Po Toninovem odhodu na svoje novo prerivanje v Bruslju. Kaj pravi Romana Tomc?

Slovenija 10. Mar 202505:20 13 komentarjev
Romana Tomc
Foto: Borut Živulović/BOBO

Prvak NSi in evropski poslanec Matej Tonin je po odcepitvi od slovenske in ustanovitvi svoje delegacije znotraj Evropske ljudske stranke (EPP) evroposlanki iz SDS Romani Tomc očital, da po izvolitvi za podpredsednico skupine EPP v Evropskem parlamentu še naprej zaseda mesto vodje slovenske delegacije EPP in da ga ni prepustila nobenemu od svojih poslanskih kolegov. S tem bi imela Slovenija v biroju EPP dva člana in dva glasova, je dejal Tonin. Kaj pravi Romana Tomc?

Po sporu s poslanskimi kolegi iz SDS je prvak NSi in evropski poslanec Matej Tonin znotraj EPP nedavno ustanovil svojo delegacijo. Čeprav sta z njegovim odhodom “na svoje” soglašala tako šef skupine EPP v Evropskem parlamentu Manfred Weber kot vodja slovenske delegacije EPP Romana Tomc iz SDS, je Toninova odločitev razburkala domače politične kroge.

Razkol v slovenski ekipi EPP je na družbenem omrežju X komentirala Romana Tomc, ki je tudi podpredsednica skupine EPP v Evropskem parlamentu.

Toninu je očitala, da je na račun zmage SDS na lanskih evropskih volitvah dobil mesta v odborih, ki si jih je želel, nato pa se je odločil iti po svoje. “Postal je vodja samega sebe,” ga je zbodla Tomc. Ob tem je ocenila, da v ozadju njegovega odhoda niso nesoglasja med SDS in NSi, ampak “osebne ambicije po funkcijah”.

Predsednik NSi ji ni ostal dolžan. Kot je poudaril, je slovenska delegacija EPP tudi na račun njegove izvolitve dobila več mest v odborih. “Presenetile so me ambicije Romane Tomc, da po tem, ko je postala podpredsednica skupine EPP, vodenja slovenske delegacije ni prepustila kakšnemu svojemu kolegu, s čimer bi imela Slovenija v biroju EPP dva člana, ampak je obe poziciji zasedala sama,” je na omrežju X zapisal Tonin.

Matej Tonin
Predsednik NSi in evropski poslanec Matej Tonin (Foto: Uroš Kokol/N1)

Tomc: Vodja delegacije je tisti, ki osvoji največ glasov

Ob tem se je pohvalil, da je z ustanovitvijo njegove delegacije pridobila tudi Slovenija, saj ima odslej dva glasova v organu, ki je del predsedstva EPP. Pred tem je namreč našo državo v biroju kot podpredsednica skupine EPP v Evropskem parlamentu in vodja slovenske nacionalne delegacije EPP zastopala samo Romana Tomc. Kot je poudaril Tonin, nekatere države ravnajo bolj preudarno, saj imajo v biroju dve osebi – podpredsednika in vodjo delegacije.

Toninove izjave so po besedah naših sogovornikov odmevale tudi v nekaterih krogih stranke SDS. Če bi namreč Romana Tomc ob izvolitvi za podpredsednico mesto vodje delegacije prepustila komu od strankarskih kolegov, bi SDS v biroju EPP dobila dodaten glas, ki pa vendarle nekaj šteje, je mogoče slišati na bruseljskih hodnikih. V tem primeru bi Slovenija v biroju EPP imela tri predstavnike – dva iz vrst SDS in enega iz NSi.

Romano Tomc smo vprašali, ali bi SDS v primeru njenega umika z mesta vodje delegacije v EPP dobila dodaten glas in s tem večjo težo. Odgovorila nam je, da “ta teorija” ne drži. “Odkar sem v biroju, nikoli nisem doživela, da bi o čemerkoli glasovali. Po navadi se na biroju stvari zgolj dogovorijo,” je za N1 poudarila Tomc in dodala, da število predstavnikov posameznih držav v biroju EPP ne odraža dejanske moči nacionalnih delegacij.

Janez Janša in Romana Tomc
Evropska poslanka Romana Tomc in predsednik SDS Janez Janša (Foto: Bobo)

Evroposlanka SDS sicer ni edina podpredsednica skupine EPP, ki obenem zaseda tudi mesto vodje delegacije. Kot je dejala, je v SDS doslej veljalo pravilo, da je vodja delegacije tisti poslanec, ki je na evropskih volitvah dosegel najboljši rezultat.

Romana Tomc je kot nosilka liste SDS na lanskih evropskih volitvah osvojila skoraj 74.000 preferenčnih glasov, kar je največ med vsemi kandidati. “Podpredsedniško mesto v skupini EPP pa lahko zasede tisti, ki kandidira in dobi ustrezno podporo, kar pa seveda ni lahko,” je dejala Tomc in dodala, da so stvari popolnoma transparentne.

Tonin odšel na svoje tudi zaradi zaostrenih odnosov

Ob tem je poudarila, da se je strinjala s tem, da Tonin znotraj EPP ustanovi svojo delegacijo in da do njega ne goji nobene zamere. “Vesela sem, če bo konstruktivno prispeval k našim skupnim ciljem,” je še poudarila Romana Tomc, ki je tudi ena od dveh podpredsednic stranke Janeza Janše. Tonin je nedavno pojasnil, da se je za odhod iz skupne delegacije odločil zaradi zaostrenih odnosov in javnih napadov nekaterih članov delegacije na njegovo delo.

Da je rivalstvo med SDS in NSi prisotno tudi na evropskem parketu, se je pokazalo tudi, ko je vsaka od strank v Slovenijo povabila svojo misijo EPP, ki bo preverila stanje na področju vladavine prava. Tonin je februarja v Ljubljani gostil poslanskega kolega Adriana Vazqueza Lazaro, ki je poročevalec skupine EPP za mnenje o poročilu o pravni državi za leto 2024. Podobno, a bolj številčno misijo EPP, ki naj bi v kratkem obiskala Slovenijo, je prejšnji mesec napovedala tudi Romana Tomc.

Evropski poslanec SDS Branko Grims (Foto: Borut Živulovič/BOBO)

Marsikdo v Janševi stranki ni zadovoljen s politiko EPP, ki da je preveč sredinska. Med tistimi, ki naj bi bili zaradi tega najbolj razočarani, je tudi evropski poslanec Branko Grims, ki naj bi bil v EPP precej “izoliran”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino