Na severu države je v petek zvečer nastal močnejši nevihtni pas. Nevihte so poleg silovitih nalivov spremljali močni sunki vetra, ki so v osrednji Sloveniji in na severu odkrivali strehe in podirali drevesa. Zaradi velike količine padavin so hitro narasli hudourniški vodotoki in ponekod prestopili bregove, meteorna voda je zalila več kleti. Marsikje je poškodovana cestna infrastruktura. Cesta med Logarskim kotom in slapom Rinka trenutno ni prevozna in je "izredno nevarna".
Po daljšem vročinskem valu in sušnem obdobju so državo zajele obilne padavine. Močan nevihtni pas, ki je v petek zvečer nastal na severu države, se je počasi premikal proti jugu, nato pa sta se nad Slovenijo vzpostavili dve obsežnejši padavinski območji oziroma pasova.
Največ padavin je ponoči padlo na območju Karavank, osrednje Slovenije in v Posavju, je za STA povedal dežurni prognostik na Agenciji RS za okolje Jure Cedilnik. Samodejne postaje so največ dežja izmerile v Krškem, kjer je padlo 112 litrov padavin na kvadratni meter, in v Jelendolu, kjer je padlo 105 litrov na kvadratni meter.
Padavine so spremljali tudi močni sunki vetra – v Velenju so izmerili sunek s hitrostjo 102 kilometra na uro, v Ljubljani za Bežigradom pa 78 kilometrov na uro.
Težave povzročala veter in meteorne vode
O močnem neurju so poročali iz več občin v osrednji Sloveniji. V Domžalah z okolico so siloviti sunki vetra odkrili nekaj streh stanovanjskih objektov, meteorna voda je zalivala kleti in hiše. Podobno je bilo v Občini Dravograd, kjer se je ob tem sprožilo tudi več plazov, nastala pa je škoda na prometni infrastrukturi.
Neurje je povzročilo velike poškodbe na cesti Logarski kot – Slap Rinka, ki ostaja “neprevozna in izredno nevarna”, so zapisali na Facebookovem profilu Krajinskega parka Logarska dolina. Ob tem se je sprožil tudi zemeljski plaz, ki je zasul pot do slapu Rinka in Frishaufovega doma na Okrešlju. V objavi opozarjajo, da je območje trenutno zelo nevarno za obisk, zato je nujna posebna previdnost. Ob tem voznike pozivajo na posebno previdnost.
O težavah zaradi meteornih voda, nalivov in vetra, ki je podiral tudi drevesa, poročajo še iz občin Kamnik, Komenda, Kostanjevica na Krki, Krško, Ljubljana, Medvode, Mengeš, Mozirje, Muta, Solčava, Šoštanj, Velenje in Vodice.
Na območju Bohinja v Stari Fužini je zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša. Zagorel je en del pročelja in del ostrešja. Na območju občine Cerklje na Gorenjskem pa je meteorna voda zalila kleti treh objektov. Prostovoljni gasilci iz Cerkelj, Zgornjega Brnika, Lahovč in Zaloga pri Cerkljah so vodo izčrpali.
Škoda tudi na Koroškem
Nevihtni pas je zajel tudi Koroško, predvsem območje Dravograda, kjer je padala tudi toča. Dravograjski gasilci so posredovali na več lokacijah v občini, na terenu so bile ponoči vse razpoložljive enote, je na Facebookovem profilu zapisalo PGD Dravograd.
Kot so sporočili s prometnoinformacijskega centra, je zaradi zemeljskega plazu na glavni cesti Dravograd – Radlje pri Velki in na regionalni cesti Dravograd – Trbonje promet urejen izmenično enosmerno. O podobnih posledicah poročajo tudi iz sosednje Občine Muta, kjer je voda ogrožala več objektov, plazovi pa so poškodovali prometno infrastrukturo.
Iz celjskega regijskega centra za obveščanje so sporočili, da je avtomatska meteorološka postaja Mežica med 20.20 in 20.50 uro izmerila 20,9 milimetra padavin, kar kaže na močne padavine in možnost porasta hudournikov. Državna cesta Celje–Zidani most je bila poplavljena, prav tako tudi nekaj podvozov. Posledice neurja so že sanirali.
Z močnim neurjem so se soočili tudi v Občini Laško. Kot je za STA povedal poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Laško Matej Špiler, je Savinja ostala v strugi, težave pa so jim povzročile meteorne vode, ki so zalile tamkajšnji dom starejših in Thermano Laško, tako da je bilo treba črpati vodo.
Mozirski župan Ivan Suhoveršnik je za STA dejal, da je bilo v petek zvečer najhuje v naselju Lepa Njiva, kjer je hudournik Ljubija zasul cesto, poplavljene pa so tudi tri hiše. Škoda je precejšnja, je ocenil. Pristojne službe so že na terenu in odstranjujejo kamenje s ceste v Lepi Njivi.
Zakaj so bile padavine tako obilne
Obilne padavine so bile sicer posledica zelo vlažne zračne mase in vetra, ki bo z višino spreminjal smer, so v petek sporočili z Arsa. Nad severnim Sredozemljem je namreč nastal plitek ciklon. Danes bodo padavine od zahoda slabele in postopno ponehale. Proti večeru se bo razjasnilo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje