![](https://n1info.si/wp-content/uploads/2022/12/01/1669921353-por20220602131836__DAX7826-750x500.jpg)
Poslanci so po današnji zaprti seji sprejeli vmesno poročilo preiskovalne komisije o aretaciji ruskih vohunov, ki premierja Goloba razbremenjuje obtožb, da je vplival na datum njune aretacije. Poročilo je podprla večina poslancev Svobode, SD in Levice. Medtem ko je štiri sklepe – med katerimi sta tudi kazenska ovadba zoper nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava in sprožitev postopka za odvzem dostopa do tajnih podatkov Tatjani Bobnar – podprla večina poslancev Svobode in trije poslanci SD, ki so sicer še včeraj neuradno napovedovali, da sklepov ne bodo podprli. Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav sta napovedala povračilne ukrepe z uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev.
Poslanci so potrdili vmesno poročilo o aretaciji ruskih vohunov, ki ga je pripravila parlamentarna preiskovalna komisija pod vodstvom poslanca Svobode Aleša Rezarja. Prav tako so podprli vse štiri sklepe, ki skupaj z vmesnim poročilom predsednika vlade Roberta Goloba povsem razbremenjujejo obtožb o vplivanju na datum aretacije ruskih vohunov, kar je v tajnem delu zaslišanja pred preiskovalno komisijo izpovedal nekdanji prvi mož policije Boštjan Lindav, nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar pa, da ji je Lindav to dejal.
Medtem ko so vmesno poročilo podprli tako v vrstah Svobode, Socialnih demokratov in Levice, vse do zadnjega ni bilo jasno, kdo bo “spravil skozi” še štiri predlagane sklepe preiskovalne komisije. SD in Levica sta še včeraj neuradno zatrjevali, da sklepov, o katerih se je glasovalo v paketu, ne moreta podpreti, ker sta med predlaganimi sklepi tudi kazenska ovadba zoper Lindava in odvzem dostopa do tajnih podatkov Tatjani Bobnar.
Na koncu je 38 poslancev te sklepe podprlo, podprla pa jih je večina poslancev Svobode in – kar je bilo presenečenje – tudi trije poslanci SD.
Sledita kazenska ovadba in sprožitev postopka za odvzem dostopa do tajnih podatkov
Potrjeni sklepi so naslednji: prvi je, da so premier Golob, direktor Sove Joško Kadivnik, šef NPU Darko Muženič in zunanja ministrica Tanja Fajon pri razbitju vohunske mreže, kazenskem pregonu ruskih ilegalcev in z izgonom ruskega diplomata ravnali zakonito, odgovorno, skrbno in profesionalno. Drugi sklep je, da sta Bobnar in Lindav z navajanjem neutemeljenih in neresničnih dejstev želela oslabiti zaupanje v delovanje nosilcev javnih funkcij ter nosilcev obveščevalnih in varnostnih nalog.
Tretji in četrti sklep pa govorita o tem, da naj državni zbor Rezarjevi preiskovalni komisiji naloži vložitev kazenske ovadbe zoper Lindava zaradi krive izpovedbe in sproži postopek proti Bobnar za odvzem dovoljenja za dostop do tajnih podatkov.
Bobnar in Lindav napovedala povračilne ukrepe
Po sprejetju vmesnega poročila in sklepov preiskovalne komisije se je oglasil odvetnik Tatjane Bobnar. Zapisal je: “S stranko bova uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva za zaščito njenih temeljnih človekovih pravic, ki so ji bile, tako kot tudi Boštjanu Lindavu, kršene v tem – po našem mnenju – montiranem in maščevalnem postopku komisije, z vmesnim poročilom, polnim manipulacije in neresnic. Prav tako bova uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva za ugotavljanje odgovornosti vpletenih. Danes so bila načela pravne države, na katera se vsi tako sklicujejo, grobo poteptana. Ostati zvest resnici in vrednotam je vedno najmočnejši odgovor na laži. Resnica in pravica, pa če jo še tako teptajo in skrivajo, prej ali slej pride na dan. Tudi v tem primeru bo tako.”
Podobno je sporočil tudi nekdanji prvi mož policije Lindav. Med drugim je zapisal: “V tem primeru ne gre za Boštjana Lindava in Tatjano Bobnar, ampak gre za vprašanje politične neodvisnosti represivnih organov, enakih pravic v postopkih pred državnimi organi, procesno varstvo temeljnih pravic in načela pravne države. Z današnjim glasovanjem so bili: politično obračunavanje z ljudmi, ki opozarjajo na domnevne zlorabe oblasti, nezakonitosti, kršitve načel pravne države, prirejanje pravnih norm, nespoštovanje pravne države in manipulacije legalizirani kot dopustna sredstva za dosego cilja.”
Kdo se je vzdržal in kdo je kljub drugačnim napovedim sklepe podprl?
Ob nasprotovanju opozicije, ki ni podprla ne vmesnega poročila ne sklepov, sta se glasovanja o sklepih in poročilu vzdržala tudi dva prisotna poslanca Svobode, in sicer Darko Kranjc in Uroš Brežan, medtem ko je Urška Klakočar Zupančič poročilo podprla, o sklepih pa ni glasovala.
“Vemo, da je bilo v medijih navedeno, da poročilo vsebuje tajne podatke. Vsak je lahko zaradi tega v dvomih. Tudi pri drugih poslancih so bili prisotni določeni pritiski, na koncu pa je pomembno to, da je večina podprla ugotovitve, ki izkazujejo neko moralno integriteto, ki jo ta državni zbor premore,” je izid glasovanja komentiral Rezar.
Na vprašanje, zakaj Klakočar Zupančič ni glasovala o sklepih, pa je Rezar odgovoril, da “morda ni bila dovolj dobro informirana, da bi lahko odločala o tem vprašanju”. Vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič pa je dejala, da v največji vladni stranki “poslancev ne privijajo, kako morajo glasovati, ampak se ti o tem odločajo po svoji vesti”.
Trije poslanci SD, ki so na koncu podprli tudi sklepe, ki so v koaliciji burili duhove, pa so Jani Prednik, Meira Hot in Jonas Žnidaršič. Kot smo izvedeli, naj preostali poslanci SD ne bi vedeli, da se je trojica premislila in da bo podprla sklepe. Neuradno iz poslanske skupine SD prihajajo informacije, da so trije njihovi poslanci glasovali za sklepe “po dogovoru z vodstvom stranke”. Je pa poslancem SD po informacijah N1 vsebino poročila in sklepov še posebej pojasnjeval tudi predsednik preiskovalne komisije Rezar. Avšič Bogovič je danes zatrdila, da poslanci SD od Svobode niso bili deležni pritiskov.
Poslanci Levice o sklepih niso glasovali, tako, kot so neuradno tudi napovedali, proti je bil samo Miha Kordiš. Za potrditev sklepov je glasoval tudi poslanec NSi in predsednik komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb (Knovs) Janez Žakelj, ki je bil sicer zelo kritičen do vmesnega poročila in ugotovitev Rezarjeve komisije. Žakelj je kasneje v zapisu na družbenem omrežju X pojasnil, da se je pri glasovanju zmotil.
Tako kot včerajšnja javna obravnava javnega dela vmesnega poročila je bila po informacijah N1 zelo burna tudi današnja zaprta razprava o tajnem delu vmesnega poročila.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje