Premier Robert Golob v sredo pred KPK. Koga bo še zaslišala komisija?

Slovenija 02. Dec 202413:19 15 komentarjev
Robert Golob in Tatjana Bobnar (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Predsednik vlade Robert Golob se bo moral zaradi očitkov o domnevnih nedovoljenih političnih pritiskih na delo policije v sredo zagovarjati pred protikorupcijsko komisijo. Prijavo zoper premierja je na KPK in tožilstvo vložila bivša notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je prav tako vabljena na zaslišanje pred komisijo. Kdo so še ostale priče, ki jih namerava v tem primeru zaslišati KPK?

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) bo v sredo v sklopu preiskave o domnevnih političnih pritiskih na delo policije zaslišala predsednika vlade Roberta Goloba in več prič. Med njimi so tudi nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, bivši vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjan Lindav, aktualna državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle in bivši državni sekretar na tem ministrstvu Branko Lobnikar. Vsi so na zaslišanje vabljeni ob deveti uri.

Razlog za zaslišanje je preiskava, ki jo je protikorupcijska komisija proti premierju Golobu uvedla zaradi sumov kršitve integritete v povezavi z domnevnimi nedovoljenimi političnimi pritiski na delo policije. Prijavo zoper predsednika vlade je na KPK in tožilstvo podala nekdanja notranja ministrica Bobnar, ki je po sporu s premierjem Golobom decembra 2022 odstopila s položaja.

Zdolšek: S premierjem se bova udeležila zaslišanja

Zastopnik predsednika vlade Stojan Zdolšek je za N1 potrdil, da se bosta s premierjem Golobom udeležila zaslišanja. To je bilo sicer predvideno že v začetku oktobra, a je KPK sejo preložila. Med razlogi za to je komisija navedla, da morajo podrobno preučiti obsežno dokumentacijo, ki jim jo je posredoval Zdolšek, in da so nekatere priče opravičile svojo udeležbo na zaslišanju. Po naših informacijah se je opravičil Lobnikar.

Na KPK so takrat še pojasnili, da je Zdolšek na upravno sodišče vložil tožbo na sklep, s katerim mu je komisija omogočila vpogled v spis oziroma dokumentacijo, “in sicer zaradi prekritja določenih varovanih (osebnih) podatkov”. Zdolšek nam je danes povedal, da jim je KPK po vložitvi tožbe “dokumentacijo z razkritimi podatki vročila, tako da je sodišče ustavilo postopek in komisiji naložilo plačilo stroškov”.

Kaj želita s premierjem izpostaviti na zaslišanju, Zdolšek ni želel razkriti, je pa dejal, da si ne predstavlja, da se bo postopek pred KPK zaključil že v sredo. Tako hitrega zaključka postopka po naših informacijah sicer ne pričakujejo niti na KPK – končna odločitev komisije naj ne bi bila znana vsaj še mesec dni, postopek pa bi se lahko še dodatno zavlekel.

Golob zaradi očitkov tudi v predkazenskem postopku

Kako bo potekalo zaslišanje predsednika vlade in prič, zaenkrat še ni znano. Ker so vsi vabljeni ob deveti uri, se postavlja vprašanje, ali namerava KPK izvesti soočenje vseh glavnih akterjev afere o domnevnem političnem vmešavanju v delo policije. Na KPK so pojasnili, da razgovori v postopkih preiskav potekajo tako, da se najprej opravi razgovor z obravnavano osebo, nato pa s pričami, pri čemer je obravnavana oseba oziroma njen pooblaščenec lahko prisotna tudi pri razgovoru s pričami.

“Priče lahko predlaga obravnavana oseba ali pa komisija sama presodi, s kom je treba opraviti razgovor. Pri tem dodatno pojasnjujemo, da je komisija tista, ki odloči, s katerimi pričami je za namen razjasnitve dejanskega stanja treba opraviti razgovor, tudi če jih je predlagala obravnavana oseba,” so poudarili na KPK in dodali, da več informacij o konkretni zadevi zaradi interesa postopka ne morejo posredovati.

Robert Golob
Robert Golob (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Ob tem se postavlja tudi vprašanje, ali bo komisiji v sredo uspelo zaslišati vse priče. Lobnikar pravi, da je vabilo prevzel, a se bo seje udeležil, če mu bodo to dopuščale njegove obveznosti. Bobnar in Lindav se bosta zaslišanja udeležila, Heferle pa nam je sporočila, da je vabilo prejela in da še usklajuje svoje delovne obveznosti.

Spomnimo, da se je premier Golob zaradi očitkov o političnih pritiskih na delo policije znašel tudi v predkazenskem postopku. Policija je namreč zaradi suma storitve korupcijskega kaznivega dejanja na specializirano državno tožilstvo podala kazensko ovadbo zoper predsednika vlade. Kot so pojasnili, je premier ovaden zaradi suma dajanja daril za nezakonito posredovanje. Zdaj je na potezi tožilstvo, ki lahko vloži neposredno obtožnico, zahteva sodno preiskavo ali pa ovadbo zavrže.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje