutrišnji 66. rojstni dan in odstopim. Torej, z današnjim dnem odstopam kot predsednik in član sveta Splošne bolnišnice Celje. Svetu zavoda pa želim uspešno nadaljnje delo,” je dodal v odzivu za STA.
Subotič je bil sicer del pričakovane menjave predstavnikov vlade v svetu ljubljanske psihiatrične klinike po tistem, ko so prejšnji svetniki ob obravnavi očitkov o nasilju na kliniki sporočili, da vodstvu klinike zaupajo, medtem ko je tedanji minister za zdravje ocenil, da mora direktor bolnišnice Bojan Zalarodstopiti. Iz podobnih razlogov je 20. marca letos vlada Subotiča odpoklicala iz sveta zavoda skupaj s še tremi člani. Razlog za menjavo je bila neuradno tudi Subotičeva podpora vnovičnemu imenovanju Zalarja na direktorsko mesto, čemur nasprotuje tudi aktualna ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
V oddaji so razkrili še en sum sporne prakse. Preverjali so namreč, ali je pravno mnenje, ki ga je Subotič potreboval za eno od družb, kjer je nadzornik, plačala celjska bolnišnica. Pridobili so namreč sms-sporočilo, ki razkriva, da je Subotič to mnenje pri odvetniški družbi Nine Zidar Klemenčič naročil kar prek prvega moža bolnišnice Dragana Kovačiča. Dokaza, ki bi potrjeval ali zanikal možnost zlorabe, jim bolnišnica ni posredovala, Subotič ne komentira, saj da ga “ne vežejo omejitve v povezavi z angažiranjem odvetniških pisarn” in so njegova zasebna stvar. V odvetniški družbi pa so insinuacije zavrnili kot žaljive in zatrdili, da so Splošni bolnišnici Celje skladno s pogodbo zaračunavali samo storitve, opravljene za bolnišnico, so navedli na televiziji. Bolnišnica je namreč z Zidar Klemenčič tudi za to obdobje sklenila pogodbo za pravne storitve.
Foto: BOBO
Kdo je Tomaž Subotič?
Tomaž Subotič je znano ime v slovenskem gospodarstvu. Na Češkem ima od leta 1991 podjetje Intertrade Praga, med drugim je solastnik slovenske hčerinske družbe skupine Moravia Steel. Ta ima v lasti podjetje za upravljanje z nepremičninami, ki je imelo konec leta 2023 v bilanci za 7,3 milijona evrov naložbenih nepremičnin.
Subotič je tudi največji mali delničar zreškega Uniorja, kjer je največji delničar država, ter mali delničar železarne Štore Steel. Leta 2015 se je v imenu Moravia Steel s konzorcijem lastnikov, med katerimi je največji zreški Unior, dogovarjal o nakupu Štore Steel. V Uniorju je bil decembra 2022, torej že v času Golobove vlade, imenovan za nadzornika. Predlani je imel težave z regulatorjem, ker je kršil prepoved trgovanja z delnicami družbe, a je regulator ugotovil le, da napake ne sme ponoviti.
Subotič velja za premožnega, to pove tudi sam, a ga ni na lestvici najbogatejših Slovencev revije Manager, ki jo izdaja Časnik Finance. Februarja 2022 je za Delo dejal, da spodbuja gospodarstvenike, da se vključijo v delo političnih strank. “Le s tem bo prišla do izraza beseda tistih, ki znajo ustvarjati novo vrednost. Verjamem, da lahko tudi Robert Golob prinese dodano vrednost.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje