Pri predsednici DZ burno o RTVS: SDS o neprimernosti, Svoboda pa dvoličnosti

Slovenija 12. Maj 202313:12 2 komentarja
RTV Slovenija
Foto: Borut Živulović/BOBO

Na kolegiju predsednice DZ se je razvnela burna debata o odločitvi višjega sodišča o nezakonitem imenovanju direktorja RTVS in nezakoniti razrešitvi direktorice TVS. SDS meni, da je to neprimerno, Svoboda pa jim očita dvoličnost.

Na kolegiju predsednice DZ se je vnela razprava o sredini seji mandatno-volilne komisije, na kateri so obravnavali sodbi višjega sodišča o nezakonitosti imenovanja generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha in njegovi nezakoniti razrešitvi direktorice TVS Natalije Gorščak.

Pod točko razno se je na kolegiju predsednice DZ vnela razprava o sredini seji mandatno-volilne komisija DZ, ki se je seznanila s sodbama višjega delovnega in socialnega sodišča o nezakonitosti sklepa programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) o imenovanju generalnega direktorja Graha Whatmougha in njegovi nezakoniti razrešitvi direktorice Televizije Slovenija (TVS) Natalije Gorščak. V SDS so sejo obstruirali, saj menijo, da za seznanitev ni poslovniške podlage.

Na današnjem kolegiju je obravnavo sodb problematizirala tudi vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec in zahtevala, da se do tega opredeli zakonodajno-pravna služba DZ. Predstavnica slednje je odgovorila, naj zahtevo službi SDS posreduje pisno.

Godec je zanimalo tudi stališče predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič glede podlage za takšno sejo komisije, saj da so “večkrat poslušali, da se sodbe sodišč ne komentirajo v DZ”. Da so predsedniki delovnih teles DZ avtonomni pri sklicevanju svojih sej, je izpostavila Klakočar Zupančič. “Načeloma stojim na stališču, da kar ni prepovedano, je dovoljeno,” je dejala.

Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic pa je izpostavil, da na seji komisije niso obravnavali ali problematizirali odločitev sodišča, ampak so bili “zaskrbljeni zaradi posledic, ki jih nezakonito ravnanje povzroča”. Hkrati pa je SDS očital dvoličnost in sprenevedanje, ki da sta njihova “rdeča nit v tem mandatu”, saj da so sami sklicevali seje, na katerih so obravnavali “krivosodje”. Godec mu je na to zabrusila: “Pozabite, kar je bilo, vi ste boljši, vi tega ne delate!” Dodala je, da je to “začetek obravnav vseh sodb, če tako mislite”.

Kolegij je sicer pod prvo točko sprejel sklep, da bo DZ po nujnem postopku obravnaval vladni predlog zakona o interventnih ukrepih za preprečitev škodljivih posledic pri podaljšanju rudarskih pravic in koncesij. Kot je na kolegiju pojasnila generalna sekretarka vlade Barbara Kolenko Helbl, predlog preprečuje zapiranje rudarskih podjetij, ki se jim koncesije iztečejo letos ali prihodnje leto, hkrati pa preprečuje zastoje v dobavnih verigah. Koncesije bi podaljšali za 36 mesecev.

Zakon po mnenju SDS posega v sedanje zakonito sprejete odločbe na podlagi zakona o rudarstvu, saj se bodo tistim, ki ne bodo imeli več veljavne pogodbe z lastniki zemljišč, koncesije avtomatsko podaljšale, je izpostavila Godec.

“Gre v bistvu za diskriminatornost za vse tiste, ki so po sedaj veljavni zakonodaji dobili negativne odločbe,” je dejala. Hkrati ne razume, zakaj se s sprejemanjem zakona tako mudi, saj po njenem mnenju obstaja možnost, da “boste imeli probleme tudi na ustavnem sodišču”.

Tudi v NSi so po besedah vodje poslanske skupine Janeza Ciglerja Kralja “privzdignili obrvi”, saj da ta težava ni od včeraj, vlada pa zdaj v DZ prihaja s predpostavko, da bodo ogrožena delovna mesta, če zakon ne bo sprejet takoj. Kljub temu pa se je v imenu poslanske skupine NSi pri predlogu o nujnem postopku vzdržal glasovanja.

Sicer pa so se na kolegiju vodje poslanskih skupin dogovorili še o pripravi sklica 10. redne seje DZ, ki bo 22. maja, ter soglasno sprejeli terminski program dela DZ za junij, julij in okvirno tudi za september.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje