Premier Golob za domnevno slabo delo CVZ krivi Bobnar in Lindava

Slovenija 13. Dec 202416:05 > 21:37 26 komentarjev
Izjava Roberta Goloba
Premier Robert Golob (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Očitki na delovanje Centra za varovanje in zaščito pri Generalni policijski upravi se vrstijo. Premier Robert Golob je danes poudaril, da je na razmere v centru opozarjal že nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in bivšega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava. Ta pravi, da se premier z njim o tem problemu ni nikoli pogovarjal in spominja, da sta že poldrugo leto na čelu ministrstva in policije Boštjan Poklukar in Senad Jušić. "Naj torej predsednik vlade njiju pokliče na odgovornost," pravi Lindav. Pooblaščenec Tatjane Bobnar pa je sporočil, da naj odgovorni ne prelagajo krivde za razmere v policiji na ljudi, ki jih že dlje časa ni več v sistemu. Z notranjega ministrstva pa so sporočili, da je minister Poklukar izdal usmeritve za celovito reorganizacijo centra.

V javnost iz dneva v dan prihajajo nove ostre obtožbe o domnevnih nepravilnostih na policiji. V četrtkovi oddaji Tarča na Televiziji Slovenija so poročali, da naj bi vodstvo Centra za varovanje in zaščito (CVZ) Generalne policijske uprave prek posameznih varnostnikov nepooblaščeno zbiralo zasebne podatke o državni tožilki Mateji Gončin iz zadeve Kavaški klan in predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič. Tožilka trdi, da so podatke o predsednici državnega zbora zbirali z namenom političnih diskreditacij.

Gončin je vodstvo CVZ obtožila, da so jo tajno nadzorovali in vdrli v nadzorne kamere v njeni hiši. Policija po njenih navedbah prav tako ni ukrepala, ko je januarja letos neznani voznik zasledoval njeno vozilo, vozilo tožilcev iz BiH ter skesanca v zadevi Kavaški klan Satka Zovka, ki so ga nedavno likvidirali v Ljubljani. Na policiji so zavrnili očitke, da bi varnostniki zbirali podatke in o njih poročali vodstvu centra oziroma policije ali da bi izvajali prikrite preiskovalne ukrepe. V odgovorih na tožilkine očitke so sicer redkobesedni, pri čemer se sklicujejo na tajne podatke, katerih razkritje bi lahko ogrozilo življenje ali osebno varnost uslužbenca ali sodelujočega s policijo.

O domnevni nezakoniti uporabi prikritih preiskovalnih ukrepov pri varovanju tožilke so v četrtek ponovno razpravljali na seji parlamentarne komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb (Knovs). Člani komisije so pridobili tudi pismo enega od policistov, ki je bil del ekipe varovanja tožilke, njegovo pričanje pa je po besedah predsednika Knovsa Janeza Žaklja (NSi) za CVZ oziroma policijo zelo obremenjujoče. “Apeliram na vse pristojne, da zadevo raziščejo in uredijo,” je dejal Žakelj.

Premier Golob: Na to sem opozarjal Bobnar in Lindava

Spomnimo, da se je tožilka Mateja Gončin, ki preganja slovensko celico Kavaškega klana, odpovedala varnostnikom, kot razlog pa navedla nezaupanje v delo policije. Da razume odločitev tožilke, je v nedavnem pogovoru za POP TV izjavil premier Robert Golob. “Verjamem, da se je počutila, da je nadzorovana, namesto da bi bila varovana. Informacije pa so potem odtekale, ne nazadnje verjetno tudi v te kriminalne združbe,” je dejal predsednik vlade in dodal, da se je ravno zaradi odtekanja informacij tudi sam odločil, da svojo varnostno službo s CVZ oziroma s policije preseli na generalni sekretariat vlade.

Kabinet predsednika vlade smo prosili za pojasnilo, na osnovi katerih podatkov je premier obtožil varnostnike, da naj bi nadzorovali tožilko in informacije posredovali kriminalnim združbam. Prav tako nas je zanimalo, kako je ukrepal, vendar odgovora nismo dobili. Je pa premier ob robu današnjega obiska v Mariboru na novinarsko vprašanje, ali notranji minister Boštjan Poklukar in vodstvo policije na čelu z generalnim direktorjem Senadom Jušićem še uživata njegovo zaupanje, odgovoril, da že več kot dve leti opozarja na razmere v centru za varovanje in zaščito.

Izjava Roberta Goloba
Robert Golob (Foto: Borut Živulović/BOBO)

“Opozarjal sem nekdanjo ministrico Tatjano Bobnar in bivšega direktorja policije Boštjana Lindava in danes sem zato v kazenski preiskavi. Že pred dvema letoma sem ju opozarjal na to, kar danes vidi cela Slovenija,” je poudaril predsednik vlade. Ob tem je dodal, da bo na omenjene nepravilnosti še naprej opozarjal. “Ampak včasih v tej državi nekatere strukture ne želijo, da se popolnoma legitimno izvoljena oblast ukvarja z notranjimi zadevami, in sprožijo vse možne postopke, da bi izvoljeni oblasti preprečile, da bi takšne nepravilnosti, o katerih danes vsi govorimo, uredila. Ministrica Bobnar tega ni želela urediti in zato sva se razšla. Danes je ona moja največja nasprotnica,” je navedel Golob.

Predsednik vlade je sicer že decembra 2022 izjavil, da je do točke preloma med njim in bivšo notranjo ministrico prišlo, ko se je sprožilo vprašanje njegovega varovanja. “Začela se je politizacija moje pravice izbire do tega, kdo bo varoval mene in mojo družino. Na tej točki se je zgodila politizacija dela policije oziroma varnostne službe,” je povedal Golob.

Lindav: Premier naj na odgovornost pokliče Poklukarja in Jušića

Lindav odgovarja, da se premier z njim o razmerah v CVZ ni nikoli pogovarjal. Ob tem dodaja, da sta Bobnar in on s funkcij odšla že pred dvema letoma in ima torej premier že leto in pol na čelu notranjega ministrstva Boštjana Poklukarja, na čelu policije pa Senada Jušića, a – sodeč po Golobovih navedbah – še vedno ni nič urejeno. “Naj torej predsednik vlade njiju pokliče na odgovornost,” je dodal Lindav.

Kot je poudaril, je obe srečanji s predsednikom vlade podrobno opisal v poročilu, ki ga je decembra 2022 od njega zahteval premier Golob, pa tudi pred parlamentarno preiskovalno komisijo o sumih nedopustnih političnih pritiskov na delo policije ter v postopku, ki zoper premierja poteka pred komisijo za preprečevanje korupcije (KPK).

“Predsednik vlade Robert Golob se je v kazenskem postopku po meni znanih podatkih znašel zaradi utemeljenega suma storitve uradno pregonljivih kaznivih dejanj in ne zato, ker naj bi opozarjal na nepravilnosti. Na drugi strani pa je dejstvo, da sem sam že skoraj dve leti deležen diskreditacij in različnih postopkov, ker sem pričal o domnevnih nepravilnostih,” je navedel Lindav.

Boštjan Lindav (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Ob tem je spomnil, da funkcijo generalnega direktorja policije že skoraj dve leti opravlja človek, ki ga je za polni mandat na podlagi nezakonitega sklepa uradniškega sveta in na predlog ministra Poklukarja imenovala Golobova vlada, ki to “nezakonito stanje” še vedno vzdržuje. Odgovor za nastalo situacijo v policiji bo moral Golob zato iskati tudi pri sebi, je še dodal nekdanji začasni šef policije.

Pooblaščenec Bobnar: To je naravnost bizarno

Premierjeve navedbe odločno zavrača tudi nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki se je z ministrskega položaja poslovila 14. decembra 2022. “Kriviti za situacijo, ki je bila predstavljena v Tarči, in tudi sicer za vse probleme in težave Tatjano Bobnar, ki že dve leti ni ministrica, in nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije, ki to že skoraj dve leti ni več, je naravnost bizarno. Odgovornost je na aktualnih vodilnih, ki naj prenehajo s prelaganjem krivde na ljudi, ki jih že dalj časa ni več v sistemu,” je poudaril njen pooblaščenec Luka Švab.

Podobno kot Lindav je tudi on navedel, da policijo že skoraj dve leti vodi generalni direktor, ki ga je za polni mandat na podlagi nezakonitega sklepa imenovala sedanja vlada. “Kot je bilo navedeno v medijih, se je vodstvo CVZ v tem času že dvakrat zamenjalo,” je poudaril Švab in dodal, da se predkazenski postopek zoper premierja Goloba vodi zaradi ugotovljenega utemeljenega suma, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Tatjana Bobnar (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Predkazenski postopek je po njegovih besedah stvar pristojnih državnih organov, ne pa Tatjane Bobnar. “Da je Tatjana Bobnar največja nasprotnica predsednika vlade, pa je izjava, ki pa je sama po sebi zelo povedna. Tatjana Bobnar ni nasprotnica nikogar, je pa odstopila z mesta ministrice, ker ni želela ravnati nezakonito zato, da bi si ohranila ministrski položaj. Vse ostalo je manipulacija in zavajanje ljudi,” je navedel Švab in dodal, da je Bobnar kot ministrica delovala strokovno in zakonito.

Več naših sogovornikov iz policije pa pravi, da načeloma CVZ dobro dela, a tudi tam obstajajo nekatere izjeme, včasih pa pride tudi do zbližanja varnostnikov in oseb, ki jih varujejo. Ob tem spominjajo, da je bila državna tožilka nezadovoljna, ker so zamenjali njeno ekipo varnostnikov, do te zamenjave pa da je prišlo, ker naj bi pri delovanju (nekaterih) odkrili kar nekaj nepravilnosti.

Tedaj je tožilka – tako naši sogovorniki iz policijskih vrst – zahtevala ukinitev varovanja, do nove ekipe varnostnikov naj bi bila osorna, pred njimi naj bi se skrivala … V policijskih vrstah se pojavlja tudi vprašanje, zakaj pritožb ni slišati od drugih oseb, ki jih tudi varujejo predstavniki CVZ. Prav tako ne manjka ocena, da gre za profesionalce, ki so varovali tudi številne tuje državnike.

Državna tožilka Gončin je med drugim očitke usmerila tudi v soprogo pomočnika generalnega direktorja policije in predstavnico za odnose z javnostmi na GPU Majo Ciperle Adlešič, rekoč, da naj bi jo morali zaposleni CVZ v službo in domov prevažati z vozilom za tuje delegacije, nato pa s prirejanjem poročil o prevozih to prikriti.

Ciperle Adlešič je danes vse obtožbe zavrnila. “Odločno zavračam vse neutemeljene govorice in obtožbe o neupravičeni rabi službenih sredstev ali osebja za prevoze v službo, kot tudi neresnične trditve o ponarejanju poročil o delu. Nikoli me nihče iz CVZ ni peljala ne iz službe domov, ne v službo. Moja trditev je popolnoma preverljiva z dokazi, nenazadnje pa so bile domnevne obtožbe temeljito preverjene tudi na policiji in zavržene kot neutemeljene, z ugotovitvami pa je bil seznanjen tudi posebni oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili pri Specializiranem državnem tožilstvu RS. Svoje delo sem vedno opravljala v skladu z zakonodajo, predpisi in etičnimi standardi,” je zapisala za N1.

Minister Poklukar izdal usmeritve

Z notranjega ministrstva pa so sporočili, da je minister Poklukar v luči zadnjih medijskih objav in očitkov izdal usmeritve za celovito reorganizacijo CVZ, ki začnejo veljati takoj. Po navedbah notranjega ministrstva je generalni direktor policije dolžan izvesti celovito reorganizacijo CVZ, ki mora vključevati “spremembo organizacijske strukture, prenovljeno sistemizacijo delovnih mest in delovnih procesov”.

Boštjan Poklukar (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Ob tem so navedli, da mora generalni direktor policije zagotoviti učinkovito vodenje policijske enote in njenih morebitnih notranjeorganizacijskih enot, vzpostaviti učinkovit nadzor nad delom in odgovornost vseh uslužbencev za strokovno ter zakonito opravljanje delovnih nalog. Na ministrstvu so sicer že opravili strokovni nadzor nad delom CVZ, v katerem so bile ugotovljene nepravilnosti. Za poročilo o tem nadzoru je N1 že pred časom zaprosilo ministrstvo, a ga za zdaj nismo dobili.

Zaradi očitkov o preplačanih namestitvah Poklukarjevih varnostnikov na Bledu pa je notranji minister izdal sklep o izvedbi izredne notranje revizije zagotavljanja in uporabe nastanitvenih kapacitet za potrebe CVZ. “Cilj je izrek mnenja o pravilnosti zagotavljanja in uporabe nastanitvenih kapacitet za potrebe Centra za varovanje in zaščito,” so navedli na notranjem ministrstvu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje