V Novi Gorici se je nocoj odvila proslava ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo. V tem mestu je namreč maja 2004 potekala tudi slovesnost ob vstopu v Unijo. Premier Robert Golob je v nagovoru spomnil na pomen evropske ideje za Slovenijo in obmejni prostor ter na veselje, ki je vladalo ob vstopu v EU.
Na nocojšnji slovesnosti se je zbral celoten državni vrh: predsednica republike Nataša Pirc Musar, predsednik vlade Robert Golob, predsednik državnega sveta Marko Lotrič, številni ministri, poslanci in drugi funkcionarji. Prišla sta tudi nekdanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi in nekdanji slovenski premier Anton Rop, ki sta pred 20 leti na skupnem trgu obeh Goric odštevala do slovenskega vstopa.
Premier Golob je v slavnostnem govoru poudaril, da je nocojšnja svečanost za marsikoga precej čustvena. “Ljudje ob meji smo bili tisti, ki smo se takrat najbolj zavedali, kaj pomeni biti enakopravni član evropske skupnosti. Čutili smo neizmeren ponos, verjamem, da ga čutimo tudi danes,” je dejal premier.
Dotaknil se je tudi bolečine na primorskem obmejnem prostoru, ki jo je pustila določitev meje po drugi svetovni vojni. “Ta bolečina je Evropejce na obeh straneh meje navdihovala, da moramo iskati boljšo prihodnost. Evropa je bila odgovor. Ideja Evrope je tista, ki lahko edina poveže ta prostor in vse evropske narode v to, da se morija druge svetovne vojne ne bo ponovila,” je dejal premier.
Premier je v govoru izpostavil še, da je evropska ideja Slovenijo spremljala že ob osamosvojitvi. “Že takrat je Slovenija stopala po evropski poti. Klic nove Evrope je bil najboljši odgovor in je preglasil vse grožnje z orožjem. Že takrat smo vedeli, da Slovenija sodi v evropsko družino,” je dejal Golob.
Kot je poudaril, je bil ob vstopu v EU to trenutek veselja. Tudi danes lahko izrazimo enako zavezanost istim vrednotam, je dejal Golob, ob tem pa spomnil, da so evforiji ob vstopu sledile tudi preizkušnje. Po Golobovih besedah smo se v EU naučili, da je Evropa močna le, če je enotna, in močna je toliko, kolikor je solidarna. “In bolj, kot je močna Evropa, bolj je Slovenija varna,” je dodal.
Evropo je označil za skupnost vrednot, ki ceni dostojanstvo vsakogar in daje priložnost vsem, a te vrednote so danes na preizkušnji, saj se nekatere ideje iz preteklosti vračajo v obliki populizmov. Spomnil je, da bomo na evropskih volitvah čez mesec dni odločili, kakšno Evropo želimo. Naša odgovornost je, da izkoristimo volilno pravico in s svojim glasom branimo evropske vrednote, ki so branik demokracije, je dejal.
Komisar Lenarčič prepričan, da je čas za preskok EU
Zbrane je v Novi Gorici nagovoril tudi evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič, ki je v govoru izrazil veselje, da se je Slovenija odločila obletnico vstopa proslaviti na dan Evrope. Kot je povedal, je Slovenija z vstopom v Unijo izpolnila eno temeljnih ambicij svoje zunanje politike in družbe. Spomnil je na ugodne ekonomske vplive slovenskega članstva v EU, na uvedbo evra in vstop v schengensko območje ter na številne krize, ki so spremljale zadnjih 20 let.
Kot je poudaril, je zdaj čas za politično-ekonomski preskok EU. “Mir in varnost ter nadaljnjo blaginjo Evropejk in Evropejcev bo lahko zagotavljala le Unija, ki bo okrepila svojo energetsko, ekonomsko in varnostno odpornost. Unija, ki bo preprečila spodkopavanje demokratičnih institucij in temeljnih vrednot s človekovim dostojanstvom in vladavino prava, tudi mednarodnega, na čelu,” je dejal komisar. Državljane in državni vrh je pozval, da izkoristijo svoj sedež za evropsko mizo. “Močna Evropska unija pomeni tudi močno Slovenijo,” je sklenil svoj nagovor in pozval h glasovanju na evropskih volitvah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje